Czy toniemy w morzu niemądrości?
Mądrość traktowana jest jak skarb niezmiernie ceniony, ale – niestety – przed większością z nas ukryty w morzu niemądrości i trudny do zdobycia. Zapewne jednak osiągalny. W jaki sposób można ją osiągnąć? Co trzeba umieć, co trzeba zrobić, aby być mądrym? Czy można ocalić mądrość w czasach nasilenia postaw antynaukowych i antywykształceniowych? Poszukajmy odpowiedzi razem z prof. Wiesławem Łukaszewskim podczas wykładu nawiązującego do najnowszej książki wybitnego psychologa – „Mądrość i różne niemądrości”, wydanej nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.
Czy toniemy w morzu niemądrości?
Napisano o mądrości ludzkiej tysiące tekstów przeróżnych. Wymyślono na jej temat tysiące aforyzmów. Od zarania dziejów wielkie umysły podejmowały próby uchwycenia istoty tego zjawiska, tego stanu ludzkiego umysłu, tej specjalnej właściwości niektórych ludzi. Robili to przede wszystkim filozofowie, ale już wcześniej w Torze, w Biblii znajdziemy księgi mądrościowe: Przypowieści Solomona, Księgę Koheleta i inne rozproszone biblijne teksty.
Na mądrość jako pewien sposób funkcjonowania ludzi trzeba patrzeć z perspektywy indywidualnej, ale można też sprawdzić, czy warunki, w jakich żyjemy, sprzyjają osiągnięciu mądrości. Wiele wskazuje na to, że jest przeciwnie.
Systematyczne obserwacje życia społecznego ujawniają wiele zjawisk, które mądrości nie sprzyjają, na przykład nasilanie się postaw antynaukowych i antywykształceniowych, priorytet rywalizacji w działaniach jednostek i grup, fundamentalizmy polityczne i religijne, koncentracja na stałości i jednorodności, polityka historyczna i wiele innych. W obliczu tych zjawisk wielu z nas nabiera przekonania, że niemądrość jest bardziej praktyczna i funkcjonalna niż mądrość. To błąd? Dlaczego warto dążyć do mądrości wbrew trudnym okolicznościom? Co daje mądrość i czym właściwie ona jest? To pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi w trakcie wykładu.
prof. Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek ( „Wytrwałość w działaniu” wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską, „Udręka życia”, „Mądrość i różne niemądrości”) i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.
Książka „Mądrość i różne niemądrości” ukazała się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa. Więcej informacji » W dniach 16 oraz 17 listopada będzie można zakupić książki na stoisku wyd. Smak Słowa we wrocławskiej siedzibie naszej uczelni.
Termin i miejsce
16 listopada 2018 r., godz. 17:30
Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, ul. Ostrowskiego 30b, aula 45
Kontakt
Iga Lewicka
Specjalista ds. Marketingu i PR
tel. 71 750 72 50 | tel. kom. +48 785 202 527
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.