Optymista optymiście nierówny
Co ma wspólnego nieostrożność z optymizmem? Co to jest optymizm globalny? Czym wyróżnia się optymista ryzykant? Który z typów optymisty jest bardziej zadowolony z życia i dlaczego? A wreszcie - jakim typem jesteś i jakie ma to znaczenie dla Twojego funkcjonowania w świecie? O tym wszystkim porozmawiamy już 30 stycznia na wykładzie dr Agnieszki Czerw pt. "Optymista optymyście nierówny".
Wykład odbywa się w ramach dnia „Dnia z Psychologią” - wydarzenia skierowanego do uczniów szkół średnich.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Wykład: Otymista optymiście nierówny
Czy optymizm można różnicować? Kto jest najbardziej zadowolony ze swojego życia? Ryzykant? Optymista Ostrożny, czy Optymista Globalny?
Dr Agnieszka Czerw, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu na wykładzie opowie o badaniu, w ramach którego wyodrębniła pięć typów optymizmu oraz sprawdziła w jaki sposób są powiązane z postrzeganiem jakości życia. W wyniku przeprowadzonych badań autorka określiła 5 profili optymizmu takich jak: Optymista Ostrożny, Optymista Globalny, Optymista Umiarkowany, Ryzykant i Pesymista. Podział profili optymizmu został stworzony w oparciu o wyniki pomiarów cech stanowiących jego główne elementy takie jak: nastawienie na osiągnięcia, nieostrożność, pozytywne myślenie i otwartość.
Na wykładzie dowiemy się czym one się różnią od siebie oraz jaki typ Optymizmu jest najbliższy Tobie.
dr Agnieszka Czerw - psycholog pracy i organizacji. Interesuje się wartością i sensem pracy w życiu człowieka, ich rolą motywacyjną w funkcjonowaniu zawodowym i rozwojem człowieka w kontekście zawodowym. Od kilkunastu lat prowadzi badania nad zagadnieniami funkcjonowania człowieka w pracy w kontekście psychologii pozytywnej – prężnie rozwijającego się obszaru psychologii. Jest autorką wielu kwestionariuszy psychologicznych, np. do pomiaru optymizmu, postaw wobec pracy czy dobrostanu w sytuacji pracy. Jest współautorką Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych (KZZ) stworzonego dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i wykorzystywanego w polskim poradnictwie zawodowym. Swoje zainteresowania badawcze podsumowała w książkach: „Optymizm. Perspektywa psychologiczna” i „Satysfakcja z pracy w zawodach z misją społeczną” (współautorka). Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi zajęcia z zakresu psychologii pracy i organizacji, zarządzania zasobami ludzkimi, jest opiekunem specjalności Psychologia Biznesu. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej.
Termin i miejsce
30 stycznia 2019 r. (środa), godz. 17:00–18:30
Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, ul. Kutrzeby 10