Uczelnia-idea: cyfrowa transformacja
Nowe technologie docierają wszędzie, są obecne w każdej dziedzinie życia – od codziennej komunikacji i rozrywki, przez edukację, pracę, aż po skomplikowane procesy biznesowe. Czy jesteśmy gotowi na cyfrową transformację? Jakie niesie szanse i zagrożenia? Jak w pełni wykorzystać możliwości, które nam daje w sferze edukacyjnej, akademickiej, biznesowej i osobistej? W dniu 18 kwietnia 2018 r. w Gdańsku odbędzie się kolejna konferencja w ramach cyklu OEES on Tour, pod egidą kongresu Open Eyes Economy Summit.
Tematem przewodnim konferencji będzie edukacja. Eksperci w dziedzinie edukacji i biznesu, m.in. Piotr Voelkel, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Grosiak, Julita Wasilczuk, wezmą udział w debacie oxfordzkiej, podczas której zostanie postawiona śmiała teza mówiąca o tym, że szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje.
Uniwersytet SWPS jest partnerem merytorycznym wydarzenia.
Edukacja dziś vs. edukacja w przyszłości
„Istota kształcenia w szkole wyższej nie polega (…) na wpajaniu wiedzy faktograficznej, lecz na ćwiczeniu umysłu w dochodzeniu do tego, czego nie da się znaleźć w podręcznikach” twierdził Albert Einstein. Jakże aktualnie brzmią te słowa dzisiaj, w czasach cyfrowej transformacji postępującej gwałtownie nie tylko w nauce i technice. Cyfrowa transformacja dotyka każdego z nas, w każdej dziedzinie życia – od codziennej komunikacji i rozrywki, przez edukację, pracę, aż po skomplikowane procesy biznesowe. Czy jesteśmy na nią gotowi? Jaki ma na nas wpływ? Jakie niesie szanse i jakie zagrożenia. Jak w pełni wykorzystać możliwości, które nam daje w sferze edukacyjnej, akademickiej, biznesowej i osobistej?
Odpowiedzi na te pytania poszukają autorytety i eksperci, których zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu, zaplanowanym w atrakcyjnej formule łączącej wykład, „power speech” i debatę oksfordzką, podczas której postawimy tezę: „Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje”.
– Żyjemy, uczymy się i pracujemy w świecie, w którym zmiany następują z niespotykaną wcześniej prędkością. Brakuje nam czasu na głębszą refleksję nad tym, dokąd tak pędzimy. Właśnie po to – by niejako wymusić zatrzymanie się i zastanowienie – jako organizatorzy konferencji, stawiamy odważną tezę: „Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje”. Chcemy sprawić, by przedstawiciele środowisk biznesowych i akademickich wsłuchali się wzajemnie w argumenty za i przeciw, wyartykułowali własne opinie i otworzyli się na przemyślenia innych, a następnie zaangażowali w programowanie i wdrażanie niezbędnych zmian w edukacji – mówi Ewa Sowińska, Partner ESO Audit, członek Rady Programowej konferencji.
Zmiany w edukacji są niezbędne. Znane są szacunki, według których 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. W ciągu 10-15 lat, zniknie około 40 proc. zawodów. Stanie się tak, ponieważ postępować będzie cyfrowa transformacja i automatyzacja. Pojawią się nowe zawody – dzisiaj nie potrafimy ich nawet nazwać.
Raport World Economic Forum „New Vision for Education. Unlocking the Potential of Technology”, wymienia 16 umiejętności i cech, kluczowych dla XXI wieku, wymagających doskonalenia nie tylko na etapie szkoły czy studiów, ale przez całe życie. Są to m.in.: umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, kreatywność, zdolność komunikowania się i współpracy, ciekawość, przejmowanie inicjatywy, zdolności adaptacyjne, zdolności przywódcze, wytrwałość oraz świadomość społeczna i kulturowa. Czy jest szansa, że również polski system kształcenia postawi na ich kształtowanie i rozwój?
