W ramach projektu opracujemy metodykę potwierdzania efektów kształcenia dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bazę dobrych praktyk dotyczących dostępności w nauczaniu. Pracownicy i pracowniczki uczelni wezmą udział w szkoleniach na temat specyfiki pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Wdrożymy także nowe rozwiązania informatyczne oraz zmiany organizacyjne (poszerzymy zakres działalności Centrum Wsparcia i Aktywności, czyli jednostki zajmującej się na uczelni kwestiami dostępności). Projekt obejmuje także likwidację niektórych barier architektonicznych.
- Restrukturyzacja zespołu Centrum Wsparcia i Aktywności
Poszerzymy zakres działalności Centrum Wsparcia i Aktywności (CWiA). Zespół CWiA zostanie rozbudowany o koordynatorów ds. aktywności i wsparcia (koordynator krajowy i koordynatorzy regionalni w filiach). Ich zadaniem będzie nie tylko obsługa spraw studentów i studentek z niepełnosprawnościami, lecz także budowanie relacji ze studentami i studentkami oraz dydaktykami i dydaktyczkami, aktywizacja społeczności studenckiej oraz udzielanie pomocy psychologicznej, prawnej i specjalistycznej.
Wdrożenie rozwiązania poprzedzimy badaniami dotyczącymi istniejących barier, a także potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz kadry dydaktycznej.
- Infrastruktura bez barier
Usuniemy niektóre bariery architektoniczne w trzech kampusach Uniwersytetu. W Warszawie przebudujemy przestrzeń Centrum Wsparcia i Aktywności. W filiach w Katowicach i Wrocławiu zamontowane zostaną windy.
Działania mają na celu poprawę dostępności budynków zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez certyfikat „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja.
- Technologie wspierające
Usprawnimy obsługę studentów i studentek:
- wdrożymy narzędzie do efektywnego zarządzania sprawami studenckimi, umożliwiające spersonalizowaną komunikację,
- obejmiemy studentów i studentki onboardingiem, który polega na dostarczaniu spersonalizowanych informacji niezbędnych na każdym etapie studiowania,
- rozwiniemy bazę wiedzy dotyczącą spraw studenckich,
- wprowadzimy automatyczne formularze ułatwiające składanie podań,
- utworzymy sieć indywidualnych doradców dostępnych online dla każdego w dowolnym miejscu i czasie,
- wdrożymy nowy system kolejkowania do obsługi offline na kampusach uczelni.
Wszystkie nowe narzędzia będą spełniać wymogi WCAG w zakresie dostępności stron internetowych i aplikacji.
- Wsparcie edukacyjne – potwierdzanie efektów uczenia się osób z niepełnosprawnościami
Dążymy do tego, aby studenci i studentki z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową, zaburzeniami psychicznymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogli zaliczać realizowane przedmioty w sposób dostosowany do ich potrzeb i możliwości. Opracujemy katalog adaptacji sposobów weryfikacji efektów uczenia się studentów i studentek z wymienionymi niepełnosprawnościami oraz procedury ich stosowania, które będą dostępne dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu SWPS.
- Baza dobrych praktyk, kurs e-learningowy oraz szkolenia specjalistyczne
Stworzymy bazę dobrych praktyk dotyczących kształcenia osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową, osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Opracujemy multimedialny kurs e-learningowy w zakresie praw człowieka oraz wyzwań dotyczących osób z niepełnosprawnościami i doświadczających barier w edukacji, w którym uczestniczyć będą wszyscy członkowie społeczności akademickiej.
Przeprowadzimy także szkolenia specjalistyczne podnoszące świadomość kwestii związanych z niepełnosprawnością wśród studentów i studentek oraz kadry dydaktycznej i administracyjnej Uniwersytetu SWPS.
Wypracowane rozwiązania będą od roku akademickiego 2023/2024 obowiązkowym elementem wdrożenia nowych oraz obecnych pracowników i pracowniczek oraz studentów i studentek.
- Procedura – Zarządzenie Rektora
Dostrzegamy potrzebę systemowego podejścia do zagadnień dostępności i niwelowania barier. Przeanalizujemy istniejące dokumenty wewnętrzne dotyczące tego obszaru, a następnie opracujemy zarządzenie rektora o dostępności uczelni obejmujące wszystkie zagadnienia, których dotyczy projekt.
Nowe procedury wewnętrzne uwzględniać będą udział Centrum Wsparcia i Aktywności we wszystkich działaniach dotyczących niwelowania barier.