Projekt absolwentki School of Form na wystawie w Design Museum w Londynie
Pracę Soni Jaśkiewicz „Waste Lab”, będącą rozwinięciem jej projektu dyplomowego „Buraki Lab”, będzie można oglądać do 20 lutego 2022 r. na wystawie Waste Age w Design Museum w Londynie. Absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS postanowiła wykorzystać popularne rolnicze odpady (tzw. wysłodek oraz liście buraka cukrowego) do stworzenia zamienników materiałów, które nie podlegają biodegradacji. To rewolucyjna propozycja wpisująca się w trend zero waste. Została doceniona przez organizatorów londyńskiej wystawy, której tematem przewodnim jest właśnie nadanie drugiego życia niewykorzystanym surowcom.
Projektowanie w służbie recyklingu
Twórcom wystawy w londyńskim Design Museum prześwieca idea szerzenia idei ochrony środowiska poprzez ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Prezentowane na wystawie czasowej Waste Age prace projektantów i projektantek z całego świata przedstawiają nowatorskie pomysły ponownego wykorzystania elektrośmieci, resztek jedzenia czy zniszczonych ubrań.
Zaproszenie do Design Museum to ogromne wyróżnienie dla projektantki ze School of Form, zwłaszcza że na wystawie zobaczymy prace wielu uznanych projektantów/pracowni, takich jak Formafantasma, Stella McCartney, The Ellen MacArthur Foundation, Lacaton & Vassal, Fernando Laposse, Bethany Williams, Phoebe English and Natsai Audrey Chieza.
– Wspólnie z innymi projektantkami i projektantami na nowo rozważamy nasz stosunek do rzeczy i tym, co dzieje się kiedy przestają nam już być potrzebne. Od mody po elektronikę, budownictwo i żywność – pokazujemy projekty, które są drogą do znalezienia utraconej wartości w odpadach – mówi twórczyni „Waste Lab”.
Polska burakiem stoi
„Waste Lab” to kontynuacja projektu dyplomowego „Buraki Lab” stworzonego w 2017 r. przez Sonię Jaśkiewicz w School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jako start-up otrzymał dofinansowanie w ramach projektu Platformy Startowe – Polska Wschodnia. Trwa wdrażanie i testowanie technologii produkcji na większą skalę.
Liście buraka cukrowego stanowią największy odpad w polskim rolnictwie. Każdego roku w Europie powstaje około 20 milionów ton wysłodka buraczanego. Prace badawcze wokół pomysłu absolwentki SoF koncentrują się na tworzeniu kompostowalnych biomateriałów z produktów ubocznych wytwarzanych podczas przetwarzania buraków cukrowych – liści i pulpy buraczanej. Surowce te są kształtowane w całą gamę różnorodnych produktów – naczyń, doniczek, opakowań lub płyt wiórowych. Mogą posłużyć jako alternatywa dla tworzyw, które nie ulegają biodegradacji.
Sonia Jaśkiewicz – absolwentka specjalności industrial design w School of Form Uniwersytetu SWPS. Jej projekty były prezentowane podczas międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów „make me!” na Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Malta Festival, Arena Design. Eksploruje nowe zastosowania materiałów – zwłaszcza odpadów przemysłowych – oraz procesy produkcyjne przyjazne środowisku naturalnemu.