Dlaczego warto
Festiwal jest odpowiedzią na potrzebę budowania wspólnej przestrzeni dla kandydatów i kandydatek do pracy oraz pracodawców ze Skandynawii. Stawianie na rozwój pasji pracowników, częsty kontakt z naturą, krótszy tydzień pracy – to elementy, które wyróżniają skandynawską kulturę organizacyjną i które pozytywnie wpływają na dobrostan pracowników. W pandemii, w dobie zmian, które trudno przewidzieć, troska o kondycję psychiczną pracowników jest podstawą.
Praca zdalna oraz niepewność warunków zatrudnienia stały się częścią „nowej normalności”. Ta sytuacja wielu z nas przypomniała o tym, jak ważne jest dbanie o równowagę pomiędzy czasem na pracę i czasem wolnym. Szczególnie wtedy, gdy wykonywanie jej oraz odpoczywanie odbywa się w tej samej przestrzeni.
Skandynawscy pracownicy wskazywani są jako ci najbardziej usatysfakcjonowani z życia oraz zachowujący równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Co wpływa na to zadowolenie? W jaki sposób dbać o dobrostan pracownika w warunkach pracy zdalnej?
Tygodniowy wymiar czasu pracy w Skandynawii jest krótszy od typowego 40-godzinnego tygodnia pracy w Polsce. Takie podejście do pracy sprzyja szczęściu pracowników oraz dbaniu o ich dobrostan. Zatrudnieni mają więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek i pasje, dzięki czemu w pracy są bardziej efektywni. Różnica dotyczy również popularności zatrudnienia w niepełnym wymiarze etatu. W Danii, Szwecji i Norwegii ok. 20 proc. pracowników jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Co więcej, często proponuje się elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.