Filmoterapia z Sensem. Pokaz filmu „Amazona”
Filmoterapia z Sensem 2 to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. W kwietniu widzowie zobaczą „Amazona”, autobiograficzny obraz dokumentujący podróż młodej kobiety w głąb Amazonii, gdzie z dala od cywilizacji mieszka jej kontrowersyjna matka. Łączy je trudna i pełna niedopowiedzeń relacja. Czy uda im się ją odbudować? O relacji między matką a córką porozmawiamy podczas dyskusji towarzyszącej projekcji z Bartoszem Karczem, psychologiem i wykładowcą na Uniwersytecie SWPS.
spotkanie
kwiecień12 2018
Sopot
Amazona – kilka słów o filmie
Reżyserka filmu, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, wyrusza w podróż w głąb Amazonii, by odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta przeprowadziła się do Kolumbii z Wielkiej Brytanii. Wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji.
Matka odmalowuje niesłychanie barwną historię swojego życia, a córka przygląda się przeszłości matki i stara zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo.
Dwie kobiety pragną zredefiniować i zrozumieć wzajemne relacje, postępowanie i motywacje, a cały proces rozgrywa się w otoczeniu kolumbijskiej nieokiełznanej przyrody, wśród tętniącego zielenią piękna Amazonii.
Stopniowo na fascynującym obrazie nieustraszonej matki-podróżniczki, artystki i awanturniczki zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Zaszłości i resentymenty wychodzą na światło dzienne także za sprawą brata głównej bohaterki, który zmaga się z nałogiem narkotykowym i twierdzi, że niekonwencjonalne sposoby wychowania i specyficzna postawa matki miały wpływ na jego psychikę.
Film jest ciekawym i niekonwencjonalnym obrazem rodzicielstwa i wpływu, jaki decyzje rodziców mają na ich dzieci, niezależnie czy dzieje się to w europejskiej metropolii, czy w samym sercu Amazonii, gdzieś na końcu kolumbijskiej mapy
O ekspercie
Bartosz Karcz – psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji, profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.
Filmoterapia z Sensem 2 – o cyklu
Kino to emocje. A filmy pozwalają się spotkać z nimi w bezpiecznych warunkach. Filmoterapia z Sensem 2, cykl comiesięcznych spotkań organizowany przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z Uniwersytetem SWPS i magazynem „Sens”, to okazja, by nie tylko zobaczyć najlepsze dokumenty ostatnich miesięcy, lecz podyskutować o tematach najistotniejszych: miłości, pasji, samotności, zmianie.
W gronie widzów i ekspertów z Uniwersytetu SWPS: kulturoznawców, psychologów, filmoznawców, skonfrontować swoje emocje i światopoglądy. A sukces pierwszej edycji Filmoterapii z Sensem pokazuje, że film z powodzeniem może być wykorzystywany jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Organizator
Millennium Docs Against Gravity
Uniwersytet SWPS
Gdyńskie Centrum Filmowe
Partnerzy
Magazyn SENS
Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
12 kwietnia 2018 r., godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2, 81-372 Gdynia
Czas trwania filmu: 93 min
Bilety
Bilety na seanse – od 11 do 17 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę.