4CAST CENTER
Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych
Misją Centrum 4CAST (Center for Climate Action and Social Transformations) jest tworzenie interdyscyplinarnego środowiska akademicko-społecznego oraz rozwój innowacyjnych i efektywnych rozwiązań dla społeczeństwa w odpowiedzi na wyzwania wynikające z globalnej zmiany klimatu.

Badania i wdrożenia
Centrum 4CAST jest interdyscyplinarnym centrum badawczo-wdrożeniowym, którego działalność obejmuje interdyscyplinarne badania naukowe, prace rozwojowe oraz badania aplikacyjne w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, w obszarze innowacyjnych i efektywnych rozwiązań dla społeczeństwa w odpowiedzi na wyzwania wynikające z globalnej zmiany klimatu.
Celem Centrum 4CAST jest wspieranie zaangażowania społecznego na rzecz klimatu na bazie zintegrowanej współpracy w sferze nauki, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych.
Badania i ewaluacja działań społecznych dla klimatu
Koordynator: prof. John B. Nezlek (Instytut Psychologii, Uniwersytet SWPS)
Zespół: mgr Błażej Mroziński, dr Adrian Wójcik (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń), dr Marzena Cypryańska-Nezlek
Podstawowy obszar badawczy: (1) zaangażowanie społeczne w działania na rzecz klimatu, (2) metody oddziaływań społecznych związanych z łagodzeniem zmiany klimatu, (3) prospołeczność, (4) adaptacja do nowych warunków środowiskowych.
Program obejmuje też badania przedwdrożeniowe i ewaluację programów innowacji klimatycznych oraz projektów działań prewencyjnych i naprawczych związanych z konsekwencjami zmiany klimatu dla jakości życia.
Edukacja i innowacje społeczne w dziedzinie klimatu i zrównoważonego rozwoju
Koordynatorka: dr Marzena Cypryańska-Nezlek (Instytut Psychologii, Uniwersytet SWPS) i Katarzyna Kamińska (Uniwersytet SWPS).
Rozwój narzędzi i ewaluacja programów powszechnej edukacji klimatycznej oraz popularyzacja wiedzy
Celem programów innowacji społecznych jest generowanie i wspieranie innowacyjnych programów zaangażowania społecznego na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji do zmiany oraz wspieranie w tworzeniu sieci liderów zmiany społecznej (w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi i samorządami).
Odporne miasta
Koordynatorka: mgr Martyna Obarska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Uniwersytet SWPS)
Zespół: mgr Aleksandra Litorowicz (SOI, Uniwersytet SWPS), mgr Grzegorz Młynarski (SOI, Uniwersytet SWPS)
Rozwój programów aplikacyjnych i edukacyjnych dotyczących popularyzacji wiedzy o tworzeniu odpornych klimatycznie sąsiedztw (ang. climate resilence neighborhood), w tym odpornych klimatycznie kampusów uniwersyteckich. Celem programu jest nie tylko testowanie rozwiązań modelowych, ale również popularyzacja wiedzy na temat mechanizmów i rozwiązań miasta odpornego.
Wsparcie psychologiczne
Koordynatorka: mgr Joanna Gutral (Uniwersytet SWPS)
Projekty badawcze i wdrożenia programów wsparcia psychologicznego: programy prewencyjne i naprawcze związane z konsekwencjami zmiany klimatu dla zdrowia psychicznego.
Pracownicy
Centrum


Współpracownicy
Nawiązujemy kontakty z badaczami z kraju i zagranicy. Do naszych stałych współpracowników należą:






Projekty
naukowe
Centrum realizuje projekty naukowe dotyczące postaw wobec globalnych zmian klimatu.
Rozumienie relacji między wegetarianizmem jako tożsamością społeczną a dobrostanem psychicznym.
Grant OPUS, NCN (2018/31/B/HS6/02822). Kwota finansowania: 1 350 230 zł. Kierownik projektu: dr hab. John B. Nezlek
Trójetapowy sekwencyjny model zaangażowania w działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Weryfikacja podstawowych założeń.
Grant ze środków przyznanych w ramach subwencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kwota finansowania: 29 900 zł. Kierownik projektu: dr Marzena Cypryańska-Nezlek
Czas kryzysu: Strategie radzenia sobie ze świadomością kryzysu klimatycznego i kosztami emocjonalnymi aktywizmu klimatycznego.
Grant w ramach projektów interdyscyplinarnych (Uniwersytet SWPS), realizowany wspólnie z dr Dominiką Blachnicką-Ciacek (Instytut Nauk Społecznych)
Publikacje
naukowe