Spotkania z nauką. Psychologia
Jak skutecznie trenować pamięć? Czy stres można oswoić i uczynić go swoim sprzymierzeńcem? Pracujemy wyłącznie dla pieniędzy, a może kierują nami inne pobudki? Czy gorące uczucie łączące zakochanych może przetrwać próbę czasu? Poszukajmy odpowiedzi podczas wykładów i warsztatów w ramach cyklu Spotkania z nauką. To wyjątkowe wydarzenie pokazujące w jak wielu różnych dziedzinach życia ma zastosowanie psychologia.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Spotkania z nauką
marzec
16 2018
Sopot
Spotkania z nauką Uniwersytetu SWPS
„Spotkania z nauką” to cykl całodniowych, otwartych wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, organizowanych w siedzibach Uniwersytetu SWPS: Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Katowicach. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się nauką i sztuką. Głównym założeniem spotkań jest umożliwienie dostępu do nauki szerokiemu gronu osób.
„Spotkania z nauką” – zadanie finansowane w ramach umowy 846/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Program
Wykład
- Sekrety ludzkiej pamięci – prof. dr hab. Tomasz Maruszewski
godz. 10:45-12:15, sala 2.2 – brak miejsc na wykład
Gry
- Psychologiczny escape room
godz. 9:00-10:15, 10:15-11:30, 11:30-12:45, 12:45-14:00 (brak miejsc) sala 1.2 - Pamięć przodków. Psychologiczna gra terenowa
godz. 9:00-10:30 (brak miejsc), 10:45-12:15, 12:30-14:00, sala 2.7
Badania psychologiczne
- Laboratorium
godz. 9.00-14.00, sala 1.1
Warsztaty
- Psychologia marketingu: jak działają reklamy? – dr Agnieszka Popławska-Boruc, godz. 9:00-10:30 (brak miejsc), sala 2.1
- Złość, radość, zazdrość i miłość – jak rozmawiać o emocjach? –Bartosz Karcz
godz. 9:00-10:30, 10:45-12:15, 12:30-14:00 (brak miejsc), sala 1.2 - Stres – wróg czy sprzymierzeniec? – Edyta Bonk, godz. 10:45-12:15, sala 4.2 – brak miejsc na warsztat
- Bez pracy nie ma kołaczy. Czy ludzie pracują tylko dla pieniędzy? –
dr Marta Roczniewska, godz. 12:30-14:00 (brak miejsc) - Zwierzęta na służbie – wykorzystanie psa w kryminalistyce, poszukiwaniach i ratownictwie – dr Joanna Stojer-Polańska
godz. 9:00-10:30, 10:45-12:15 (brak miejsc), 12:30-14:00 (brak miejsc), sala 1.4 - O emocjach w (nie tylko pierwszej) miłości – Małgorzata Osowiecka
godz. 10:45-12:15 (brak miejsc), 12:30-14:00, sala 2.4
Sekrety ludzkiej pamięci
Pamięć jest podstawą sukcesu w wielu dziedzinach życia. To ona koduje informacje, potem je magazynuje i odtwarza. Skutecznie rejestrujemy te informacje, które się wyróżniają i zwracają naszą uwagę. Gdy trenujemy i powtarzamy, przenosimy określone informacje do pamięci długotrwałej. Wraz z upływem lat nasza pamięć jest jednak coraz słabsza. Czy są zatem metody wspomagania pamięci? Jak ją skutecznie trenować?
prof. dr hab. Tomasz Maruszewski – psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim pamięci autobiograficznej. W sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii procesów poznawczych oraz moduł specjalizacyjny poświęcony komunikacji społecznej, a także warsztat umiejętności akademickich. Wspólnie z Anną Hebenstreit-Maruszewską prowadzi wykład fakultatywny zatytułowany „Jednostka na tle zaburzeń systemu rodzinnego”. Ponadto prowadzi seminaria magisterskie i zajęcia dla doktorantów.
Bez pracy nie ma kołaczy. Czy ludzie pracują tylko dla pieniędzy?
