psychologów, psychoterapeutów, pracowników ochrony zdrowia, ludzi biznesu, środowisko naukowe i akademickie, nauczycieli, studentów, absolwentów studiów wyższych
Język wydarzenia: polski
O konferencji
Konferencja ma na celu ukazanie możliwości i ograniczeń nowych technologii w obszarze diagnozy i leczenia problemów psychicznych. Eksperci i ekspertki opowiedzą o swoich projektach badawczych oraz innowacjach rynkowych, w których stosuje się sztuczną inteligencję (AI), wirtualną rzeczywistość (VR) czy monitorowanie reakcji mimicznych i sygnałów psychofizjologicznych. Uczestnicy konferencji będą mogli osobiście doświadczyć niektórych innowacyjnych rozwiązań oraz wziąć udział w dyskusji o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem nowych technologii w pracy z ludźmi.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Rejestracja
Formuła wydarzenia
Warsztaty i panel dyskusyjny odbędą się w formule stacjonarnej, natomiast wykłady będą również transmitowane online.
Program konferencji
Prawne aspekty przetwarzania danych medycznych
sala A311
Prowadzenie terapii online czy świadczenie usług z zakresu e-medycyny wiąże się z szeregiem wyzwań technologicznych i obowiązków prawnych. Ochrona prywatności pacjentów wymaga znajomości przepisów regulujących przetwarzanie danych medycznych i osobowych, wynikających głównie z RODO. Na warsztatach przedstawione zostaną metody wdrażania zasad przetwarzania danych osobowych, które powinny stosować podmioty operujące danymi medycznymi w cyberprzestrzeni. Omówimy studia przypadków prowadzenia terapii online i wskażemy podstawy prawne przetwarzania danych pacjentów. Będzie można nauczyć się określać zakres danych niezbędny do prowadzenia terapii online, realizować prawa pacjentów wynikające z przetwarzania ich danych, chronić poufność i integralność danych medycznych, obracać danymi pacjentów (również z udziałem podmiotów trzecich, np. dostawców oprogramowania do telekonferencji), ustalać, czy można prowadzić terapię online z zagranicy (Japonia, Stany Zjednoczone, Francja, Paragwaj), a także automatyzować cały proces, aby móc skupić się na leczeniu, a nie wypisywaniu dokumentów.
dr Tomasz Lewandowski (Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu, Katedra Prawa Publicznego i Teorii Prawa)
Uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego w diagnozie i terapii
sala A312
Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z badaniem, w którym wykorzystano uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego do prognozowania wyników w Gaming Disorder Test. Omówiony zostanie proces konstruowania badania i jego wyniki, jak również modele językowe oparte na architekturze BERT, sieci neuronowe i reprezentowanie słów w postaci liczb, które komputer jest w stanie „zrozumieć”. W drugiej części uczestnicy będą poznawać możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w budowaniu agentów konwersacyjnych wspierających zdrowie psychiczne na przykładzie chatbota Fido. Pokażemy wykorzystane w Fido techniki oraz system Fido Therapy Manager, który wspiera pracę terapeuty, umożliwiając dostosowywanie technik i zbierając dane na temat interakcji z użytkownikiem.
Stanisław Karkosz (Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu, Laboratorium Neuronauki Emocji)
dr Paweł Strojny (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii Stosowanej, Zakład Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Psychologii)
dr Agnieszka Strojny (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii Stosowanej, Zakład Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Psychologii)
Ksawery Kapela (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii Stosowanej, Zakład Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Psychologii)
PosEmo-Psych. Wykorzystanie miar nastawienia i zainteresowania w systemach wideokonferencji
sala A311
Na warsztacie pokazany zostanie przykład użycia autorskiego systemu PosEmo, rozwijanego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, afiliowanym przy Polskiej Akademii Nauk. Rozwiązanie, nad którym pracujemy, pozwala analizować i zapisywać miary zaangażowania (ang. engagement measures) osoby znajdującej się przed kamerą wideo. W przypadku naszego systemu są to: miara nastawiania (walencji) względem prezentowanych treści (lub samej sesji) oraz miara zainteresowania prezentowanym lub omawianym materiałem. Przedstawimy możliwości zastosowania tego typu systemu w psychoterapii, konsultacji psychologicznej i coachingu. Rozwiązanie działa w przeglądarce, dlatego zachęcamy do przyjścia z własnym komputerem. Po części prezentacyjnej będzie można samodzielnie pozyskać wskaźniki z obrazu rejestrowanego w czasie rzeczywistym lub na podstawie wcześniej przygotowanego nagrania.
