Plenery graficzne 2015/2016
Jak co roku studenci grafiki na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS opuścili akademickie mury, by poszukać inspiracji w nowym otoczeniu. Tegoroczne plenery dydaktyczne odbyły się w Podlesicach, malowniczej miejscowości położonej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, oraz w Międzygórzu w Sudetach. Studenci zrealizowali nowe, zaskakujące projekty odzwierciedlające ideę designu partycypacyjnego, przewodniego motywu plenerów.
Nowa perspektywa
Plenery dydaktyczne są integralną częścią programu studiów graficznych na Uniwersytecie SWPS. Zmiana otoczenia, praca w zespole, współpraca z lokalną społecznością – to wszystko pozwala na uzyskanie odmiennej od akademickiej perspektywy projektowej.
Design bliski ludziom
Trzydniowy plener w Podlesicach i w Międzygórzu odbył się pod hasłem designu partycypacyjnego.
Według tej koncepcji główny nacisk w projektowaniu powinien być położony nie na przestrzeń, lecz na relacje społeczne. Ważni są ludzie i ich pasje, ważna jest „niecodzienna codzienność”. Stąd blisko już do idei human centered design, która stanowi węzłowy punkt programu studiów graficznych na Uniwersytecie SWPS. Projektowanie z perspektywy human centered design polega na postawieniu człowieka i jego potrzeb w centrum procesu kreatywnego.
O tym, jak koncepcja designu partycypacyjnego sprawdza się w praktyce, studenci grafiki przekonali się, realizując projekt „dla ludzi, z ludźmi i o ludziach”. Prace z pleneru można zobaczyć na stronie grafiki, w zakładce warsztaty.
Strefa wideo
Proces dydaktyczny tegorocznych plenerów koncentrował się na idei designu partycypacyjnego, czyli na projektowaniu dla ludzi, z ludźmi i o ludziach. Efekty mają być widoczne nie tylko w portfolio studentów, lecz także w przestrzeniach, dla których projektowaliśmy.
dr Mariusz Wszołek, grafika, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
Zobacz również: studia graficzne na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu »