Humor – całkiem poważna broń w walce z depresją
Umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami ma decydujące znaczenie dla osób podatnych na depresję. Jak wzmocnić ten mechanizm? Grupa badaczy, na czele z naukowcami Uniwersytetu SWPS – dr Anną Braniecką i dr Anną Orylską udowadnia, że humor, a co za tym idzie dystans do pewnych sytuacji i pozytywne emocje, mogą być ważnym czynnikiem wsparcia.
#epizod depresyjny #depresja #humor
Co badaliśmy?
- Czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu humorystyczne podejście do różnych życiowych sytuacji może pomóc osobom z doświadczeniem depresji w radzeniu sobie z negatywnymi bodźcami, a tym samym, potencjalnie zapobiegać kolejnym epizodom depresyjnym.
W jaki sposób?
- W ramach eksperymentu przebadano 94 uczestników – 65 kobiet i 29 mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat. Wszyscy zostali zrekrutowani w klinikach i poradniach psychiatrycznych, a warunkiem przystąpienia do eksperymentu była remisja epizodu depresyjnego. Każdy uczestnik został poddany badaniu neuropsychologicznemu, po czym konfrontowano go z sytuacją, która była dla niego stresująca, by następnie zastosować jedną z trzech strategii: humor obracający stres w żart, humor niezwiązany ze stresem oraz pozbawione humoru koncentrowanie się na stresującej sytuacji.
Wnioski z pracy badawczej
- Humor okazał się bardzo obiecującą strategią, pomocną w regulowaniu negatywnych emocji, a przez to – potencjalnie zapobiegającą nawrotom depresji. Wbrew oczekiwaniom, wyniki pokazały, że bardziej skuteczny okazał się typ humoru, który nie nawiązuje bezpośrednio do sytuacji stresogennej, ale odwraca od niej uwagę; ten sposób walki ze stresem był też szczególnie pomocny wobec osób z osłabioną koncentracją.