dr Mikołaj Buchwald (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe)
Szymon Kupiński (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe)
Zastosowanie nowych technologii w procesie terapii poznawczo-behawioralnej – doświadczenia kliniczne
sala A312
Do opracowywania nowych metod leczenia zaburzeń psychicznych stosuje się technologie informatyczne i telekomunikacyjne. W pierwszej części warsztatu omówione zostanie użycie ekspozycji na wirtualne sytuacje społeczne w przebiegu terapii poznawczo-behawioralnej u osób z objawami fobii społecznej. W drugiej części pokazana zostanie metoda wykorzystująca komputerową animację w terapii utrwalonych omamów słuchowych u osób z diagnozą schizofrenii. Na koniec podsumujemy wady i zalety obu metod.
dr Izabela Stefaniak (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
Jak skorzystać z możliwości sztucznej inteligencji (np. ChatGPT) w pracy psychologa?
sala A313
Chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą stanowić cenne narzędzie w pracy psychoterapeutów. Prowadzący zaprezentuje możliwości modeli sztucznej inteligencji z uwzględnieniem czatu GPT. Pokaże, jak można stosować chatboty pomocniczo w prowadzeniu terapii i monitorowaniu postępów pacjentów, przedstawi wiele praktycznych pomysłów i potencjalnych długoterminowych korzyści. Warsztat ma na celu zainspirowanie psychoterapeutów do korzystania z nowoczesnych technologii w pracy, co może zwiększyć efektywność i skuteczność terapii. Dla słuchaczy stanie się jasne, czemu ChatGPT nie zastąpi pracy terapeutów, a jedynie wesprze ich działania.
Maciej Osowski
Przerwa kawowa
Korzyści i zagrożenia związane z korzystaniem z nowych technologii w obszarze profilaktyki, diagnozy i leczenia problemów psychicznych
sala R312
dr Michał Boni (Uniwersytet SWPS, Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech)
dr Cezary Małozięć (Uniwersytet SWPS, Wydział Prawa w Warszawie)
dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS (Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu)
prof. dr hab. n. med. Jerzy Moczko (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Medyczny, Katedra i Zakład Informatyki i Statystyki)
prof. dr hab. inż. Jerzy Stefanowski (Politechnika Poznańska, Instytut Informatyki)
Przerwa kawowa
Czytanie w myślach – fikcja czy niedaleka przyszłość?
sala R312 / online
Współczesna nauka cierpi na rozdwojenie jaźni. Z jednej strony ma tendencję do silnej specjalizacji, z drugiej – tęskni za syntezą. Na styku odrębnych dotąd dziedzin wyrastają i szybko rozwijają się nowe gałęzie wiedzy, takie jak biocybernetyka czy inżynieria biomedyczna. Rozwój medycyny konwencjonalnej opiera się na ścisłej współpracy przedstawicieli wielu nauk, m.in. fizyki, chemii, biologii, psychologii. Procedury, które do niedawna znajdowały się w sferze marzeń lub eksperymentów medycznych, stają się standardem. Prawdziwym wyzwaniem jest dziś stworzenie kadry naukowej i dydaktycznej swobodnie poruszającej się zarówno na gruncie medycyny, jak i nauk ścisłych. W prezentacji skupimy się na technikach cyfrowego przetwarzania sygnałów biomedycznych i ich wykorzystaniu we wspomaganiu procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Omówione zostaną podstawowe metody akwizycji sygnałów (m.in. z wykorzystaniem instrumentacji wirtualnej) oraz ich kondycjonowanie, a na koniec pokażemy przykładowe zastosowania metod statystycznych i data mining w wydobywaniu z tych danych wartościowej diagnostycznie informacji.
prof. dr hab. n. med. Jerzy Moczko (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Wydział Medyczny, Katedra i Zakład Informatyki i Statystyki)
Dziecko przed ekranem. Ryzyka zastosowań nowych technologii u dzieci
sala R312 / online
Świat jest uzależniony od nowych technologii. Dzieci i młodzież niemal od urodzenia mają z nimi kontakt. Nie znają życia bez internetu, komputerów czy telefonów komórkowych. W dzisiejszych czasach trudno wychowywać zgodnie z filozofią „no screen”. Jak urządzenia z ekranami wpływają na dzieci? Podczas wykładu omówione zostaną badania na temat wpływu nowych mediów na rozwój najmłodszych dzieci. Słuchacze poznają wytyczne w zakresie uczenia dzieci korzystania z nowych mediów, tak aby były szczęśliwe i prawidłowo się rozwijały.
