Tygiel Psychosomatyki – wykłady, warsztaty, zajęcia

Serdecznie zapraszamy na Tygiel Psychosomatyki – trzydniowe wydarzenie łączące w sobie wykłady, warsztaty, sesje relaksacyjne oraz praktyki uważności. Dołącz do nas, jeśli szukasz przestrzeni do rozwoju i odprężenia oraz chcesz dowiedzieć się, jak emocje wpływają na zdrowie fizyczne!
Trzy dni relaksu, nauki i samorozwoju
Już 23–25 maja w Poznaniu odbędzie się Tygiel Psychosomatyki. Wydarzenie skupia się na pogłębianiu relacji między ciałem a umysłem oraz na kluczowych zagadnieniach psychosomatyki – dziedziny, która bada, jak emocje, stres i stan psychiczny wpływają na zdrowie fizyczne.
Uczestnicy wydarzenia zdobędą zarówno rzetelną wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne narzędzia wspierające procesy samoregulacji, redukcji napięcia i budowania harmonii psychofizycznej. To przestrzeń do rozwoju osobistego, głębokiego odprężenia i wymiany doświadczeń.
Tegoroczna edycja skupia się przede wszystkim na roli natury w kontekście zdrowia psychicznego i fizycznego. Poruszymy m.in. kwestie terapeutycznego kontaktu z przyrodą, biofilii oraz natury jako sprzymierzeńca w procesach odzyskiwania równowagi wewnętrznej.
Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców Poznania i okolic – zarówno profesjonalistów, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką psychosomatyki.
Harmonogram wydarzenia
Piątek – 23.05.2025
-
Przywitanie uczestników i otwarcie wydarzenia
sala A.001 -
Medytacja i mindfulness w psychosomatyce – Jak techniki uważności pomagają w leczeniu?
sala A.001Aleksandra Gutowska-MaciejukNauczycielka Terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT), certyfikowana w Oxford Mindfulness Centre. Od lat zgłębia i praktykuje uważność, traktując ją jako skuteczny sposób radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Na Uniwersytecie SWPS w ramach współpracy z Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości uczestniczyła w badaniach nad skutecznością programu MBCT w zapobieganiu wypaleniu rodzicielskiemu.
-
Lasoterapia: Uzdrawiająca moc lasu – Korzyści płynące z kontaktu z naturą dla zdrowia psychosomatycznego
sala A.001drDorota ŻelachowskaPsycholożka w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Szczególne zainteresowania to relacje człowieka z przyrodą, zarówno ich pozytywny wpływ, jak i wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Ponadto doktor Dorota Żelechowska interesuję się tematem solastalgii, czyli cierpieniem związanym ze zmianami środowiska czy żałobą po zwierzętach towarzyszących
-
Wprowadzenie do psychosomatyki – związek między umysłem a ciałem
sala A.001drMateusz ZatorskiPsycholog kliniczny i psycho-transplantolog, specjalizujący się w psychologicznych aspektach żywego dawstwa i jakości życia po przeszczepach nerki i wątroby. Bada również warunki pracy służb medycznych i zagrożenia psychospołeczne personelu. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi zajęcia z psychologii emocji, motywacji, osobowości, stresu oraz interwencji kryzysowej.
Sobota – 24.05.2025
-
Most emocji: odkrywanie psychosomatycznych połączeń między uczuciami a zdrowiem ciała i umysłu
sala A.001drKatarzyna WiechećDoktor nauk medycznych i o zdrowiu, specjalizująca się w psychologii klinicznej i psychologii pozytywnej. Jej badania koncentrują się na wpływie czynników związanych z chorobami przewlekłymi, w tym somatycznymi, na funkcje poznawcze oraz jakość życia pacjentów. Interesuje się także procesami radzenia sobie z traumą, zwłaszcza zagadnieniem wzrostu potraumatycznego oraz deprecjacji potraumatycznej. Prowadzi własną praktykę jako certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i jest adiunktem na stanowisku naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie SWPS.
-
Psychosomatyczne mechanizmy stresu – Jak stres wpływa na ciało?
sala A.001drAgnieszka Mościcka-TeskePsycholog, psychoterapeutka i biegła sądowa, specjalizująca się w stresie, mobbingu i molestowaniu w miejscu pracy. Tworzy i realizuje programy edukacyjne oraz szkolenia dla firm i instytucji, wspierając rozwój umiejętności społecznych i procedur antymobbingowych. Autorka licznych publikacji naukowych na temat stresu zawodowego. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi zajęcia z psychologii klinicznej, zdrowia i pracy.
