Wydział Psychologii i Prawa
w Poznaniu
Poznański wydział Uniwersytetu SWPS prowadzi studia z zakresu psychologii i prawa. Dydaktycy kładą nacisk na nowoczesne podejście do kształcenia. Przygotowując programy studiów, korzystają z wyników najnowszych badań oraz doświadczeń przedstawicieli biznesu.
Aktualności
Dydaktyka
Umożliwiamy studentom rozwijanie pasji i zainteresowań naukowych.
Nowoczesne studia psychologiczne
Oferujemy nowoczesne studia psychologiczne z zakresu psychologii klinicznej dzieci i dorosłych, pracy i organizacji oraz wspierania rozwoju osobistego i zawodowego. Program studiów obejmujący bogaty zestaw zajęć fakultatywnych (wybieranych przez studentów) umożliwia przyszłym psychologom dostosowanie ścieżki kształcenia do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych.
Wybitni naukowcy i cenieni praktycy
Studenci psychologii współpracują z wybitnymi naukowcami, takimi jak: prof. John Nezlek – amerykański psycholog społeczny, prof. Jarosław Michałowski – superwizor terapii poznawczo-behawioralnej i badacz neuronalnych mechanizmów powstawania i leczenia, zaburzeń lękowych, prof. Alicja Grochowska – prowadząca badania nad psychologicznymi mechanizmami działania reklamy, oraz dr Konrad Piotrowski – badający zagadnienia wypalenia rodzicielskiego i perfekcjonizmu.
Wysokie oceny zewnętrzne
W 2023 r. na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu odbyła się wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która opiniuje jakość kształcenia wyższego na wszystkich uczelniach w kraju. Zarówno studia pierwszego stopnia, jak i jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia prowadzone na wydziale otrzymały pozytywną ocenę z okresem ważności na 5 lat.
Najlepsza psychologia w Polsce
Psychologia na Uniwersytecie SWPS zajęła pierwsze miejsce wśród studiów psychologicznych w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024. Nasze studia od lat cieszą się renomą w środowisku akademickim oraz wśród studentów i kandydatów. Pierwsze miejsce w rankingu to nie tylko duże wyróżnienie, ale przede wszystkim potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia na naszej uczelni.
Czytaj więcej
Przygotowanie do działalności badawczej i pracy zawodowej
Polska Komisja Akredytacyjna potwierdziła, że program studiów psychologicznych I stopnia i jednolitych magisterskich spełnia kryteria oceny i zapewnia studentom odpowiednie przygotowanie do prowadzenia działalności badawczej i pracy zawodowej. Model kształcenia uwzględnia najlepsze wzorce nauczania psychologii, a jego realizacja umożliwia studentom uzyskanie wysokiego poziomu kwalifikacji, niezależnie od trybu studiowania: stacjonarnego czy niestacjonarnego.
Wydział wspiera studentów w udziale w programach wymiany międzynarodowej i krajowej. Pomaga im również w nawiązywaniu kontaktów ze środowiskiem akademickim i otoczeniem społecznym, co ułatwia przyszłym psychologom zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.
Zapoznaj się z:
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Komplety sylabusów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Studia prawnicze o profilu praktycznym
Program naszych studiów prawniczych odbiega od klasycznych wzorców nauczania prawa. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim: przewaga zajęć warsztatowych, analiza przypadków, symulacje rozpraw sądowych, nauka argumentacji prawniczej, negocjacji i mediacji.
Nowoczesne założenia programowe i współpraca z tutorem, który pomaga studentom w wyborze odpowiedniej ścieżki kształcenia, umożliwiają praktyczne przygotowanie do zawodów prawniczych (adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, sędziego i prokuratora), pracy w biznesie, administracji rządowej i samorządowej oraz w dyplomacji.
Najlepsi specjaliści prawa
Przyszli prawnicy uczą się m.in. od prof. Marka Piechowiaka – specjalisty w zakresie filozofii prawa oraz międzynarodowej i konstytucyjnej ochrony praw człowieka, czy prof. Teresy Gardockiej – znawczyni prawa karnego procesowego.
Prestiżowe studia LLM
Nasi eksperci wykładają również na podyplomowych studiach prawniczych LLM – Legum Magister/Master of Laws. LLM to uznawany na całym świecie tytuł przyznawany absolwentom uzupełniających studiów prawniczych. Podobnie jak MBA, to przede wszystkim studia o charakterze zawodowym, które wyróżnia bardzo wysoki poziom merytoryczny. Są oferowane przez najlepsze uczelnie na całym świecie oraz cenione na rynku prawniczym jako potwierdzenie ukończenia przez prawnika specjalistycznego programu prawniczego.
Dowiedz się więcej o studiach LLM na Uniwersytecie SWPS
Raporty z badań satysfakcji studentów i studentek
Jakość kształcenia
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia (WSZJK)
Organizacje studenckie
- Badawcze Koło Naukowe Uniwersytetu SWPS
- Koło Naukowe Prawa Medycznego
- Koło Naukowe Prawa Prywatnego Sapere Aude
- Koło Naukowe Psychologii Biznesu „Grow”
- Koło Naukowe Psychologii Dziecka
- Koło Naukowe Psychologii Społecznej
- Koło Naukowe Psychoterapii i Treningu
- Koło Naukowe Seksuologii
- Koło Naukowe TU I TERAZ
- Koło Psychologii Emocji i Motywacji
- Organizacja Studencka Consilium
- Organizacja Studencka Koło Teatralne Projekcja
- Prawniczy Klub Filmowy
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy wyniki ewaluacji zajęć.
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Magdalena Boroń
tel. 663 781 694
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nauka i badania
Prowadzimy projekty badawcze w dziedzinach psychologii i prawa.
Działalność naukowa
Łączymy nowoczesną dydaktykę z badaniami naukowymi spełniającymi wysokie standardy. Realizujemy granty z funduszy Narodowego Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także wiele projektów finansowanych w ramach środków wydziałowych.
Granty Narodowego Centrum Nauki
Dzięki wyróżnieniom w konkursach NCN otrzymaliśmy kilkumilionowe granty na realizację zaawansowanych badań. Wśród wielu projektów badawczych zrealizowanych w ostatnich latach można wymienić badania, (1) nad związkiem cech osobowości z jakością życia (kierownik: prof. Anna Zalewska), (2) nad wpływem traumatycznych przeżyć na poczucie sensu życia (kierownik: dr Mariusz Zięba), (3) nad relacją między prokrastynacją i umiejętnościami kontroli zachowania (kierownik: prof. Jarosław Michałowski), (4) nad motywacją do wegetarianizmu i postrzeganiem wegetarian (prof. John Nezlek), oraz (5) nad narcyzmem grupowym i jego wpływem na zachowania agresywne i dyskryminujące (prof. Agnieszka Golec de Zavala).
Jednostki współpracujące
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
Przy naszym Wydziale funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania. Centrum działa dzięki projektowi współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Centrum powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach Poznania, którzy potrzebują opieki psychiatryczno-psychologicznej. W ramach bezpłatnego wsparcia ośrodek oferuje indywidualną terapię poznawczo-behawioralną, terapię systemową, a także terapię pedagogiczną i terapię rodzinną oraz konsultacje psychiatryczne i porady psychoedukacyje.
Odwiedź na stronę Centrum Zdrowia Psychicznego
Władze
wydziału
Dziekan Wydziału, przewodnicząca Kolegium
psycholog, zajmuje się problematyką pamięci i uczenia się