Rola biegłych sądowych w świetle ustawy dotyczącej Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym
Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. reguluje postępowanie wobec osób po odbyciu kary więzienia cierpiących na zaburzenia psychiczne i stwarzających zagrożenie dla życia czy zdrowia innych. Wspominany akt prawny dał podstawę do stworzenia Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Aby sąd mógł uznać osadzonego za niebezpiecznego dla społeczeństwa, musi posiadać opinie biegłych psychologów, seksuologów i psychiatrów. Na odpowiednie zaopiniowanie czeka się niekiedy bardzo długo. KOZZD z powodu przeludnienia zamknął przyjęcia, a osoby, które zostały tam umieszczone w trybie zabezpieczenia cywilnego, nie powinny tam przebywać. Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 9 marca 2021 r. (III CZP 89/19) przesądziła, że jest to niedopuszczalna podstawa prawna.
Co mogłoby pomóc w poprawie obecnie istniejącego systemu opiniowania? Czy często się zdarza pozbawianie wolności po odbyciu kary osób, które do Ośrodka nie powinny trafić? Co mogłoby pomóc w poprawie obecnego systemu? Dr Ewa Dawidziuk, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, będzie o tym rozmawiać z Agnieszką Welento-Nowacką – biegłą psychiatrą, Agatą Kowalską – biegłą psycholog oraz Marcinem Borowskim – biegłym psychologiem i seksuologiem.
Zapraszamy do zapisów przez formularz zgłoszeniowy. Link do spotkania za pośrednictwem Zooma uczestnicy otrzymają mailowo.
Eksperci
Agata Kowalska – psycholog kliniczny diagnosta. Od 2012 r. pracuje w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie. Ukończyła całościowe szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologii klinicznej. Sporządza opinie psychologiczne na potrzeby sądów, prokuratur i organów ścigania. Od 2016 r. jest biegłym z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu seksuologii klinicznej. Jako wykładowca w Uniwersytecie SWPS prowadziła m.in. moduł z klinicznej diagnozy psychologicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, uczestniczy w konferencjach tematycznie związanych z zawodem, niekiedy jako prelegent. Doświadczenie opiniodawcze zdobywała głównie w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych.
Agnieszka Welento-Nowacka – lekarz medycyny, specjalista psychiatra. Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, związana z psychiatrią od 16 lat. Od 8 lat kieruje Oddziałem Psychiatrii Sądowej o podstawowym stopniu zabezpieczenia w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Jest jedną z pierwszych osób wdrażających i używających w Polsce Ustrukturyzowanej Profesjonalnej Oceny Ryzyka Przemocy oraz opartych na tej metodzie narzędzi HCR20 v3 i SAPROF. Bierze udział w badaniach naukowych, mających na celu określenie użyteczności powyższych narzędzi w psychiatrii sądowej i więziennictwie. Ocena prawdopodobieństwa popełnienia czynów z użyciem przemocy jest tematem jej przewodu doktorskiego. Posiada również doświadczenie psychoterapeutyczne, które zdobyła pracując przez 6 lat na Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości oraz odbywając szkolenia psychoterapeutyczne w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Jako lekarz styka się na co dzień z problemami dotyczącymi wykonywania środków zabezpieczających w Polsce i stara się podejmować działania mogące poprawić funkcjonowanie psychiatrii sądowej w Polsce. Opiniuje jako biegły psychiatra w sprawach karnych, cywilnych i na rzecz Ustawy z 22 listopada 2013 roku. Wielokrotnie brała udział w konferencjach dotyczących zagadnień związanych z tą ustawą, jest autorką rozdziału dotyczącego roli biegłego psychiatry w monografii „Izolacja sprawców przestępstw uznanych za niebezpiecznych dla społeczeństwa”.
Marcin Borowski – psycholog, certyfikowany seksuolog EFS (European Federation of Sexology) i ESSM (European Society of Sexual Medicine), członek European Society of Sexual Medicine i Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej w SWPS. Abiturient czteroletniego studium psychoterapii w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie. ukończył także szkolenie z zakresu mediacji rodzinnych. Posiada tytuł „EFS-ESSM certified Psycho-Sexologist (ECPS)”. Pracuje w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie, wcześniej także w Klinice Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także poradni zdrowia psychicznego jako psycholog i seksuolog. Na różnych uczelniach (Uniwersytet SWPS, Akademia Pedagoiki Specjalnej) prowadził wykłady z zakresu diagnozy psychologicznej i seksuologicznej oraz opiniowania sądowo-psychologicznego i sądowo-seksuologicznego. Jest powoływany jako biegły z zakresu psychologii oraz seksuologii, w tym charakterze bierze udział w postępowaniach karnych i cywilnych. Na potrzeby organów procesowych sporządził ponad tysiąc opinii sądowych. Specjalizuje się w diagnozie klinicznej psychologicznej i seksuologicznej, terapii seksualnej. Uczestnik i prelegent wielu konferencji psychiatrycznych i seksuologicznych.
Prowadząca
dr Ewa Dawidziuk – adiunkt w Wydziale Prawa Uniwersytetu SWPS, specjalizuje się w prawie karnym wykonawczym. Zajmuje się funkcjonowaniem różnego rodzaju miejsc pozbawienia wolności, w tym izolacją postpenalną, oddziałami psychiatrii sądowej, placówkami dla nieletnich i jednostkami penitencjarnymi. Jedna z redaktorek monografii „Izolacja sprawców przestępstw uznanych za niebezpiecznych dla społeczeństwa” wydanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 r. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia w module prawa osób pozbawionych wolności.
Termin i miejsce
23 marca 2021 r., godz. 18.00–20.00
online
Kontakt
dr Ewa Dawidziuk
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Studia prawnicze na Uniwersytecie SWPS
Prawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo w biznesie
stacjonarne, niestacjonarneNauki prawne
doktorat w trybie eksternistycznym
niestacjonarne