Uniwersytet SWPS partnerem projektu Looking Through Objects

Uniwersytet SWPS jest partnerem dwuletniego projektu Looking Through Objects realizowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jest on finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura Inspirująca”. Zakłada stworzenie wystawy czasowej, prezentującej prace polskich projektantek wzornictwa, a także program seminaryjny i popularyzatorski. Kuratorami projektu są: dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, dziekan Wydziału Projektowania w Warszawie i dyrektor programowa School of Form Uniwersytetu SWPS, dr Gian Luca Amadei, autor i badacz, wykładowca Royal College of Art w Londynie oraz Dario Lombardi, niezależny fotograf z Wiednia.
Jak zmieniał się design
Głównym celem projektu Looking Through Objects jest zaprezentowanie zagranicznej publiczności doskonale zaprojektowanych przedmiotów i przedstawienie sylwetek ich autorek. Poprzez różne obiekty, doświadczenia i postawy projektowe autorzy pragną pokazać socjoekonomiczne zmiany, które nastąpiły na rynku designu w ciągu ostatniej dekady.
Projekt wpisuje się w obchody setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki (1921–2021) oraz sto lat trwania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią.
Kobieca perspektywa
Pod koniec listopada 2021 r. w trybie online odbędzie się seminarium Design Stories, poszerzające kontekst projektu o perspektywę dizajnerek i badaczek z Estonii, Wielkiej Brytanii, a także Polek, które prowadzą swoją działalność przede wszystkim za granicą. Elementem wiodącym wystąpień będą zmiany, jakie dokonały się w designie w ostatnich 10 latach oraz osobiste doświadczenia i refleksje twórczyń w postaci fragmentów wywiadów.
Międzynarodowe partnerstwo
Kuratorami projektu są dr Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka i krytyczka designu, dziekan Wydziału Projektowania w Warszawie i dyrektor programowa School of Form Uniwersytetu SWPS, dr Gian Luca Amadei, autor i badacz, wykładowca Royal College of Art w Londynie oraz Dario Lombardi, niezależny fotograf z Wiednia.
Partnerami projektu są Ambasada RP w Tallinie oraz Uniwersytet SWPS. Partnerem strategicznym jest Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu (Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum) w Tallinie, gdzie w połowie 2022 r. prezentowana będzie wystawa Looking Through Objects. Więcej szczegółów na stronie projektu
Organizatorzy
- Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”
Współorganizator
Partner strategiczny
Partnerzy
dr Agnieszka Jacobson-Cielecka – kurator, krytyk. W swojej pracy łączy wiele obszarów. Jako kurator tworzy i organizuje wystawy oraz programy. Jako dziennikarz i krytyk pisze o designie, komentuje zjawiska i śledzi trendy. Jest jedną z najważniejszych promotorek młodych projektantów z Polski i świata. Interesuje się designem jako dziedziną na pograniczu kultury i gospodarki. Jest współautorką programu nauczania w School of Form. Kurator licznych wystaw polskiego designu prezentowanych na festiwalach w Europie i Azji. Zasiada w radach programowych oraz jury polskich i zagranicznych festiwali.
dr Gian Luca Amadei – niezależny badacz akademicki, kurator, uznany na świecie dziennikarz piszący o designie i architekturze. Jego zainteresowania naukowe oscylują pomiędzy designem, architekturą, urbanistyką, socjologią a kontekstem kulturowym. Jest gorącym zwolennikiem kształcenia ustawicznego i obecnie pracuje jako wizytujący wykładowca w Royal College of Art w Londynie. Jest autorem następujących książek: „Odkrywając kobiety w polskim designie”, „Wiktoriańskie cmentarze i przedmieścia Londynu”.
Dario Lombardi – ukończył studia magisterskie na kierunku Fotografia w Istituto Superiore di Fotografia e Comunicazione Integrata w Rzymie. Pracuje jako niezależny fotograf w Wiedniu. Specjalizuje się w fotografii portretowej, głownie dla klientów z branży teatru, tańca i mody. Jest autorem portretów zawartych w książce „Odkrywając kobiety w polskim designie”.