Bohater kontra Imperium. O wojnie i polityce w „Gwiezdnych wojnach”
„Dawno, dawno temu w odległej Galaktyce...” – a dokładnie w 1977 r. To wtedy powstaje pierwsza część kosmicznej sagi, która szybko staje się objawieniem kulturowo-socjologicznym. George Lucas odwołuje się w niej do prastarych mitów i klasycznej walki dobra ze złem. Co się jednak dzieje, gdy na scenę wkracza polityka, a bohaterowie tracą wyrazisty, czarno-biały rys? O narracji mitologicznej oraz przedstawieniach wojny i polityki w „Gwiezdnych wojnach” opowiedzą podczas spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku” dr Anna Warso i dr Paweł Pyrka, wykładowcy w Katedrze Anglistyki.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
spotkanie
marzec
21 2018
Warszawa
Co miesiąc, na scenie głównej salonu Empik przy Marszałkowskiej odbywać się będą spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia, kulturoznawstwo, prawo czy dziennikarstwo.
Bohater kontra Imperium. O wojnie i polityce w „Gwiezdnych wojnach”
Osią klasycznych opowieści o bohaterach jest niezmiennie walka dobra ze złem. Konflikty, w które uwikłani zostają Frodo Baggins, Harry Potter, czy Luke Skywalker, mają jasno wytyczone linie frontu: Sauron i Śmierciożercy są kwintesencją zła, a Imperium to oczywista emanacja ciemnej strony Mocy. „Gwiezdne Wojny” są jednocześnie historią chłopaka z Tatooine, który zostaje Rycerzem Jedi, filmem o walce Rebelii z Imperium oraz po prostu opowieścią o buncie przeciw tyranii i dyktaturze.
Co jednak dzieje się, kiedy na scenę wkracza polityka? Gdy strony konfliktu przestają się jawić w czarno-białych barwach, a bohaterowie i ich przeciwnicy zaczynają się do siebie upodabniać?
Podobno opowiadamy sobie cały czas te same historie – zmienia się tylko sposób, w jaki to robimy. Podczas najbliższego spotkania przyjrzymy się pętlom narracyjnym kultowej produkcji, jaką są „Gwiezdne Wojny”, a w szczególności przedstawieniom wojny i polityki w filmowej sadze.
dr Anna Warso – amerykanistka i tłumaczka, wykłada w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się literaturą amerykańską, kulturą popularną i science fiction. Pisze przede wszystkim o dwudziestowiecznej prozie i poezji (John Berryman, Elizabeth Bishop, John Ashbery, Chuck Palahniuk, Cormac McCarthy, Toni Morrison). W 2018 roku ukażą się dwa współredagowane przez nią zbiory esejów: „Culture(s) and Authenticity: The Politics of Translation and the Poetics of Imitation” oraz „Interpreting Authenticity: Translation and Its Others”. W tym roku prowadzi zajęcia o potworach, poezji i przekładzie.
dr Paweł Pyrka – kulturoznawca, wykładowca w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu literatury amerykańskiej oraz kultury popularnej. Pracę doktorską napisał o mitologicznej obecności klasycznej literatury pulp w kulturze amerykańskiej. Jego zainteresowania obejmują teorię gatunków literackich i filmowych, badania nad grami komputerowymi i fabularnymi, a także nowe media i technologie. Pisuje też o literaturze gotyckiej i horrorze (E. A. Poe i H. P. Lovecraft), kryminałach, komiksie i serialach telewizyjnych.
Termin i miejsce
21 marca 2018 r. (środa), godz. 18.00 – 19.00
Salon Empik, ul. Marszałkowska 104/122, Warszawa