O konferencji
Konferencja „W trosce o dziecko” będzie poświęcona złożonej problematyce relacji rodzinnych po rozpadzie związku. Porozmawiamy na tematy rzadko poruszane w przestrzeni akademickiej, ale niezwykle istotne społecznie, takie jak kwestia wydania dziecka czy kontakty z dzieckiem po rozstaniu rodziców. Szczególną uwagę poświęcimy utrudnianiu lub uniemożliwianiu dziecku kontaktu z drugim rodzicem bądź nastawianiu je przeciw niemu. Jak takie działania mogą się odbić na psychice dziecka? Jakie mogą być ich skutki psychologiczne dla rodziców?
Wspólnie z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się doświadczeniom wszystkich stron: zarówno cierpieniu dzieci uwikłanych w konflikt rodzicielski, jak i trudnościom, z jakimi mierzą się rodzice. Głos zabiorą ekspertki i eksperci reprezentujący wiele dyscyplin. Dzięki temu poznamy różne punkty widzenia i podejścia do problematyki.
Wydarzenie będzie podzielone na dwa panele. W pierwszym skupimy się na aspektach prawnych, a w drugim – na psychologicznych i praktycznych. Omówimy m.in. procedury postępowania policji i innych służb, długofalowe skutki utrudniania kontaktów z dzieckiem dla jego rozwoju, a także wpływ takiej sytuacji na kondycję psychiczną rodziców.
Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Prawa Rodzinnego Uniwersytetu SWPS.
Formuła konferencji
Konferencja odbędzie się w warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS. Udział jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja przez formularz.
Prelegentki i prelegenci
Grzegorz Boryczewski
Absolwent Wydziału Prawa
UAM oraz Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Specjalista prawa rodzinnego. Członek kilku stowarzyszeń broniących praw dzieci do obojga rodziców. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie przy obsłudze spraw rodzinnych i pomocy ofiarom przemocy domowej.
Marta Chmielewska
Adwokatka, mediatorka, prezes Centrum Mediacji Izby Adwokackiej w Warszawie. Autorka publikacji dotyczących mediacji rodzinnych, karnych i gospodarczych. Organizuje i prowadzi zajęcia z mediacji dla zawodów zaufania publicznego (adwokatów, sędziów) oraz przedsiębiorców. Wykładowca zajęć z procedury cywilnej dla aplikantów adwokackich. Wykładowczyni akademicka z zakresu prawa cywilnego oraz mediacji. Prowadzi warsztaty dotyczące mediacji: „Dziecko to nie procedura” oraz „Mediacja w sprawach nieletnich”.
Małgorzata Eysymontt
dr
Adwokatka, ekspertka w obszarze przeciwdziałania molestowaniu i dyskryminacji. Zajmuje się prawem rodzinnym, prawem cywilnym oraz prawem Unii Europejskiej. Interesuje się sprawami rozwodowymi i alimentacyjnymi, ochroną prawną rodziny i związków: małżeńskich, konkubenckich, partnerskich i homoseksualnych, a także zwalczaniem dyskryminacji wobec mniejszości, m.in. narodowych, religijnych i seksualnych.
Jakub Gładysiak
Pedagog resocjalizacji i wspomagania rodziny, kurator sądowy pionu rodzinnego i nieletnich w Warszawie. Prowadzi warsztaty grupowe z umiejętności rodzicielskich, programy profilaktyczne dla młodzieży oraz zajęcia rozwijające kompetencje społeczne młodych ludzi. Posiada doświadczenie w pracy z rodzinami praz młodzieżą z różnorodnymi trudnościami.
Magdalena Marquez–Vazquez
Prawniczka, mediatorka. Założycielka Fundacji Mediacja i Prawo. Prowadzi szkolenia dla mediatorów, jest ekspertką w zakresie prawa rodzinnego. Priorytetem jest dla niej dobro małoletnich i ich ochrona w postępowaniach sądowych.
Karolina Marszałek
Adwokat i mediator. Prowadzi własną kancelarię adwokacką, specjalizującą się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i przeciwdziałania przemocy domowej. Przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe „Prawo rodzinne z elementami psychologii” na Uniwersytecie Łódzkim oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej I Stopnia Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest pomysłodawczynią projektu „Rozwód po dżentelmeńsku” oraz jedną z założycielek kampanii społecznej „Prawo bez strachu”. W 2022 r. została nagrodzona certyfikatem „Kancelaria Przyjazna Dziecku” przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Była prelegentką na wielu szkoleniach i konferencjach z zakresu prawa rodzinnego, praw dzieci i przeciwdziałania przemocy domowej.
Małgorzata Pomarańska-Bielecka
Prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie.
Adrianna Randak
Adwokatka procesowa z wieloletnim doświadczeniem, mediatorka. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Partnerka w kancelarii Ogrodowa Law Space w Warszawie. Priorytetem jest dla niej dbanie o małoletnich i ochrona ich praw w postępowaniach sądowych. W sprawach z udziałem małoletnich stara się, by rodzice w pierwszej kolejności wypracowali rozwiązania polubowne, aby oszczędzić dziecku stresu i negatywnych emocji związanych ze swoim rozstaniem.
Aleksandra Szewera-Witkowicz
Pedagożka, trenerka, specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Przez prawie dwadzieścia lat pracowała jako kuratorka sądowa. Prezeska Fundacji Bene Vobis i właścicielka firmy „Kraina Wolnych Stóp” Szkolenia. Pracuje z dziećmi i dorosłymi, koncentrując się na przeciwdziałaniu przemocy i uzależnieniom oraz profilaktyce kryzysów psychicznych. Prowadzi szkolenia i warsztaty, udziela konsultacji. Jest propagatorką standardów ochrony małoletnich. Pracuje zgodnie z podejściem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.
Dominika Tomaszewska
Adwokat izby adwokackiej w Warszawie. Prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką z siedzibą w Milanówku, filia w Warszawie. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, rozwodowych, nieletnich, karnych, cywilnych. Jest zastępcą członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, wykładowczynią i egzaminatorką na aplikacji adwokackiej w Warszawie. Prowadzi szkolenia i jest ekspertką prawną z zakresu prawa rodzinnego i oświatowego. Przy
ORA w Warszawie jest: przewodniczącą Komisji ds. współpracy z sądami, pomysłodawczynią i przewodniczącą Sekcji Prawa Oświatowego oraz wiceprzewodniczącą Sekcji Prawa Rodzinnego. Jest pomysłodawczynią i organizatorką ogólnopolskiej konferencji „Adwokat dla Rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka”. W 2022 r. została nagrodzona certyfikatem „Kancelaria Przyjazna Dziecku”, przyznanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Współpracowała z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Academia Iuris, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka.
Katarzyna Wróbel-Koczułap
Adwokat. Ukończyła prawo na
UKSW w Warszawie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Po odbytej aplikacji oraz złożonym egzaminie adwokackim została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Wykonuje zawód w indywidualnej kancelarii adwokackiej. Jest autorką publikacji naukowych z zakresu prawa karnego gospodarczego oraz prawa administracyjnego. Organizowała konferencje naukowe dotyczące prawa rodzinnego i alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Jest wpisana na listę mediatorów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego oraz gospodarczego Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Prowadziła zajęcia dla studentów
UKSW oraz szkolenia w Pracowni Liderów Prawa Junior – programie edukacyjnym Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Prowadzi wykłady w ramach doskonalenia zawodowego w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Jest wpisana na listę wykładowców w ramach szkolenia prowadzonego dla aplikantów adwokackich przez
ORA w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz z postępowania o podział majątku wspólnego. W 2023 r. uzyskała certyfikat „Kancelarii Przyjaznej Dziecku” w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Justyna Żukowska-Gołębiewska
Psycholożka, psychotraumatolożoka, mediatorka pozasądowa w sprawach rodzinnych. Ukończyła psychologię kliniczną na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z psychotraumatologii, zarządzania oświatą i przygotowania pedagogicznego oraz licznych szkoleń, w tym Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Niebieskiej Linii. Jest pomysłodawczynią i główną koordynatorką programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” realizowanego w ramach projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA. Prowadzi badania na temat przemocy poseparacyjnej oraz niealimentacji w Polsce, a także opiniuje projekty nowelizacji prawa rodzinnego.
Organizator
Patronat
Miejsce
Warszawa, ul. Chodakowska 19/31
Uniwersytet SWPS, sala S201
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.