Spotkania z nauką. Psychologia
Dawniej stanowiła nieco młodszą siostrę filozofii. Dziś jest obecna w szeroko rozumianej humanistyce. Psychologia. Jej echa odnajdziemy w socjologii, politologii, biologii. Bez niej nawet nowe technologie, którym, zwłaszcza w ostatnim czasie, przyświeca idea skupienia się na ludzkich potrzebach, nie miałyby racji bytu. To wszystko sprawia, że psychologia jest nauką wciąż żywą i ewoluującą. O jej tajnikach porozmawiamy podczas „Spotkań z nauką”. Warsztaty i wykłady w ramach wydarzenia przybliżą tę fascynującą dziedzinę wiedzy i pokażą, jak wiele różnorodnych zastosowań może mieć w codziennym życiu. Spotkanie jest adresowane do uczniów szkół średnich, którzy rozważają wybór psychologii jako kierunku studiów.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy »
„Spotkania z nauką” Uniwersytetu SWPS
„Spotkania z nauką” to cykl całodniowych, otwartych wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, organizowanych w siedzibach Uniwersytetu SWPS: Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Katowicach.
Inicjatywa adresowana jest do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się nauką i sztuką. Głównym założeniem spotkań jest umożliwienie dostępu do nauki szerokiej publiczności, skorzystanie z kilku form i zakresów tematycznych realizowanych działań.
W ramach Spotkania z nauką. Dnia z psychologią, uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach, które pokażą praktyczne zastosowanie psychologii w różnych aspektach codziennego życia, a także dowiedzieć się więcej na temat studiowania psychologii i możliwości, jakie daje ukończenie tego kierunku studiów. Wydarzenie ma również na celu popularyzację badań naukowych oraz psychologii jako nauki.
Opieka nad uczniami
Podczas spotkań psychologicznych odpowiedzialność za uczniów spoczywa na nauczycielu, z którym uczniowie przyjechali na zajęcia. Uczniowie nadal pozostają pod nadzorem danego pedagoga, tak jak w przypadku zajęć w szkole. Nauczyciele podejmują decyzje o uczestnictwie uczniów w spotkaniach psychologicznych, przesyłając zgłoszenie.
„Spotkania z nauką” - zadanie finansowane w ramach umowy 846/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Program
8.20 – oficjalne otwarcie Dnia z psychologią przez dr hab. Danutę Rode, prof. Uniwersytetu SWPS
8.30-10.00 – Ja-moje myśli, uczucia, działania – dr hab. Danuta Rode, prof. Uniwersytetu SWPS | wykład (aula)
10.00-11.30 i 10.00-11.30 – Profilaktyka przemocy wobec kobiet – Michał Pozdał | wykład (aula) | BRAK MIEJSC
8.30-14.30 – warsztaty dla młodzieży
- 8.30-10.00, 10.00-11.30, 11.30-13.00 – Lęk i stres – działania profilaktyczne – Aleksandra Żyłkowska | warsztat (204) | BRAK MIEJSC
- 10.00-11.30, 11.30-13.00 Moc planowania – jak lepiej zarządzać sobą i swoimi zasobami – Wiktor Trybała | warsztat (207)
- 8.30-10.00, 10.00-11.30, 11.30-13.00 Autoprezentacja w sieci – jak Cię widzą tak Cię klikają – Alicja Dobrowolska | warsztat (208)
- 10.00-11.30, 11.30-13.00, 13.00-14.30 Po co psycholog w szpitalu? – Urszula Kłosińska | warsztat (201)
Opis wydarzeń
Ja moje myśli, uczucia, działania
Od lat psychologia zadaje pytania dotyczące tego, co sprawia, że myślisz i odbierasz rzeczywistość, tak jak myślisz i tę rzeczywistość odbierasz, czy widzisz ją w pastelowych kolorach, czy szaro-czarnych, czy przygnębia Cię codzienność, czy dostajesz wiatru w żagle. Jak odczuwać różne sytuacje, czy potrafisz współczuć, zrozumieć drugiego człowieka w jego sytuacji, czy odwracasz się, żeby nie mieć niedobrych wspomnień, lub co gorsza musieć zadziałać i pomóc. Twoje zachowanie jest motywowane różnymi czynnikami, które decydują o tym, czy będziesz umiał wybierać, decydować, rozwijać się, pomagać innym, widzieć Drugą Osobę i w rodzinie i poza nią, lub sprawią, że staniesz się gniewnym smutny, egoistyczny i manipulacyjny. Ty sam musisz siebie poznać, od Ciebie zależy co dalej...
