Wpływ społeczny a zachowania zdrowotne – wykład dr Thedy Radtke
Wpływ społeczny jest efektem oddziaływania sytuacji społecznych, a jego następstwem są określone zmiany zarówno w myśleniu, odczuwaniu, jak i w działaniu. O ocenie wpływu społecznego w okresie dzieciństwa i adolescencji w kontekście różnych zachowań zdrowotnych opowie dr Theda Radtke z Univeristy of Zurich, światowej sławy specjalistka w dziedzinie psychologii społecznej i psychologii zdrowia.
Wykład w języku angielskim, zatytułowany „Effects of social influences in childhood and adolescence across different health behavior domains” odbędzie się na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Wpływ społeczny na zachowania zdrowotne w dzieciństwie i adolescencji
Wykład poświęcony będzie psychologii społecznej i zdrowia. Uczestnicy wydarzenia poznają wyniki badań, zwłaszcza dotyczące procesów wpływu społecznego w okresie dzieciństwa i adolescencji w kontekście różnych zachowań zdrowotnych, a także nowatorskie sposoby prowadzenia badań w obszarze psychologii.
Wykład moderować będzie prof. dr hab. Aleksandra Łuszczyńska, psycholog, wykładowca na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS, kierownik CARE-BEH Centrum Badań Stosowanych nad Zachowaniami Zdrowotnymi i Zdrowiem.
Prelegentka
dr Theda Radtke - doktor z dziedziny stosowanej psychologii społecznej i zdrowia na Wydziale Psychologii w Uniwersytecie w Zurychu. Zajmuje się opracowaniem oraz ewaluacją interwencji opartych o teorie naukowe, mających na celu zmianę zachowań zdrowotnych, wpływem mediów oraz korzystania z urządzeń elektronicznych, na przykład smart fonów, na zachowania zdrowotne. Interesuje się także zachowaniami zdrowotnymi dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów rozwojowych mających na celu ocenę kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, a także procesami wymiany społecznej zachodzącymi w rodzinach.
Moderator
Prof. dr hab. Aleksandra Łuszczyńska - zajmuje się psychologią zdrowia, medycyną behawioralną, problemami z pogranicza psychologii klinicznej i społecznej. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Anxiety, Stress & Coping” oraz Prezydentem Sekcji Psychologii Zdrowia w International Association of Applied Psychology. Interesuje się psychologicznymi wyznacznikami zachowań zdrowotnych (m.in. dieta, aktywność fizyczna, zachowania szkodliwe dla zdrowia, badania przesiewowe) oraz czynnikami sprzyjającymi lepszej jakości życia wśród osób, które przeżyły skrajny stres lub zmagają się chorobą przewlekłą. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii zdrowia we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS.
Organizator
- Centrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi CARE-BEH
Uniwersytet SWPS, II Wydział Psychologii, Wydział we Wrocławiu
Termin i miejsce
7 lutego 2018 r., godz. 15.00-15.45
Uniwersytet SWPS
Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30b, sala 119