Opowieść czy przypowieść w pradawnym tekście chińskim
Anegdota historyczna i inne typy narracji - pod lupą prof. Marcina Jacobiego, sinologa, naukowca z Instytutu Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS.
#przypowieść #narracja #anegdota #bajka #perswazja pośrednia #Lüshi Chunqiu
Co badaliśmy?
- Sposoby wykorzystania różnych rodzajów narracji w perswazji, na podstawie „Lüshi Chunqiu” – starożytnego chińskiego tekstu napisanego około 239 r. p.n.e.
W jaki sposób?
- Z puli 298 narracji występujących w tym dziele wybrano dwadzieścia jeden przykładów bajek, przypowieści i podobnych tekstów, które poddano analizie (używając skali mimetycznej i tematycznej wg modelu MST), by sprawdzić jak są wykorzystywane w sztuce przekonywanie innych do swoich racji.
Wnioski z pracy badawczej
- W starożytnym dyskursie chińskim, anegdoty historyczne w praktycznym użyciu są niekiedy wykorzystywane podobnie do paraboli (przypowieści). Jak wynika z badania, paraboliczne wykorzystanie narracji, nie tylko bajek i przypowieści, ale także anegdot, stanowi ważną część tradycji dyskursu politycznego i filozoficznego okresu Walczących Państw (przedział w historii Chin od 480 do 221 p.n.e., zakończony podbiciem pozostałych państwa przez Qin i stworzeniem cesarstwa).