dr hab. Danuta Rode, prof. Uniwersytetu SWPS – Ekspert w dziedzinie psychologii klinicznej i sądowej, biegły sądowy z wieloletnim stażem. Prowadzi badania dotyczące modeli psychologicznych opiniodawstwa sądowego w sprawach przestępstw z użyciem przemocy. W pracy naukowej koncentruje się także na uwarunkowaniach przemocy w rodzinie, analizując to zagadnienie z perspektywy agresorów i odwołując się do ich funkcjonowania psychospołecznego oraz psychopatologicznych mechanizmów osobowości. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej z rodzinami dysfunkcyjnymi. Współpracuje z instytucjami naukowymi w kraju i za granicą w obszarze zadań ekspertalno-opiniodawczych i uwarunkowań zapobiegania przemocy. Prowadzi szkolenia dla kadry sędziowskiej, kuratorskiej i nauczycielskiej. Jest także mediatorem w sprawach karnych. Autorka kilkudziesięciu publikacji z dziedziny psychologii sądowej i klinicznej, w szczególności przemocy w rodzinie, kryminogenezy przestępczości nieletnich, opiniodawstwa sądowego, zaburzeń zachowania, w tym kilku poczytnych książek: „Psychologiczne uwarunkowania przemocy w rodzinie: charakterystyka sprawców” (2010), „Modele psychologicznego opiniodawstwa w sprawach karnych” (2015), „Problemy jednostki i rodziny w obszarze stosowania prawa” (2016). Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologicznego opiniodawstwa sądowego w sprawach karnych osób nieletnich i dorosłych, zaburzeń rodziny oraz relacji rodzinnych.
Profilaktyka przemocy wobec kobiet
Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje? Kiedy stajemy się ofiarą przemocy i jak się przed tym uchronić? Kiedy mój chłopak lub moja dziewczyna przekraczają granice i są wobec nas przemocowy? Jakie są źródła przemocy wobec kobiet w naszej kulturze? Przemoc w związkach nie jest jedynie problemem osób dorosłych. Bardzo wielu młodych chłopców traktuje w ten sposób swoje dziewczyny. Zmuszają je do konkretnych zachowań seksualnych czy oglądania pornografii. One nie wiedzą, że stają się ofiarami nadużyć. Dodatkowo strach przed przyznaniem się do podejmowania zachowań seksualnych przed rodzicami czy innymi dorosłymi jest tak wielki, ze często zostają same ze swoim problemem.
Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się pracą z osobami oraz parami doświadczającymi trudności w życiu seksualnym. Od kilku lat prowadzi spotkania psychologiczne w ramach projektu Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS. Miesięcznie spotyka się z około tysiącem licealistów z całej Polski, ich nauczycielami i rodzicami. Interesuje się ludzką seksualnością, we wszystkich jej aspektach, psychoterapią psychodynamiczną i systemową oraz kulturą masową.
Lęk i stres – działania profilaktyczne
Dlaczego w niektórych sytuacjach czuje się jak sparaliżowana/y? Czemu czasami się czerwienię? Czy lęk przed przyszłością jest OK? Czy mogę wyleczyć moją fobię przed pająkami? Co mam zrobić, jeżeli bardzo boję się dużych miejsc i przestrzeni? Kiedy warto zwrócić się do specjalisty, a kiedy lęk jest naturalny? Wokół stresu, fobii i lęków powstało wiele mitów. Podczas zajęć, które do tej pory prowadziłam z młodzieżą często spotykałam się ze stwierdzeniami: „ja mam fobie na szkołę”, „mam lęk przed przyszłością”. W związku z tym prowadząca przedstawi czym tak naprawdę jest fobia i lęk, jak można sobie z nimi radzić. Odpowie na pytanie czy i w jaki sposób możemy wyleczyć lęk i fobię. Po warsztacie młodzież będzie potrafiła odróżnić naturalny niepokój, rozwojowy stres od silnego lęku. Porozmawiamy również jak można sobie poradzić ze stanami długotrwałego napięcia i jak je skutecznie zniwelować.
Aleksandra Żyłkowska – psycholog, edukatorka seksualna, absolwentka psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Ukończyła certyfikowane szkolenie z edukacji seksualnej w poradni psychologiczno- seksuologicznej Bliżej Siebie w Gdyni. Jest w trakcie czteroletniego Kursu Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii w Krakowie. Kurs posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z seksuologii klinicznej na podyplomowych studiach Seksuologia Kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Pracuje w Zagłębiowskim Centrum Onkologii im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej na oddziale ogólno psychiatrycznym, a także na Uniwersytecie SWPS w ramach projektu Strefa Młodzieży. Jest w trakcie stażu w Instytucie Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach.
