Gruzja po drugiej stronie wojny
„Optymizm to nie tylko marzenia, ale szereg realnych działań, które ciągle trzeba podejmować.” Na czym polega ten optymizm w sytuacji konfliktu separatystycznego, kiedy na miejscu zmiecionych z powierzchni ziemi wiosek stoją bazy wojskowe i czołgi? Dlaczego młodzież jest kluczową grupą dla budowania podstaw dialogu? I jak wygląda codzienna żmudna praca mediatora nad pojednaniem zwaśnionych stron? O tym wszystkim porozmawiamy podczas marcowego spotkania z Megi Bibiluri, gruzińską działaczką pozarządową i przewodniczącą organizacji Most Przyjaźni „Kartlosi” działającą na rzecz pojednania gruzińsko - osetyjskiego.
Wykład „Gruzja po drugiej stronie wojny”
Jak wygląda tło historyczne konfliktów w Gruzji i jak wygląda specyfika relacji gruzińsko - osetyjskich? Kim jest uchodźca wewnętrzny w sytuacji post-konfliktowej i jak wygląda codzienne życie na okupowanych terenach teraz? Przede wszystkim zaś - czym charakteryzują się realia pracy na rzecz pojednania oraz jakie stoją przed działaczami i mieszkańcami wspólne wyzwania? Na podstawie autentycznych doświadczeń prelegentki omówimy na wykładzie tajniki prowadzenia projektów pokojowych.
Warsztat "Współpraca polsko-gruzińska: jak zaplanować i realizować projekt międzynarodowy”
Wiedza, wzbudzanie zaufania, neutralność, opanowanie - te kwalifikacje muszą cechować mediatora, by mógł pełnić rolę wspierającą strony podczas rozwiązywania konfliktów. Niezbędne jest słuchanie, bezwzględna akceptacja obu stron i ich zachęta do współuczestnictwa. Umiejętności te są także konieczne w sytuacji prowadzenia międzynarodowych, międzykulturowych projektów. Na warsztacie porozmawiamy o tym, jak zaplanować, napisać i zrealizować projekt międzynarodowy.
Kogo zapraszamy?
Członków, pracowników, studentów współpracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych, planujących realizację projektów międzynarodowych.
Celem warsztatów jest przekazanie podstawowej wiedzy i nabycie umiejętności związanych z planowaniem i realizacją partnerskich projektów międzynarodowych oraz pozyskiwaniem na nie dofinansowań.
Na warsztaty obowiązuje limit 16 miejsc. Zgłoszenia ponad limitem miejsc zostaną wpisane na listę rezerwową.
Uczestnicy otrzymają powiadomienia mailowe o statusie zgłoszenia.
Ramowy program warsztatów:
- Przygotowanie do pracy w projekcie międzynarodowym.
- Realizacja projektu międzynarodowego.
- Możliwości dofinansowania międzynarodowych projektów partnerskich.
- Case Study Projekt: Mediacja: transformacja konfliktów w Gruzji. Wsparcie efektywności rozwiązywania sporów poprzez rozwój i promocję alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów
Megi Bibiluri
Założycielka oraz dyrektorka Stowarzyszenia Most Przyjaźni „Kartlosi” działającej na rzecz pojednania gruzińsko – osetyjskiego. Od 10 lat aktywnie działa w sektorze pozarządowym i jest autorką dziesiątek projektów. Jest założycielką i mediatorką w gruzińskim Centrum Mediacji i działa nad wdrażaniem alternatywnych metod uregulowania konfliktów. Autorka książki “The Other picture of war” portretującej wojnę gruzińsko-rosyjską z 2008 r. Stypendystka Programu Stypendialnego im L. Kirklanda na Uniwersytecie Warszawskim, w Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów w latach 2008/09.
W ramach organizacji Kartlosi świadczy pomoc osobom poszkodowanym przez konflikt oraz wspiera rozwój społeczny regionu i aktywizując młodzież i kobiety. W 2014 r. otrzymała nagrodę „Młode Kobiety na rzecz pokoju na Kaukazie”. Budowanie pokoju jest dla Megi najważniejszym zadaniem, do czego dąży zawodowo oraz z wielkim oddaniem.
Obecnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi prace badawcze w dziedzinie alternatywnych metod uregulowania konfliktów. Otwarty przewód pracy doktorskiej nt. "Mediacja jako alternatywna forma rozwiązywania konfliktów wśród młodzieży w Gruzji - perspektywa socjopedagogiczna".
Partnerem wydarzenia są Instytut Prawa Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.
Miejsce
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
Kontakt
Joanna Szumowska
tel. 61 271 12 11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.