Konferencja organizowana jest przez Studia MBA Politechniki Gdańskiej, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Gdański Klub Biznesu, ESO Audit i Fundacja GAP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektor Politechniki Gdańskiej.
Program
Środa, 18 kwietnia
Uczelnia Idea. Cyfrowa transformacja. Szkoł wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje
10.00-10.20 – Wystąpienia:
- dr hab. Julity Wasilczuk, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej
- dr Barbary Stepnowskiej, Dyrektor MBA PG
- Ewy Sowińskiej, Partner ESO Audit
10.20-10.45 – Uroczystość wręczenia dyplomów MBA PG
10.45-11.05 – Uczelnia-Idea – prof. Jerzy Hausner
11.05-11.30 – Power speech: “How making Future Generations Future – Proof by investing in Creativity and Curiosity” – Alain Heureux for Brussels Creative and Creative Ring
12.00-14.30 – Debata oxfordzka – prowadzenie Grzegorz Nawrocki, Prezes British Alumni Society. Teza: Szkoły wyższe przygotowują studentów do życia w świecie, który nie istnieje
Loża Mentorów:
- dr Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan,
- prof. Jerzy Hausner, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
- prof. Witold Bielecki, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego,
- Alain Heureux, Brussels Creative and Creative Ring
- Tom Clark, Skills Hub, Expert Center for Innovative Education, Brussels
Mówcy:
- dr hab. Julita Wasilczuk, Politechnika Gdańska
- prof. Dariusz Filar
- Piotr Voelkel, VOX, Uniwersytet SWPS
- Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli
- dr André Helin, Prezes BDO
- Anna Grosiak, Head of Business Development, Sustainability Office, Siemens
- Jakub Wojnarowski, Dyrektor Zarządzający ACCA
- Joanna Bochniarz, President Center for Innovative Education, Brussels
14.30 – Inauguracja konkursu dla przedsiębiorczych kobiet Darboven Idee Grant
15:00 – Poczęstunek
Uczestnicy debaty
Jerzy Hausner
Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, pracownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, społeczny Pełnomocnik Rektora ds. Kultury i Sportu. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, mentor kierunku Zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS. Członek Rady Polityki Pieniężnej (kadencja: 24.01.2010–24.01.2016). Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Od 2014 r. działa w Bruegel, Brussels European and Global Economic Laboratory. Od 2015 r. członek Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, uhonorowany Nagrodą Kisiela. Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.
Piotr Voelkel
Polski przedsiębiorca i promotor rodzimego designu, właściciel Grupy Kapitałowej Vox i założyciel Uniwersytetu SWPS, uhonorowany nagrodą Wizjonerzy 2016 przyznawaną wiodącym postaciom polskiego biznesu, laureat „Biznesowego Oskara" - nagrody im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i innowacja" 2015.
dr Henryka Bochniarz
Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan. Pełni funkcję wiceprezydenta BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Była Minister Przemysłu i Handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, współtwórczyni przemian okresu transformacji ustrojowej. Przewodnicząca Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego. Zasiada w radach nadzorczych firm Unicredit S.p.A., FCA Poland SA i Orange Polska. Organizatorka Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, które służy wypracowywaniu pomysłów na rozwiązanie najbardziej fundamentalnych problemów Europy. W latach 2006-2014 była prezesem Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią. Jest autorką wielu publikacji z zakresu makro- i mikroekonomii oraz artykułów prasowych dotyczących aktualnych problemów społeczno-gospodarczych. Zaangażowana w działalność społeczną. Współtwórczyni Kongresu Kobiet i orędowniczka zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym i biznesie.
dr hab. Witold Bielecki
Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie ekonometrii. Bezpośrednio po studiach podjął pracę na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z twórców Międzynarodowej Szkoły Zarządzania, która w 1993 roku stała się założycielem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego (obecnie Akademii Leona Koźmińskiego).Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie ekonometrii. Bezpośrednio po studiach podjął pracę na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z twórców Międzynarodowej Szkoły Zarządzania, która w 1993 roku stała się założycielem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego (obecnie Akademii Leona Koźmińskiego). Od 2011 roku pełni funkcję Rektora Akademii Leona Koźmińskiego. Wykładał jako profesor wizytujący w uniwersytetach, między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainie.