dr hab. Agata Błachnio, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Psychologii, Katedra Psychologii Emocji i Motywacji)
Prawne aspekty tworzenia sztucznej inteligencji
sala R312 / online
Coraz powszechniejsze stosowanie sztucznej inteligencji wymusza dokonanie zmian w prawie, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowania systemów opartych na sztucznej inteligencji, określą dokładne zasady jej stosowania i odszkodowania za wyrządzone przez nią szkody. Na wykładzie przedstawiona zostanie definicja sztucznej inteligencji, regulacje unijne i kierunki działań organów Unii Europejskiej w tym zakresie oraz pozostałe aspekty, na które powinni zwrócić uwagę twórcy technologii opartej na sztucznej inteligencji. Omówimy też problematykę rejestracji oprogramowania jako wyrobu medycznego i związane z tym wyzwania.
dr Cezary Małozięć (Uniwersytet SWPS, Wydział Prawa w Warszawie)
Prelegenci
dr hab., prof. KUL
Agata Błachnio
Psycholog. Kierownik Katedry Psychologii Emocji i Motywacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Interesuje się funkcjonowaniem emocjonalnym i psychologią nowych mediów. Autorka ponad 90 artykułów naukowych. Kierownik i wykonawca wielu grantów, m.in. na temat problematycznego korzystania z urządzeń z ekranami, wielozadaniowości, cyberagresji, depresji poporodowej.
dr
Michał Boni
Medioznawca, politolog, kulturoznawca. Zajmuje się społecznym oddziaływaniem nowych technologii i cyberbezpieczeństwem, cyfryzacją, własnością intelektualną i ochroną danych. Pełni funkcję Senior Researcher Associate w brukselskim think tanku Martens Centre. Był pierwszym ministrem do spraw cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
dr
Mikołaj Buchwald
Neurokognitywista, data scientist. Koordynator ds. neuronauki obliczeniowej w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Wykonawca w krajowych i międzynarodowych projektach z obszaru modelowania danych biomedycznych i psychofizjologicznych. Obecnie pracuje m.in. nad narzędziem PosEmo do automatycznej analizy zainteresowania i aktywności użytkownika metodami AI i wizji komputerowej.
Ksawery Kapela
Student piątego roku psychologii pochłonięty tematem NLP i machine learningu. Programowanie w języku Python, którego jest pasjonatem, pozwala mu na praktyczną implementację tego, czego nauczył się w teorii. W wolnym czasie próbuje zagiąć czat GPT i znaleźć granice jego możliwości. Stara się stale rozwijać, aby móc w pełni wykorzystywać potencjał AI w psychologii.
Stanisław Karkosz
Kognitywista, doktorant na Uniwersytecie SWPS. Projektuje i realizuje badania oraz procesy analizy danych w Laboratorium Neuronauki Emocji. Współpracuje przy projekcie badawczo-rozwojowym chatbota terapeutycznego Fido. Jego doświadczenie badawcze obejmuje neuronaukę, badania na gruncie psychologii klinicznej, techniki data mining i data science.
Szymon Kupiński
Informatyk, pracownik Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaangażowany w realizację badań dla nauki i biznesu poprzez Laboratorium Psychosensing PCSS. Jest odpowiedzialny za tworzenie nowych usług bazujących na wykorzystaniu danych z biosensorów oraz analizie danych obrazowych do oceny percepcji i zachowania osób badanych. Współtwórca PosEmo – narzędzia do automatycznego określania zaangażowania i pobudzenia emocjonalnego na podstawie analizy obrazu wideo.
dr
Tomasz Lewandowski
Prawnik, specjalista w zakresie ochrony danych osobowych. Zajmuje się także prawem międzynarodowym publicznym, międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych oraz filozofią prawa międzynarodowego. Zawodowo związany z jedną z największych kancelarii prawniczych w Polsce, SMM LEGAL Maciak Mataczyński Czech Sp. k., gdzie świadczy pomoc prawną w zakresie ochrony danych osobowych.
dr Cezary Małozięć
Radca prawny i doktor nauk prawnych. Specjalizuje się w prawie nowoczesnych technologii, prawie budowlanym, rynku nieruchomości i zamówień publicznych. Naukowo zajmuje się odpowiedzialnością cywilnoprawną twórców sztucznej inteligencji. Wspiera prawnie projekt inteligentnego chatbota Fido, który wspomaga proces terapii z użyciem technik poznawczo-behawioralnych.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Jarosław Michałowski
Psycholog, psychoterapeuta. Badacz neuronalnych korelatów doświadczeń emocjonalnych, relacji pomiędzy emocjami i procesami poznawczymi, a także skuteczności technik psychoterapii. Certyfikowany superwizor terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapeuta schematów. Kierownik lub wykonawca w licznych projektach z zakresu badań podstawowych, dotyczących m.in.: neuronalnych korelatów prokrastynacji, neuronalnych korelatów zarażenia emocjonalnego, wpływu strachu na czujność i selektywność uwagi. Kierownik projektu badawczo-rozwojowego wdrażającego czatbota psychoterapeutycznego Fido.
prof. dr hab. n. med.
Jerzy Moczko
Biostatystyk i biofizyk. Ekspert w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów biomedycznych i diagnozy opartej na technikach statystycznych i sztucznej inteligencji. W latach 1977–2021 kierownik Katedry i Zakładu Informatyki i Statystyki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autor ponad 400 prac naukowych, promotor 10 rozpraw doktorskich.
Maciej Osowski
Senior Machine Learning Engineer w Emplocity. Pomagał w tworzeniu produktów uczenia maszynowego opartych na NLU (ang. natural-language understanding). Ukończył Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz University of Wales. Obecnie skupia się na systemach przetwarzania języka naturalnego ułatwiających tworzenie profesjonalnych dokumentów.
dr
Izabela Stefaniak
Psychiatra, psychoterapeuta i superwizor. Adiunkt w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kierownik merytoryczny 4-letniego szkolenia w terapii poznawczo-behawioralnej umożliwiającego uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty PTTPB, współzałożycielka Akademii Psychoterapii INTEREGO. W obszarze jej zainteresowań znajdują się m.in. badania kliniczne efektywności psychoterapii, interakcja człowiek-komputer, wykorzystanie nowych technologii w psychoterapii.
prof. dr hab. inż.
Jerzy Stefanowski
Informatyk. Ekspert w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i inteligentnego wspomagania decyzji. Pracownik Politechniki Poznańskiej, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Autor lub współautor ponad 210 prac naukowych i kilku książek. Był profesorem wizytującym lub zaproszonym badaczem na zagranicznych uniwersytetach, głównie we Francji, Włoszech, Belgii, Hiszpanii i Niemczech.
dr
Agnieszka Strojny
Psycholog społeczny. Adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Bada wpływ nowych mediów na funkcjonowanie człowieka. Zajmuje się metodologią licznych projektów naukowych z obszaru wirtualnej rzeczywistości. Obecnie kierownik projektu badawczego, którego celem jest sprawdzenie, jakie znaczenie dla funkcjonowania graczy ma śmierć w grach wideo.
dr
Paweł Strojny
Psycholog społeczny. Adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz interakcji człowieka z wirtualnymi środowiskami. W przeszłości kierownik działu B+R spółek z branży gamedev, obecnie kierownik projektu badawczego poświęconego przeciwdziałaniu uzależnieniu od gier.
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii i Prawa w Poznaniu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Centrum
{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"kierownik","Nazwa w mianowniku":"Laboratorium Neuronauki Emocji","Nazwa odmieniona":"Laboratorium Neuronauki Emocji"}}
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Zak\u0142ad Psychologii Klinicznej i Zdrowia","Nazwa odmieniona":""}}
Obszar zainteresowania
psychologia
Wydział
Array
Instytut
Array
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Jarosław Michałowskipsycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, superwizor, bada neuronalne korelaty doświadczeń emocjonalnych oraz relacje między emocjami i procesami poznawczymi
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miasto
poznan
Dyscyplina
psychologia
Specjalizacja
Psycholog
Stanowisko
adiunkt
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"kierownik","Nazwa w mianowniku":"Zak\u0142ad Psychologii Spo\u0142ecznej i Mi\u0119dzykulturowej","Nazwa odmieniona":"Zak\u0142adu Psychologii Spo\u0142ecznej i Mi\u0119dzykulturowej"}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii i Prawa w Poznaniu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Centrum
{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Interdyscyplinarne Centrum Stosowanych Bada\u0144 Poznawczych","Nazwa odmieniona":""},"funkcja-w-centrum1":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Centrum Bada\u0144 nad Wspieraniem Podejmowania Decyzji","Nazwa odmieniona":""}}
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr Agnieszka Lewicka
Miejsce
Warsztaty, panel dyskusyjny i wykłady odbędą się stacjonarnie na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10. Wykłady będą również transmitowane online.