Wykład: Kształcenie doktorantów w Europie
Według danych European University Association Council for Doctoral Education [rada związku europejskich uniwersytetów ds. edukacji doktoranckiej] w 2006 roku, 29 proc. europejskich uniwersytetów oferowało jakiś program kształcenia doktorantów. Dwanaście lat później liczba ta wynosi prawie 90 proc. Podczas wykładu „Doctoral Education in Europe and Landscape of Doctoral Schools” [Kształcenie doktorantów w Europie i przekrój programów doktoranckich] dr. Alexander Hasgall, kierownik European University Association Council for Doctoral Education (EUA CDE), przedstawi przekrój możliwości kształcenia doktorantów w Europie.
Wykład organizowany przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS, jest częścią cyklu Wyzwania Humanistyki XXI wieku.
Wykład będzie prowadzony w języku angielskim. Wstęp wolny.
Kształcenie doktorantów w Europie
Istytucja doktoratu ma stuletnią tradycję w Europie. Pierwotnie ten tytuł przyznawany był jako licencja upoważniająca do nauczanie (docere), dziś doktorat ma na celu szkolenie niezależnych i krytycznych badaczy, którzy są przygotowani do pełnienia wielu ról zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim. Utworzenie szkół doktoranckich lub podobnych struktur na większości europejskich uniwersytetów w ciągu ostatnich dwudziestu lat spowodowało powstanie dodatkowej struktury wspierającej proces kształcenia doktorantów. W świetle tych wydarzeń warto zadać pytanie, jaki jest status doktoratu w dzisiejszej Europie oraz do jakiego stopnia oczekiwania względem kształcenia doktorantów zostały spełnione, a powstałe problemy zostały rozwiązane. Na podstawie wyników aktualnej ankiety dotyczącej kształcenia doktorantów w Europie, doktor Hasgall opowie jak w ciągu ostatnich dziesięciu lat powstał tak zróżnicowany krajobraz kształcenia doktorantów w Europie. Szkoły doktoranckie stały się miejscem spotkań, wymiany wiedzy i współpracy różnych instytucji oraz dyscyplin naukowych i uczonych. Doktor Hasgall wyjaśni również, w jaki sposób nauki społeczne i humanistyczne poprzez różnorodne podejście do badań i otrzymywanych wyników, mogą skorzystać z zachodzących zmian oraz sprostać wyzwaniom, które przed nimi stoją.
Prelegent
Alexander Hasgall – od jesieni 2017 roku kierownik EUA CDE. Jest odpowiedzialny za sieć ponad 240 europejskich uniwersytetów z 35 krajów, których celem jest dalszy rozwój programów kształcenia doktorantów oraz programów badawczo-szkoleniowych w Europie. Przed objęciem stanowiska kierownika EUA CDE koordynował program „Performances de la recherché en sciences humaines et socials” (CUS-P3) na konferencji rektorów uniwersytetów Szwajcarskich. Pracował na Uniwersytecie w Genewie, gdzie był odpowiedzialny za program współpracy szwajcarskich uniwersytetów w zakresie ewaluacji badań z dziedzin nauk humanistycznych i społecznych. Studiował filozofię i historię na Uniwersytecie w Zurychu i na Freie Universität w Berlinie. Pracę doktorską na temat historii i dyskursu sprawiedliwości okresu przejściowego w Argentynie obronił na Uniwersytecie w Zurychu. Doktor Hasgall doświadczenie zawodowe zdobywał w sektorze szkolnictwa wyższego, organizacjach pozarządowych, pracował również w branży badań rynkowych oraz jako niezależny dziennikarz.
Jest nam bardzo miło, że wykład inauguracyjny, rozpoczynający nowy rok akademicki 2018/2019 w Interdisciplinary Doctoral School na Uniwersytecie SWPS, wygłosi dr Alexander Hasgall, kireownika EUA Council for Doctroal Education.
dr hab. Izabela Grabowska, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Interdyscypliarnych Studiów Doktoranckich
Wyzwania humanistyki XXI wieku
Wyzwania humanistyki XXI wieku to cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin mających związek z szeroko pojętą humanistyką. Prelekcje są organizowane głównie z myślą o uczestnikach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS, jednakże mają formę otwartych spotkań, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Po wykładzie doktoranci zasiadają z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym stole. Nieformalna atmosfera sprzyja nieskrępowanej dyskusji oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować stażami naszych doktorantów w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS skierowane są zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak tych, które doktorat traktują jako szansę rozwoju osobistego i element wspierający karierę zawodową. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia realizację projektów z pogranicza różnych dyscyplin naukowych. Doktoranci współpracują z badaczami z najlepszych ośrodków w kraju i za granicą. Partnerskie relacje mistrz-uczeń gwarantują indywidualne podejście do każdego studenta i profesjonalne wsparcie merytoryczne.
Termin i miejsce
13 października 2018 r., godz. 11.00, sala S305
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
Organizatorzy
- Interdisciplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS