Narodowi narcyzi są gotowi poświęcić innych dla własnych celów
Jak daleko są w stanie posunąć się rządy, by podtrzymać dumę narodową? Badania przeprowadzone przez międzynarodową grupę naukowców, w tym prof. Aleksandrę Cisłak, kierowniczkę Centrum Badań nad Relacjami Społecznymi Uniwersytetu SWPS, wskazują, że w sytuacjach krytycznych, takich jak pandemia COVID-19, przywódcy mogą przedkładać silny wizerunek grupy nad dobro jej członków.
#kolektywny narcyzm #reputacja grupy #tożsamość narodowa
Co badaliśmy?
- Kolektywny narcyzm, czyli przekonanie że wyjątkowość własnej grupy nie jest wystarczająco doceniana przez innych.
W jaki sposób?
- Przeprowadziliśmy 3 badania w UK i USA, w kontekście pandemii korona wirusa (COVID-19).
Wnioski z pracy badawczej
- Okazało się, że narcyzm grupowy, mierzony w odniesieniu do całych nacji był związany z poparciem dla polityk wspierających wizerunek narodowy kosztem zdrowia członków wspólnoty.
Dlaczego te badania są ważne?
- Nasze badania dostarczają nowych danych dotyczących narcyzmu grupowego jako strategii grupowej wzmacniającej ego, gdzie silny wizerunek grupy jest stawiany ponad dobrostan członków grupy.
"Obsesja kolektywnych narcyzów na punkcie wizerunku grupy własnej oraz pragnienie uznania jej wielkości przez pozostałe grupy może prowadzić do tego, że zrezygnują oni ze skutecznych metod radzenia sobie z kryzysami. Mamy niezbite dowody na to, że osoby charakteryzujące się wysokim poziomem narcyzmu narodowego przedkładały zarządzanie wizerunkiem grupy nad ochronę współobywateli w kontekście globalnej pandemii."