Jest autorem licznych prac naukowych w dziedzinie zarządzania, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz współtwórcą symulacyjnych gier decyzyjnych. Kierował międzynarodowymi projektami badawczymi. Jest członkiem zarządów, między innymi: The European Fundation for Management Development (EFMD), Central and East European Management Development Association (CEEMAN) oraz programu konsorcjalnego Euro*MBA. Jest członkiem komisji akredytujących: ABSEL, EQUIS i IQA. Ponadto, jest członkiem międzynarodowych organizacji naukowych: International Simulation and Gaming Association (ISAGA), Association for Business Simulation & Experimental Learning (ABSEL).
Jest również członkiem Rady Konsultacyjnej ds. Zagranicznej Polityki Ekonomicznej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Alain Heureux
Serial entrepreneur starting his first company in 1984 at the age of 18 and still creating companies at the current age of 52. Most companies were and are active in media, digital and technologies. Parallel to his ventures, Alain has always be active in trade associations and self-regulation working closely with the European Institutions establishing an open dialogue between the regulator and the industry. In 2010, he opened one of the first Incubators in Brussels hosting more than 60 starters from the creative and cultural industries as well as hosting large events from corporates and institutions (The Egg Brussels and Pepibru). Located in the very challenging area of Brussels South, the project became a source of urbanistic revitalization and social inclusion towards the local immigrant population. Nowadays, The Egg Brussels is a reference for many other cities and regions. Today, Alain is co-founder and leader of Brussels Creative and the Creative Ring as well as trainer-coach of starters and corporates throughout the Virtuology Academy. Promoting disruptive cross-over innovation as well as organizing the ecosystems of the creative economy are the two main focus points of his current activities ensuring Europe can start playing a more active and productive role in the digital and technological world.
Tom Clark
He began teaching in 1970 and has worked in both the state and private sectors. He was on the Scottish Government’s Review Group for PE in 2001 and has been involved with all significant curricular changes. He retired in 2008 and became Chair of the Manor Project Care Home and adult training.He began teaching in 1970 and has worked in both the state and private sectors. He was on the Scottish Government’s Review Group for PE in 2001 and has been involved with all significant curricular changes. He retired in 2008 and became Chair of the Manor Project Care Home and adult training.As Managing Director of Your Future In Ltd he is involved with all major Industry Sectors across the North East of Scotland.
dr hab. Julita Wasilczuk
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, zawodowo związana z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, od początku jego istnienia, obecnie zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Naukowo zajmuje się przedsiębiorczością oraz zarządzaniem w małych firmach. Uczestniczyła w wielu projektach związanych z tą tematyką. Od wielu lat prowadzi projekt Survey on Entrepreneurial Attitude of Students, zajmuje się także nauczaniem przedsiębiorczości studentów. Członek założyciel Stowarzyszenia: Edukacja dla Przedsiębiorczości (przez dwie kadencje w radzie nadzorczej) – wspierającego działania edukatorskie w Polsce. Ekspert ds. jakości oraz ds. programów Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Opiekun specjalności Przedsiębiorczość i marketing na II stopniu studiów. Członek komisji egzaminacyjnych na studiach MBA. Od roku 2012 dziekan WZiE, pełni także funkcję kierownika katedry Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego. Powołana na krajowego wice prezydenta Europejskiej Rady Małych Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości (European Council of Small Business and Entrepreneurship).