-
Warsztaty (wymagane zapisy przez Google Forms; każda grupa maksymalnie 15 osób):
– warsztaty z arteterapii lub pracy z ciałem, sala A.310, 90 minut;
Agnieszka Siołek-CichockaCertyfikowana psychoterapeutka Gestalt. Na co dzień prowadzi praktykę psychoterapeutyczną osób dorosłych oraz warsztaty i grupy terapeutyczno-rozwojowe. Uczy i psychoedukuje w obszarze integracji psychika - ciało - umysł ze szczególnym uwzględnieniem twórczych procesów w psychoterapii. W pracy łączy wiedzę i praktykę m.in. z obszaru psychoterapii Gestalt, arteterapii, metod psychoterapii tańcem i ruchem, pedagogiki, psychofizjologii, neuronauki oraz filozofii wschodu.
– warsztaty medytacyjne (Koło Tu i Teraz), sala A.314, 50 minut.
Agnieszka Jankowska-FigajCertyfikowana nauczycielka uważności dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz autorka książek i materiałów edukacyjnych promujących mindfulness. Od 2016 roku praktykuje Porozumienie bez Przemocy (NVC) oraz różne metody uważności, w tym MBSR, metodę Eline Snel i Mindful Schools. Jest założycielką Fundacji Serce Uważności, w ramach której prowadzi program „Rosnę z Uważnością” – innowacyjny kurs trenerski we współpracy z dr Chrisem Willardem. Posiada wykształcenie w zakresie marketingu, biznesu międzynarodowego i europeistyki, a obecnie studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS. Jej misją jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych w odkrywaniu wewnętrznego spokoju oraz rozwój trenerów promujących uważność i empatię.
-
Warsztaty (wymagane zapisy przez Google Forms; każda grupa maksymalnie 15 osób):
– warsztaty z arteterapii lub pracy z ciałem, prowadzenie: Agnieszka Siołek-Cichocka, sala A.310, 90 minut;
– warsztaty medytacyjne (Koło Tu i Teraz), prowadzenie: Agnieszka Jankowska-Figaj, sala A.314, 50 minut.
-
Choroby skórne a psychosomatyka
Prowadzenie: Franciszek Kozłowski i Maria Hofman
sala A.001
Niedziela – 25.05.2025
-
Psychosomatyka od strony biologicznej
sala A.001prof.Joanna ŚliwowskaNeurobiolożka, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS i Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Odbyła staże naukowe w wielu krajach, m.in. USA, Kanadzie, Szwecji i.Francji. Bada neurohormonalną regulację stresu i funkcji rozrodczych, wpływ alkoholu i aktywności fizycznej na układ nerwowy oraz neurogenezę w hipokampie. Popularyzuje naukę poprzez artykuły i podcasty na platformie Nauka to lubię.
-
Choroby kardiologiczne a psychosomatyka
Prowadzenie: Pola Musiałkiewicz, Agata Barylska
sala A.001 -
Ruch to zdrowie? Jak wpływa na psyche i somę?
sala A.001Julia KrawczykPsycholożka zdrowia i choroby oraz psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (CBT). Mgr Julia Krawczyk jest doktorantką IV roku Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracuje z Zakładem Psychologii Zdrowia i Choroby oraz Psychologii Klinicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w placówkach klinicznych, wspierając osoby chorujące na cukrzycę. Obecnie prowadzi działalność naukową oraz praktykę psychoterapeutyczną, koncentrując się na problemach z pogranicza zdrowia i choroby, w szczególności na wsparciu osób przewlekle chorych i doświadczających w ich przebiegu trudności emocjonalnych. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych i jest członkinią PTPPB.
-
Ciało, które się boi – o hipochondrii w ujęciu psychosomatycznym
Prowadzenie: Olga Ślebioda, Aleksandra Matkowska
sala A.001 -
Zakończenie i podziękowanie
sala A.001
Zapisy wkrótce!
Organizator
Gdzie?
Uniwersytet SWPS, ul. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań.
Kiedy?
23–25 maja 2025 r.
Kontakt
Franciszek Kozłowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zobacz inne aktualności





















































