Celem warsztatów jest zrozumienie, jakie psychologiczne funkcje pełni praca w życiu człowieka. Poprzez udział w ćwiczeniach aktywizujących i dyskusjach, uczestnicy poznają różne potrzeby, jakie wypełnia praca i nauczą się rozpoznawać swoją motywację do aktywności zawodowej.
dr Marta Roczniewska – psycholog organizacji i zarządzania. W swoich badaniach sprawdza psychologiczne konsekwencje dopasowania między człowiekiem a organizacją z perspektywy samoregulacji. Bada czynniki wpływające na dobrostan pracowników w czasie zmian organizacyjnych. Naukowo i praktycznie zajmuje się również zjawiskiem przekształcania pracy (job crafting). Pracowała jako ekspert w projekcie innowacyjnym, którego celem było zaprojektowanie ośrodka do diagnozy i wspierania rozwoju kompetencji psychologicznych wśród osób bezrobotnych. Jest laureatką Nagrody im. Solomona Ascha dla młodych badaczy oraz stypendystką programu „Praktyk Nauk Humanistycznych i Społecznych”.
Psychologia marketingu: jak działają reklamy?
Jak wskazują badania psychologiczne, wzbudzone reklamą pozytywne emocje zostają skojarzone z reklamowanym produktem – to dlatego większość reklam jest pozytywna. A dlaczego twórcy reklam serwują odbiorcom również emocje negatywne? Jakie reklamy są najskuteczniejsze? Na takie oraz inne pytania odpowiemy w trakcie warsztatu dotyczącego psychologii w marketingu. Zapoznamy się także z najnowszymi wynikami badań na ten temat.
dr Agnieszka Popławska-Boruc – psycholog organizacji i zarządzania. Ukończyła także studia magisterskie z ekonomii, specjalność marketing. Oprócz zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie SWPS uczestniczyła w różnych projektach doradczych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i marketingu. Zajmuje się także psychologią poznawczą, prowadzi badania nad uczeniem utajonym. Drugim obszarem zainteresowań badawczych jest psychologia marketingu, a zwłaszcza różnice indywidualne w przetwarzaniu treści reklamowych. Współpracowała z Politechniką Gdańską w projekcie promocji Centrum Doskonałości NIWA, które udostępnia zaawansowaną infrastrukturę informatyczną dla osób tworzących aplikacje. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia dotyczące planowania kariery zawodowej, a także psychologii organizacji i marketingu.
Złość, radość, zazdrość, miłość – jak rozmawiać o emocjach
Dzieci często głośno wyrażają swoje emocje, czemu towarzyszy podniesiony głos i żywa gestykulacja. W toku wychowania dowiadują się, że taki sposób komunikowania otoczeniu swojej złości, smutki czy radości nie jest mile widziany. Dorosły człowiek dusi emocje w sobie, często nie zdając sobie sprawy, że ich ukrywanie negatywnie wpływa na umysł i ciało. Jak więc rozmawiać o emocjach? Jak je komunikować bliskim w konstruktywny sposób? Czy są techniki, które mogą być przydatne w takich sytuacjach? O tym porozmawiamy podczas warsztatu.
Bartosz Karcz – psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji, profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.
Stres – wróg czy sprzymierzeniec?
Życie obfituje w sytuacje wyzwalające podwyższony poziom napięcia emocjonalnego, czyli stres. Szkoła nie jest tutaj wyjątkiem, źródłem stresu może być ciągłe dokonywanie ocen, wywierana presja, kontrola, rywalizacja, konflikty interpersonalne, zbliżająca się matura itp. Lekki poziom stresu sprzyja wydolności i skuteczności działania, ale jego nadmiar – poziom, czas trwania – staje się destrukcyjny. Spotkania zaznajomi uczestników z psychologicznymi uwarunkowaniami stresu oraz pozwoli na opanowanie technik relaksacyjnych, dzięki którym jego oswajanie będzie łatwiejsze. Szanse, że stres z wroga stanie się naszym sprzymierzeńcem, będą większe.
Edyta Bonk – psycholog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS, od wielu lat prowadzi warsztaty z zakresu psychologii zdrowia, radzenia sobie ze stresem, aktywizujące pamięć i twórcze myślenie. Certyfikowany Terapeuta Tańcem – Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii 2011, Polski Teatr Tańca w Poznaniu.
Zwierzęta na służbie – wykorzystanie psa w kryminalistyce, poszukiwaniach i ratownictwie
Pies towarzyszący policjantowi na służbie nikogo chyba nie dziwi. Jakie umiejętności musi mieć pies pracujący w policji? Czy musi chodzić do szkoły i zdawać egzaminy? Psy mają swoje specjalizacje: ratownictwo, tropienie, działania na gruzach. Są i takie zwierzęta, które pracują w laboratorium kryminalistycznym. Psy służą także w wojsku. Konie pomagają w trudnych interwencjach podczas imprez masowych, np. meczów piłki nożnej. Wiele zwierząt na służbie dowiodło swojej dzielności i oddania – ratowały ludzkie życie i zdrowie. Zwierzęta ostrzegają przed niebezpieczeństwami, nosem wyczuwają toksyczne substancje, swoją siłą pomagają człowiekowi przetrwać i ratować innych. Współcześnie zwierzęta pracują z człowiekiem wykorzystując nowoczesne technologie – mają założone obroże z GPS, współpracują z operatorem drona, który wysyła je w konkretne miejsce. Pies pomaga także kryminalistykom w pracy nad badaniem śladów i jest niezastąpiony w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych.