prof. Dariusz Filar
Ekonomista, literat. Od 1973 do 2016 r. pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, od 1992 r. na stanowisku prof. nadzw. UG. W latach 1992-1995 wykładał w Center for Russian and East European Studies (CREES) na University of Michigan, USA. Specjalizuje się w makroekonomii i historii myśli ekonomicznej. W latach 1999-2004 główny ekonomista Banku Pekao SA, 2004-2010 członek Rady Polityki Pieniężnej NBP, od marca 2010 r. do grudnia 2014 r. członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Literacko debiutował zbiorem opowiadań fantastyczno-naukowych „Czaszka olbrzyma” (Nasza Księgarnia 1976). Opublikował także 3 inne książki z gatunku fantastyki, a w 2014 r. wydawnictwo Solaris w tomie „Jeszcze jedna podróż Guliwera” wznowiło jego pięć opowiadań i nowel. Jest również autorem współczesnych powieści obyczajowych „Pies wyścigowy” (Czytelnik 1984) i „Drugie wejrzenie” (Novae Res 2015). Jego utwory tłumaczone były na niemiecki, czeski, rosyjski, węgierski oraz esperanto. W 2006 r. prezydent Włoch mianował go kawalerem Ordine della Stella della Solidarieta Italiana.
Krzysztof Kwiatkowski
Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, był członkiem władz krajowych stowarzyszenia. W latach 1997-2001 doradca i sekretarz Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. W 2006 r. uzyskał mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego, w którym objął stanowisko wiceprzewodniczącego.Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, był członkiem władz krajowych stowarzyszenia. W latach 1997-2001 doradca i sekretarz Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. W 2006 r. uzyskał mandat radnego sejmiku województwa łódzkiego, w którym objął stanowisko wiceprzewodniczącego. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. wybrany z okręgu łódzkiego na senatora VII kadencji. Kierował Komisją Ustawodawczą. W lutym 2009 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. 14 października 2009 r. powołany na urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W wyborach parlamentarnych w 2011r. uzyskał mandat poselski z okręgu łódzkiego. 26 lipca 2013 r. powołany przez Sejm na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 9 sierpnia 2013 r. jego wybór na szefa NIK zatwierdził Senat. 27 sierpnia 2013 r., po zaprzysiężeniu w Sejmie, rozpoczął 6-letnią kadencję na stanowisku Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
dr Andre Helin
Doktor nauk ekonomicznych z dziedziny zarządzania. Ukończył Copenhagen Business School, M. Sc. (Econ.). Jest duńskim biegłym rewidentem posiadającym uprawnienia do badania sprawozdań finansowych i doradztwa gospodarczego. Posiada także uprawnienia polskiego biegłego rewidenta.Doktor nauk ekonomicznych z dziedziny zarządzania. Ukończył Copenhagen Business School, M. Sc. (Econ.). Jest duńskim biegłym rewidentem posiadającym uprawnienia do badania sprawozdań finansowych i doradztwa gospodarczego. Posiada także uprawnienia polskiego biegłego rewidenta.Jest założycielem i prezesem firmy audytorsko-konsultingowej BDO sp. z o.o. W Polsce ma ponad 20-letnią praktykę. Współtwórca polskiego rynku kapitałowego. Brał udział w pracach związanych z wyceną przedsiębiorstw, prywatyzacji i wprowadzaniu do publicznego obrotu m.in. takich podmiotów jak: Śląska Fabryka Kabli S.A., Budimex S.A., Echo Investment, Dom Development S.A., Mostostal Warszawa, J.W. Construction S.A., Polimex-Mostostal S.A. Zajmował się również doradztwem z zakresu fuzji spółek giełdowych. Jest wieloletnim członkiem Komisji ds. standardów rewizji finansowej przy Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów. Opiniował w sprawach legislacyjnych z zakresu audytu i rachunkowości. Był doradcą Prezesa NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej. Jest autorem i współautorem kilkunastu podręczników z dziedziny rachunkowości i finansów, w tym takich tytułów, jak: „Techniki i metody badania sprawozdań finansowych”, „Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw”, „Metody i techniki konsolidacji sprawozdań finansowych”, „Sprawozdanie finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości” oraz „Sprawozdawczość finansowa spółek kapitałowych”. Jego „Komentarz do ustawy o rachunkowości” od lat jest bestsellerem sprzedaży (obecnie dostępne jest siódme wydanie książki). Publikuje liczne artykuły o tematyce grup kapitałowych, fuzji, leasingu, instrumentów finansowych i międzynarodowych standardów rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, która w 2017 roku została gruntownie znowelizowana. Jest cenionym komentatorem bieżących spraw z zakresu legislacji, rynku kapitałowego, sytuacji gospodarczej i możliwości prowadzenia biznesu w Polsce i za granicą.