Moc planowania – jak lepiej zarządzać sobą i swoimi zasobami
Szkoła średnia to czas podejmowania ważnych decyzji w życiu. Od naszych wyborów zależy czy w przyszłości będziemy wieść szczęśliwe życie pełne energii i pasji, czy też wstawać codziennie lewą nową zastanawiając się nad sensem naszego życia. W dzisiejszych czasach umiejętność rozważnego zarządzania swoimi zasobami bez dwóch zdań jest bardzo istotnym aspektem. Przez fakt nadmiernej ilości informacji ze strony naszego środowiska, w tym mass mediów, bardzo łatwo zatracić swoje obecne wartości. Jak więc w takim natłoku informacji odnaleźć swoją drogę? Celem zajęć jest przede wszystkim wzbudzenie świadomość uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zakresu planowania swojej własnej ścieżki wraz z dostarczeniem odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi umożliwiających wykorzystanie swojego potencjału. Chcemy w ten sposób pokazać, że im większa świadomość tym łatwiej określać co sprzyja naszemu rozwojowi i jaką drogą chcemy podążać. Uczniowie uzyskają niezbędną wiedzę, która w praktyczny sposób pomoże im wyznaczyć cele oraz czerpać radość ze swojego obecnego życia.
Wiktor Trybała – student IV roku psychologii o specjalności psychologia stosowana na Uniwersytecie SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach. W jego głównym kręgu zainteresowań jest psychologia społeczna, a swoją przyszłość wiąże z prowadzeniem warsztatów z zakresu rozwoju osobistego. W wolnych chwilach zgłębia wiedzę na temat świata biznesu oraz marketingu. Aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, jest Zastępcą Przewodniczącej Samorządu Studentów oraz Przewodniczącym koła naukowego Psychointerpretacje.
Autoprezentacja w sieci – jak Cię widzą tak Cię klikają
To, jak prezentujemy się w Internecie ma ogromny wpływ na nasz rzeczywisty wizerunek. Niemal każdy pracodawca, zanim zaprosi potencjalnego kandydata na rozmowę o pracę, sprawdza najpierw co może znaleźć o nim „w sieci”. Celem zajęć jest dostarczenie uczestnikom wiedzy oraz narzędzi umożliwiających im świadome wykorzystywanie Internetu i popularnych serwisów społecznościowych, do skutecznego budowania własnego e-wizerunku. Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym jest skuteczna autoprezentacja, poznają techniki budowania wizerunku w cyberprzestrzeni i pułapki jakie mogą wiązać się z nierozważnym używaniem Internetu.
Alicja Dobrowolska – absolwentka psychokryminalistyki, studentka psychologii, na Uniwersytecie SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach. Przewodnicząca Koła Naukowego Criminal Cases oraz członek Samorządu Studenckiego. Interesuje się zagadnieniami z zakresu psychologii sądowej i śledczej oraz wpływem społecznym. Współtwórczyni „Studenckiej inicjatywy walki z depresją”, oraz warsztatu pt. „Zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia”, Twórca gry edukacyjnej "Krwawe łzy św. Wawrzyńca" oraz "Morderstwo w bibliotece". Współorganizatorka i uczestniczka przedsięwzięć społecznych, edukacyjnych i badawczych.
Po co psycholog w szpitalu?
Zajęcia dedykowane są dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są praktyczną psychologią kliniczną. Ostatnio coraz bardziej widoczny jest pozytywny trend zatrudniania psychologów w placówkach służby zdrowia. Uczestnicy spotkania dowiedzą się z jakimi sytuacjami psycholog mierzy się na co dzień, na czym polega jego rola w zespole medycznym, a także jakie są możliwe ścieżki rozwoju zawodowego. Po co psycholog w szpitalu; czy psychologa może zastąpić lekarz lub pielęgniarka; czy jego interwencje mogą być trwałe; od czego zacząć - z tymi i innymi pytaniami zmierzymy się wspólnie podczas warsztatów, analizując konkretne przypadki pacjentów z życia oddziału szpitalnego.
Urszula Kłosińska – psycholog, psychogeriatra. Na co dzień pracuje w Szpitalu Geriatrycznym w Katowicach, wcześniej związana ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od blisko 6 lat prowadzi zajęcia w Bytomskiej Szkole Świadomego Rodzicielstwa. Twórczyni wielu programów promujących zdrowy styl życia wśród seniorów i kobiet ciężarnych. Prywatnie pasjonatka jazzu, górskich podróży i dobrego jedzenia.
Termin i miejsce
21 marca 2018 r.
Uniwersytet SWPS w Katowicach, ul. Techników 9
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Koordynator Projektu Strefa Młodzieży w Katowicach
tel. 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.