dr Joanna Stojer-Polańska – doktor nauk prawnych, kryminalistyk. Jej praca magisterska była poświęcona narzędziom zbrodni, praca doktorska dotyczyła oddziaływania mediów, szczególnie seriali kryminalnych, na postępowanie karne, czyli tzw. efektu CSI. Autorka artykułów naukowych dotyczących oddziaływania mediów na proces karny, artykułów dotyczących działań sprawców z nietypowym modus operandi i sprawców działających w cyberprzestrzeni, redaktor książki poświęconej samobójstwom i przypadkom kryminalnym. Zainteresowania naukowe: medycyna sądowa, profilowanie sprawców zabójstw, samobójstwa, zapobieganie przemocy. Popularyzatorka nauki.
O emocjach w (nie tylko pierwszej) miłości
Miłość wcale nie oznacza, że ciągle odczuwamy to samo. Wręcz przeciwnie, na początku możemy czuć motyle w brzuchu, zaś później emocje, które można określić jako „trudne”. To złość, lęk, bezsilność, zazdrość, frustracja. Jak je okiełznać? Co zrobić, aby nie zdominowały naszego życia? Czy dorastanie to dobry czas na głębokie uczucie? Czy pierwsza miłość będzie trwała wiecznie? Wreszcie, jak spojrzeć z dystansu na siebie i innych? Z tymi pytaniami zmierzymy się podczas warsztatów. Wszystko to w odwołaniu do psychologicznych teorii na temat miłości.
Małgorzata Osowiecka – psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Zrealizowała grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Młodych Wynalazców pt. „Dynamika emocji w procesie twórczym”, kierownik grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki na temat odbioru poezji. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria z psychologii poznawczej, emocji i motywacji oraz diagnozy twórczości, a także treningi twórczości i kreatywnego pisania. Jej praca doktorska dotyczy wpływu lektury poezji na twórcze myślenie w grupie młodzieży szkolnej. Pasjonatka dziennikarstwa.
Psychologiczny escape room
Zasady gry escape room są na pozór proste: należy wydostać się z zamkniętego pokoju. I tutaj zaczynają się schody, a raczej intrygujące zagadki, które należy rozwiązać, by wreszcie otworzyć drzwi. W zamkniętym pokoju umieściliśmy wiele przedmiotów, kodów, ukrytych wskazówek – wszystko, co może pomóc w ucieczce. Mistrz gry stale monitoruje rozgrywkę i może pomóc drużynie, jeśli ta utknie w martwym punkcie. Dobra zabawa i przygoda z psychologią murowane.
Pamięć przodków. Psychologiczna gra terenowa
Niedaleka przyszłość, technologia znów zadziwia prędkością swego rozwoju. Właśnie trwają kontrowersyjne prace nad odczytywaniem wspomnień swoich przodków z zawartego w nas DNA w formie symulacji w wirtualnej rzeczywistości. Zostaliście wybrani spośród wielu chętnych jako beta-testerzy do pierwszych zamkniętych testów. Tylko ci, którzy będą w stanie przejść całą symulację, wypełniając wszystkie zadania i nie powodując jej desynchronizacji, dostaną się do dalszych testów, poznają zapomnianą wiedzę swej rodziny, oraz podpiszą kontrakt na bajeczną sumę pieniędzy.
Spotkanie poprowadzą studenci Uniwersytetu SWPS w Sopocie.
Badanie psychologiczne
Psychologia badaniami stoi. Zajrzyj do naszego laboratorium i zobacz na żywo, jak badamy ludzi, poczuj się, jak osoba badana. Czy domyślisz się, czego dotyczy eksperyment? Badanie w trybie ciągłym, nie obowiązują zapisy.
Termin i miejsce
16 marca 2018 r. (piątek), godz. 9.00-14.00
Uniwersytet SWPS w Sopocie, ul. Polna 16/20
Kontakt
Anna Matuszak
Koordynator Projektu Strefa Młodzieży w Sopocie
tel. kom.: 694 441 727
tel. 58 721 46 95
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.