Anna Grosiak
Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Siemens Sp. z o.o. oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Różnorodności. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego, ukończyła zarządzanie i marketing ze specjalizacją zarządzanie zasobami ludzkimi oraz psychologię ekonomiczną.Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Siemens Sp. z o.o. oraz Pełnomocnik Zarządu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Różnorodności. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego, ukończyła zarządzanie i marketing ze specjalizacją zarządzanie zasobami ludzkimi oraz psychologię ekonomiczną.Karierę zawodową rozpoczęła w koncernie chemiczno-farmaceutycznym Bayer, od 2011 roku jest związana z Siemens Sp. z o.o. W jej trakcie angażowała się w szereg projektów dotyczących fuzji i przejęć, change managementu oraz restrukturyzacji w kraju i za granicą (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Finlandia, Rosja, Czechy). Wspierała współpracę na rzecz innowacji, działania z zakresu budowania potencjału pracowników wewnątrz firmy oraz studentów (jednym z przykładów jest raport o kobietach w branży technologicznej pod tytułem „Potencjał kobiet w branży technologicznej”, który został opracowany wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy). Od 2016 roku jest mentorką w programie Lean In STEM, którego celem jest wspieranie młodych kobiet w karierze zawodowej związanej z branżą technologiczną.
Jakub Wojnarowski
Socjolog i politolog, od kwietnia 2017 r. Dyrektor Zarządzający przedstawicielstwa ACCA na Polskę i Kraje Bałtyckie (The Association of Chartered Certified Accountants), największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej 200 000 specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Do jego zadań należy promowanie kwalifikacji zawodowych ACCA oraz wspieranie członków i studentów organizacji.Socjolog i politolog, od kwietnia 2017 r. Dyrektor Zarządzający przedstawicielstwa ACCA na Polskę i Kraje Bałtyckie (The Association of Chartered Certified Accountants), największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej 200 000 specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Do jego zadań należy promowanie kwalifikacji zawodowych ACCA oraz wspieranie członków i studentów organizacji. Wcześniej związany był z Konfederacją Lewiatan, gdzie jako Zastępca Dyrektora Generalnego odpowiadał za obszar ekspertyzy i współpracy międzynarodowej. Pracował jako dyrektor w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a w latach 2008-2011 był członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP.
Joanna Bochniarz
Prezeska Zarządu Centrum Innowacyjnej Edukacji. CIE ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu, w szczególności wśród młodzieży oraz wprowadzanie innowacyjnych metod uczenia się. Jego programy kierowane są do młodzieży, nauczycieli, lokalnych i regionalnych samorządów oraz do przedsiębiorstw zaangażowanych w edukację. Tworzone są w oparciu o badania i diagnozę przeprowadzaną w oparciu o współpracę z ośrodkami uniwersyteckimi w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii, Włoszech i Polsce. Stworzyła New Education Forum – Forum Nowej Edukacji – doroczne wydarzenie mające miejsce w Brukselskim Europarlamencie, którego celem jest wymiana wiedzy o innowacyjnych metodach uczenia się sprzyjających rozwojowi rynku pracy. Forum wspierane jest przez decydentów (Parlament Europejski, Komisarze, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny) i ekspertów na poziomie europejskim. Z wykształcenia prawnik ds korporacyjnych z 15 letnim doświadczeniem w zawodzie.
Termin i miejsce
18 kwietnia 2018 r.
Politechnika Gdańska
Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk