Uniwersytet SWPS partnerem Millenium Docs Against Gravity
Millenium Docs Against Gravity – jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie odbędzie się już po raz 13. Festiwal to ponad 120 filmów prezentowanych w 12 sekcjach tematycznych, debaty na aktualne tematy z udziałem filmowców oraz ekspertów, koncerty i warsztaty filmowe. Partnerem tegorocznej edycji Millenium Docs Against Gravity ponownie jest Uniwersytet SWPS.
festiwal
maj13-25 2015
Warszawa
Więcej niż kino
W 2015 roku Millenium Docs Against Gravity (dawniej j PLANETE+ DOC FF) odwiedziło ponad 40 000 tysięcy widzów. To jedyny festiwal w kraju, który na tak dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach w Polsce. W tym roku najlepsze dokumenty z całego świata będą prezentowane w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdyni, a w drugi weekend festiwalu w ramach Weekendu z MDocsAG w 20 innych miastach rozsianych po całej Polsce.
Millenium Docs Against Gravity od początku zbiera pochlebne recenzje jako wydarzenie, które udowadnia, że kino może być zarówno ambitne, skłaniające do głębszej refleksji nad kondycją współczesnego świata, kształtujące gusta i opinie widzów, jak i po prostu modne. Bo moda na kino dokumentalne jest już faktem.
Z kolei o wysokiej randze festiwalu świadczą liczne nagrody, jak np. nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „Najważniejsze wydarzenie filmowe roku” w 2008 r., znakomici goście, w tym wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Ulrich Seidl, aktywiści i politycy oraz współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi.
Strefa wideo
W 2015 roku Millenium Docs Against Gravity (dawniej j PLANETE+ DOC FF)
odwiedziło ponad 40 000 tysięcy widzów. To jedyny festiwal w kraju,
który na tak dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach w Polsce.
Nie tacy sami – czyli jacy?
Jedną z nowości w programie tegorocznego festiwalu jest sekcja psychologiczna „Nie tacy sami”, na którą składa się 11 filmów, prezentujących losy realnych ludzi uwikłanych w trudne sytuacje. „Biały gniew” przybliża motywacje osób, które decydują się popełnić masowe morderstwo w miejscu publicznym. W „Między siostrami” reżyser Manu Gerosa dokonuje za pomocą kamery rodzinnej wiwisekcji – chce wyjaśnić, skąd bierze się nieznośne napięcie między jego matką a ciotką, 70- i 90-latką, i odpowiedzieć na pytanie, czy rodzinne relacje rzeczywiście są najważniejsze w życiu. Fanów filmu „Boyhood” ucieszy jego reportażowa wersja – „Bracia”, a tych, którzy dociekają, co w istocie oznacza „bycie normalnym” – „Zwykłe zaburzenie”, historia studenta dziennikarstwa i satyryka, cierpiącego na porażenie mózgowe, zachowującego jednocześnie pełną sprawność umysłową.
Zobacz także: szczegółowy program 13. Millenium Docs Against Gravity »
Czy umiemy być blisko?
Festiwal to również okazja do gorących dyskusji na najbardziej aktualne tematy. Po projekcji filmu „Szwedzka teoria miłości” w reżyserii Erika Gandiniego odbędzie się debata „Polska teoria miłości. Czy umiemy być blisko?” (15 maja 2016 r., godz. 16.17, Kino Iluzjon, Ludwika Narbutta 50A), której partnerem jest Uniwersytet SWPS.
Zarówno film, jak i debata prowokują do szukania odpowiedzi na wiele palących pytań: Czy Polska wzorem Szwecji stanie się społeczeństwem indywidualistów przedkładających własną niezależność nad silne więzy rodzinne? Czy indywidualizm koniecznie musi wiązać się z samotnością? Więzy czy więzi – jak określić rodzinne relacje?
Dyskutować o tym będą dr hab. Katarzyna Popiołek, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS, Mika Larsson, niegdyś korespondentka szwedzkiego radia i telewizji w Polsce, a w latach 1992-1996 attaché kulturalna szwedzkiej ambasady w Warszawie, dziennikarze magazynu „Zwierciadło”: Alina Gutek, Zofia Fabjanowska-Micyk, Dariusz Janiszewski.
Więcej informacji o debacie „Polska teoria miłości. Czy umiemy być blisko?” »
Zapraszamy do śledzenia Uniwersytetu SWPS na Snapchacie, gdzie już wkrótce pojawi się okazja, by otrzymać darmowe wejściówki na dowolnie wybrany film oraz 2 podwójne zaproszenia na otwarcie festiwalu.