„Nigdy cię tu nie było” – pokaz filmu oraz dyskusja
Thriller o zemście z hipnotyzującą muzyką Radiohead w tle. Gdy wymiar sprawiedliwości zawodzi, do akcji wkracza Joe, były agent do spraw specjalnych. Widział i przeżył wiele złego, chciałby wreszcie usunąć się w cień. Mimo że sam sięga dna, podejmuje się odnalezienia uprowadzonej dziewczyny. Co i kto kryje się za tajemniczym zniknięciem? Jakie mroczne instynkty odkryje w sobie mężczyzna? Czy zdoła ocalić dziewczynę i siebie? Przekonajmy się podczas projekcji filmu „Nigdy cię tu nie było” oraz towarzyszącej jej dyskusji z udziałem psycholożek z naszej uczelni: dr Patrycji Stawiarskiej oraz mgr Aleksandry Żyłkowskiej.
Organizatorem wydarzenia jest Gutek Film, partnerem – Uniwersytet SWPS.
Wstęp płatny na seans. Bilety są dostępne na stronie internetowej lub w kasie kina.
pokaz filmu
kwiecień 10 2018
Katowice
Nigdy cię tu nie było
Joe (brawurowa rola Joaquina Phoenixa) nie lubi mówić o sobie, milczy, gdy pada pytanie o jego przeszłość. Woli działać, i to często na granicy prawa lub poza nim. Przyjmuje zlecenia, z którymi nie radzi sobie system sprawiedliwości, nawet wytrawni detektywi pozostają wobec nich bezradni. Mężczyzna jak nikt zna najbardziej mroczne zakamarku ludzkiej duszy. Na jawie i we śnie nawiedzają go koszmarne wspomnienia. Jest na krawędzi autodestrukcji. Ma dość.
Gdy wreszcie postanawia, że zrywa z ratowaniem świata, słyszy o porwaniu młodziutkiej dziewczyny. Jej historia porusza w nim dawne zapomniane struny. Postanawia ją odnaleźć za wszelką cenę. Kiedy rzuca się w wir wydarzeń, jeszcze nie wie, że niespodziewanie dostanie od losu kolejną szansę – ocalenia siebie. Czy z niej skorzysta? Czego dowie się o sobie podczas niebezpiecznej akcji?
Joaquin Phoenix zdobył statuetkę Złotej Palmy (2017) za najlepszą rolę męską, a Lynne Ramsay za najlepszy scenariusz.
O ekspertkach
dr Patrycja Stawiarska – psycholog, specjalizuje się w psychologii zdrowia i jakości życia. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim, adiunktem w Zakładzie Psychologii Zdrowia i Jakości Życia. Interesuje się problematyką funkcjonowania człowieka w sytuacji stresu zawodowego, wypalenia zawodowego, zagrożenia utratą zdrowia i w sytuacji doświadczania choroby, a także poszukiwaniem czynników zdrowia w nurcie salutogenetycznym.
Szczególnym przedmiotem jej zainteresowań pozostaje problematyka wypalenia zawodowego we współczesnym świecie w kontekście jego uwarunkowań, skutków dla zdrowia i funkcjonowania jednostki oraz możliwości profilaktyki w tym obszarze. Opublikowała kilkanaście artykułów naukowych oraz dwie monografii: „Wolontariat społeczny. Perspektywa interdyscyplinarna”, „Wypalenie zawodowe w perspektywie wyzwań współczesnego świata”. Jest laureatką Stypendium Ministra Edukacji Narodowej.
mgr Aleksandra Żyłkowska – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Pracuje w Zagłębiowskim Centrum Onkologii im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej na oddziale ogólnopsychiatrycznym. W Strefie Młodzieży Uniwersytetu SWPS prowadzi warsztaty i szkolenia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i pedagogów szkolnych, a także w Instytucie Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach. Ukończyła specjalizacje z seksuologii klinicznej na podyplomowych studiach seksuologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jest w trakcie czteroletniego Kursu Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii w Krakowie. Kurs posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego swoją pracę poddaje stałej superwizji u osób posiadających tytuł superwizora PTP oraz PTS.
Organizator
Partner
Termin i miejsce
10 kwietnia 2018 r., godz. 18.30 (wtorek)
Film trwa 85 min, dyskusja po filmie: ok. 60 – 80 min
Kino Światowid
3 Maja 7, 40-959 Katowice