Prof. Adam Bodnar uhonorowany nagrodą Chair Amnesty International
Prof. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich i nauczyciel akademicki Wydziału Prawa w Warszawie i Instytutu Prawa naszej uczelni, został uhonorowany przez Uniwersytet w Gandawie nagrodą Chair Amnesty International, która co roku przyznawana jest osobie wnoszącej szczególny wkład w prawa człowieka. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się online 28 kwietnia o godz. 20.00. Prof. Adam Bodnar wygłosi podczas niej wykład „Praworządność i demokracja zagrożone w Polsce”.
Gratulujemy i cieszymy się, że ważna społecznie aktywność prof. Bodnara jest doceniana również poza granicami Polski.
Prestiżowa nagroda po raz pierwszy dla Polaka
Nagroda Chair Amnesty International przyznawana jest co roku przez Uniwersytet w Gandawie osobom wnoszącym szczególny wkład w walkę o prawa człowieka. Laureatami nagrody w poprzednich latach byli: Geert Cappelaere (2019), Peter Piot (2016), Dave Eggers (2015), Clive Stafford Smith (2014), Solange Habonimana (2013), Thomas Hammarberg (2012), Jeanne De Vos (2011), Luis Moreno Ocampo (2010), Nawal El Saadawi (2009). Prof. Bodnar jest więc pierwszym Polakiem z tak prestiżowym wyróżnieniem.
Jak wskazano w uzasadnieniu, „w ostatnich latach Adam Bodnar udowodnił, że jest nieugiętym obrońcą praworządności i praw człowieka w Polsce, gdzie sądownictwo, media i organizacje pozarządowe są spętane przez obecny rząd”.
Więcej informacji o nagrodzie Chair Amnesty International przeczytasz tutaj »
Zarejestruj się, aby wziąć udział w wydarzeniu wręczenia nagrody »
Uroczystość odbędzie się w języku angielskim.
Obrońca praworządności i praw człowieka
Prof. Adam Bodnar pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 r. Jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, doktorem habilitowany nauk prawnych, wykłada Prawo na Uniwersytecie SWPS. W latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa.