Rodzina bezpieczna w internecie. Jak chronić swój wizerunek w sieci?
Rodzice w sposób naturalny dbają o dobro i bezpieczeństwo swojego dziecka. Zimą zakładają mu szalik na szyję, a podczas letnich upałów zachęcają do picia wody. Przykłady troski rodzicielskiej offline można mnożyć, a co z opieką online? W jaki sposób rodzice mogą zadbać o bezpieczeństwo i wizerunek swoich dzieci w internecie? – o tym porozmawiamy podczas kolejnego spotkania z cyklu Uniwersytet SWPS w Empiku, które poprowadzi dr Aleksandra Bagieńska-Masiota, prawniczka wykładowczyni w Szkole Prawa Uniwersytetu SWPS.
Już po raz szósty Miasto Poznań organizuje Poznańskie Dni Rodziny. Jest to czas, w którym proponowany jest szereg wydarzeń, spotkań i imprez o charakterze integrującym całe rodziny i promującym życie rodzinne. www.poznan.pl/poznanskiednirodziny
Poznański wydział Uniwersytetu SWPS po raz kolejny włączył się w organizację tego wydarzenia.
Rodzina bezpieczna w internecie. Jak chronić swój wizerunek w sieci?
Ponad dwie trzecie gospodarstw domowych w Polsce deklaruje, że posiada dostęp do internetu. Oznacza to, że większość polskich rodzin korzysta z dobrodziejstw sieci. Jednocześnie jest narażona na niebezpieczeństwa z nią związane. Rodzice wiedzą, że w świecie realnym należy zadbać o dobro i bezpieczeństwo dziecka. Nieco gorzej jest ze świadomością zagrożeń czyhających w internecie. Jednym z dóbr narażonych na niebezpieczeństwo naruszenia w sieci jest wizerunek – utrwalony najczęściej w postaci zdjęcia. Jest on chroniony prawem, uznającym go za elementem prywatności człowieka. Stąd też upublicznianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Wielokrotnie jednak sami upubliczniamy w internecie zdjęcia innych osób bez pytania ich o zgodę; zamieszczamy zdjęcia naszych dzieci w kąpieli lub na nocniku; chwalimy się fotkami z wakacji na portalach społecznościach. Czy mądrze, czy zgodnie z prawem?
dr Aleksandra Bagieńska-Masiota – wykładowca Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu Uniwersytetu SWPS; prawnik i politolog; absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach późniejszych współpracowniczka Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu – Radia Merkury oraz doktorantka w Zakładzie Prawa Prasowego i Systemów Prasowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Administracji Europejskiej i Public Relations na UAM. Od 2007 r. doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Autorka książki pt. „Sejmowa komisja śledcza w systemie politycznym RP”, Wydawnictwo Sejmowe, 2010. Od 2008 r. pracownik naukowy i dydaktyczny, obecnie Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, współpracuje z poznańską kancelarią prawną Masiota i Wspólnicy Adwokacka Spółka Partnerska. Specjalizuje się w tematyce prawa prasowego, autorskiego, a także prawa politycznego.
Termin i miejsce
29 maja 2018 r. (wtorek), godz. 17.00-18.30
Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44, Poznań
Kontakt
Anna Szulczewska
Koordynator Strefy Psyche sekcja Rodzica w Poznaniu
tel. 61 271 12 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.