DrugsTeam
Centrum Badań Neuropoznawczych
Zespół badaczy DrugsTeam prowadzi badania nad wpływem substancji psychoaktywnych, dostępnych legalnie oraz nielegalnie w Polsce, na organizm i zachowanie człowieka.

Działalność zespołu
Praca zespołu DrugsTeam koncentruje się na badaniu funkcjonowania neuropoznawczego osób zażywających substancje psychoaktywne (te dostępne legalnie oraz nielegalnie w Polsce), a także zjawiska uzależnienia od tych substancji.
Obszawy badawcze
Obecnie prowadzone projekty badawcze dotyczą przede wszystkim konopi indyjskich oraz substancji psychodelicznych. Konopie indyjskie są jedną z najczęściej zażywanych na świecie substancji psychoaktywnych. Jej popularność stale rośnie, a sprzyjają temu tendencje legalizacyjne i jej coraz szersze zastosowanie w medycynie. Niestety, ciągle mało wiemy na temat wpływu konopi na organizm i zachowanie człowieka, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej.
Substancje psychodeliczne były używane w ceremoniach starożytnych społeczności przez stulecia. W latach 60. i 70. XX w. naukowcy oraz psychoterapeuci zaczęli aktywnie badać potencjalne korzyści płynące z używania substancji psychodelicznych w psychoterapii. Od ubiegłej dekady obserwujemy wzrost zainteresowania substancjami psychodelicznymi zarówno w kontekście terapeutycznym, jak i badań nad świadomością.
Współpraca
Prowadzimy ścisłą współpracę z dr n. med. Dorotą Rogowską-Szadkowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także z Instytutem Genetyki Sądowej w Bydgoszczy, International Institute for Cannabinoids w Ljubljanie oraz Polskim Towarzystwem Psychodelicznym i Społeczną Inicjatywą Narkopolityki.
Nasz
zespół
Menedżer
- Monika Myśliwiec
Doktoranci
- mgr Anna Kaszyńska
Studenci
- Klaudia Krystecka
- Piotr Siwik
Współpracownicy
- mgr Maciej Gaca (IBD im. M. Nenckiego PAN)
- Adam Pawłowski
- Anna Redeł
Projekty
badawcze
Wpływ długotrwałego zażywania marihuany i tytoniu na funkcjonowanie poznawcze z uwzględnieniem korelatów psychofizjologicznych
Wiemy, że długotrwałe zażywanie marihuany, jak i nikotyny, ma negatywne skutki dla naszego organizmu. Nie wiemy jednak, jaki wpływ na funkcjonowanie neuropoznawcze człowieka ma regularne przymowanie obu tych substancji. Jednak dotychczasowe badania pozwalają sądzić, że efekty działania tych używek są wówczas zupełnie inne. Celem projektu jest lepsze zrozumienie efektu interakcji marihuany i nikotyny na poziomie behawioralnym i psychofizjologicznym.
Zespół prof. Brzezickiej planuje przeprowadzić badanie mające na celu porównanie funkcjonowania poznawczego (wykonanie dwóch zadań testujących pamięć krótkotrwałą oraz epizodyczną) u osób zażywających regularnie marihuanę i nikotynę, jedynie marihuanę oraz jedynie nikotynę, oraz osób, które nie zażywają żadnej z tych substancji. Podczas wykonywania zadań przez osoby badane będzie rejestrować aktywność ich mózgów z wykorzystaniem elektroencefalografu (EEG).
Naukowcy wykorzystają nowoczesne i aktualnie rekomendowane przez ekspertów podejście do badań długotrwałych efektów zażywania marihuany. Nie będą opierać się jedynie na deklaracji osoby badanej w kwestii zażywania marihuany; będą wykorzystać także obiektywny pomiar w postaci analizy biochemicznej próbki włosa (w ramach współpracy ze specjalistycznym laboratorium). Pozwoli to wykluczyć z analiz osoby zażywające równocześnie inne substancje psychoaktywne. Przyjęte surowe kryteria kwalifikujące do udziału w badaniu dają szansę na otrzymanie wyników, które mogą znacząco wpłynąć na wiedzę dotyczącą funkcjonowania poznawczego i elektrofizjologicznego osób długotrwale zażywających marihuanę i nikotynę.
Finansowanie z RID (Regionalna Inicjatywa Doskonałości), grant na lata 2019–2020
Kwota dofinansowania: 180 600 PLN
Eksploracja neuronalnych korelatów myślenia o sobie u osób zażywających substancje psychodeliczne: badanie EEG z użyciem lokalizacji źródeł
Dofinansowanie z NCN (Narodowego Centrum Nauki) w ramach konkursu PRELUDIUM, grant na lata 2021–2024
Kwota dofinansowania: 162 469 PLN
Kierownik projektu: Anastasiia Ruban
Opiekun naukowy projektu: dr hab. Aneta Brzezicka, prof. Uniwersytetu SWPS