Projekcja filmu „Solidarność według kobiet”
W ramach konferencji „Niedokończona emancypacja. 100 lat praw wyborczych kobiet” serdecznie zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet”, która będzie połączona z panelem dyskusyjnym z udziałem twórców: Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim. Dyskusję poprowadzi dr Sandra Frydrysiak z Uniwersytetu SWPS.
„Solidarność według kobiet”
Pełnometrażowy film dokumentalny „Solidarność według kobiet" opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku symbolicznej córki Solidarności.
Dokument obejrzeli uczestnicy festiwali i zagranicznych projekcji: w Moskwie, Oslo, Petersburgu, Skopje, Manaus, Umeå, Hamburgu, Tybindze, Lwowie, Limerick, Dreźnie, Londynie, Cottbus, Luksemburgu, Linz, Wiedniu, Kijowie; w Nowym Yorku, gdzie podczas 11 Festiwalu Polskich Filmów „Solidarity according to Women” uhonorowano The Krzysztof Kieslowski „Beyond Borders” Award, w plebiscycie widzów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych WatchDocs doceniono nagrodą publiczności i w Gdyni, gdzie decyzją jury Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” „Solidarność według kobiet” wyróżniono w kategorii „Złoty Opornik”.
Twórcy byli nominowani przez radiową „Trójkę” do tytułu „Kulturysta Roku 2014”, otrzymali Specjalną Nagrodę Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i list gratulacyjny od Pierwszej Damy RP Agaty Dudy.
Pokazy i dyskusje o „Solidarności według kobiet” organizowały uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński, Rzeszowski, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Adama Mickiewicza w Poznaniu, lubelski KUL, łódzka WSP, amerykański Yale University, londyński SOAS, dubliński Trinity College, Uniwersytet Karola w Pradze, Polska Akademia Nauk, niemieckie uczelnie wyższe w Monachium, Moguncji, Oldenburgu, Konstancji, Germersheim, Dreźnie; Ambasady i Instytuty Polskie w Berlinie, Lipsku, Pradze, Dublinie, Nikozji, Sztokholmie, Bratysławie, Sofii i Toronto. Polski Ośrodek Społeczno - Kulturalny w Londynie, Deutsche-Polen-Institut w Darmstadt, Związki Zawodowe w Austrii i Szkocji, Ambasada Amerykańska w Warszawie, Instytut Francuski w Pradze, Bułgarski Komitet Helsiński, Heinrich-Böll-Stiftung w Hamburgu, a także działaczki Stowarzyszenia Kongres Kobiet, kluby Krytyki Politycznej i Gazety Polskiej, delegatury IPN, Polskie Radio, NSZZ Solidarność. Sejm RP, urzędy gmin, muzea, domy kultury, stowarzyszenia, fundacje i organizacje nieformalne.
Termin i miejsce
22 listopada 2018, godz. 16.15-18.00
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31,
aula im. Tadeusza Tomaszewskiego