Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludziw zakresie rozwijania kompetencji kluczowych
Projekt Strukturalny
Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi
w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych
Okres realizacji projektu: 15 listopada 2018 – 30 czerwca 2022
Jak zaangażować młodych ludzi do uczestnictwa w życiu najbliższych im społeczności lokalnych? Jak zachęcić ich do pracy na rzecz aktywizacji społecznej? Jak sprawić, by udział w wyborach był dla młodego pokolenia czymś naturalnym, a decyzje wyborcze odzwierciedlały zbieżność poglądów wyborców z programami politycznymi partii? Uniwersytet SWPS wraz z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej podjęli się opracowania i wdrożenia kompleksowego programu kształcenia w zakresie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi.
„Młodzi w akcji+”
Założenia projektu
Projekt „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych” („Młodzi głosują+” i „Młodzi w akcji+”), prowadzony przez Uniwersytet SWPS w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, ma na celu przygotowanie młodych ludzi w wieku 14-19 lat do świadomego uczestnictwa w życiu wspólnoty – zarówno lokalnej, jak i na poziomie kraju. Projekt zakłada opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu kształcenia w zakresie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi opartego na trzech praktycznych filarach: świadomym uczestnictwie wyborczym; zaangażowaniu w działania obywatelskie na poziomie społeczności szkolnej i lokalnej oraz umiejętności dyskusji i wyrażania poglądów.
Pierwsze trzy edycje projektu były ściśle związane z kalendarzem wyborczym. W jego ramach uczniowie i uczennice organizowali w swoich miejscowościach kampanie profrekwencyjne i szkolne wybory. Od 2021 roku zadaniem uczestników i uczestniczek projektu jest zrealizowanie własnego projektu na rzecz lokalnej społeczności. Wcześniej otrzymują oni wsparcie w postaci warsztatów, webinarów i kursu e-learningowego.
Działania społeczne młodych ludzi w ich miejscowościach konsolidują zdobywaną przez nich wiedzę z zakresu polityki, procedur demokratycznych, postaw obywatelskich i prospołecznych. Służą także nabywaniu praktycznych umiejętności, takich jak praca metodą projektu.
Finansowanie
Projekt „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych” jest realizowany w ramach Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Publikacje w języku angielskim
”A Guide to Equality”, Magdalena Łużniak-Piecha
”A Manual for an Effective Leader”, Magdalena Łużniak-Piecha
”How to Become an Engaged Citizen”, Marta Żerkowska-Balas
”How to Hold Discussions”, Dorota Wiszejko-Wierzbicka
Publikacje
„Młodzi w Akcji+. Młodzieżowe inicjatywy lokalne”, Katarzyna Grubek, Ewa Stokłuska, Michał Tragarz, Judyta Ziętkowska
„Poradnik dla nielubiących polityki”, Marta Żerkowska-Balas
„Przewodnik po równości”, Magdalena Łużniak-Piecha
„Jak dyskutować”, Dorota Wiszejko-Wierzbicka
„Podręcznik działań skutecznej liderki i skutecznego lidera”, Magdalena Łużniak-Piecha
„Scenariusze lekcji. Parlament RP”
„Scenariusze lekcji. Parlament Europejski”
„Jak skutecznie zachęcać do głosowania”
„Młodzi głosują +. Wybory parlamentarne październik 2019. Instrukcja dla uczestników i uczestniczek”
„Młodzi głosują +. Wybory prezydenckie maj 2020. Instrukcja dla uczestników i uczestniczek”
„Nasza szkoła – szkołą demokracji”
Zespół badawczy
Rozeznanie rynku
Rozeznanie rynku nr T065/RR/02 (11.02.2019 r.)
W związku z realizacją projektu pn. „Aktywizacja społeczna i obywatelska młodych ludzi w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zwracamy się z prośbą o wycenę usługi przygotowania i dostarczenia materiałów warsztatowych dla uczestników projektu.
Prosimy o przesłanie oferty cenowej zgodnie z procedurą opisaną w załączniku do niniejszego ogłoszenia.
UWAGA: niniejsza informacja nie stanowi oferty w myśl art. 66 Kodeksu Cywilnego, jak również nie jest ogłoszeniem w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych.
Kontakt
Agata Siedlaczek
Kierowniczka projektu „Młodzi głosują+”
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.