DWARCThe China Horizons. Dealing with a Resurgent China
Projekt DWARC otrzymał dofinansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont Europa na podstawie umowy grantowej nr 101061700.
Międzynarodowy projekt, w który zaangażowani są badacze i badaczki z Uniwersytetu SWPS, ma na celu stworzenie niezależnej bazy wiedzy o współczesnych Chinach i zachodzących w nich przemianach. Materiały zebrane w projekcie posłużą instytucjom Unii Europejskiej w kształtowaniu przyszłej polityki wspólnoty wobec tego kraju.
Założenia projektu
Chiny odradzają się jako potęga globalna, która zmienia świat. Unia Europejska potrzebuje wypracowania długoterminowej strategii opartej na wiedzy i umożliwiającej efektywną współpracę z tym coraz bardziej asertywnym graczem politycznym. Sytuację komplikują dodatkowo czynniki takie, jak utrzymujące się napięcie między USA a Chinami oraz uwikłanie się Chin w pasywne wspieranie Rosji w konflikcie w Ukrainie.
Konsorcjum zgromadziło czołowe badaczki i badaczy reprezentujących 9 instytucji z 7 państw, aby w synergii pracować nad budowaniem niezależnej bazy wiedzy o Chinach w Europie. Wiedza ta ma pomóc dostarczyć instytucjom unijnym informacje i analizy dotyczące zachodzących w Chinach przemian oraz wskazać możliwe rozwiązania w polityce unijnej względem Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Badaczki i badacze pochodzą z czołowych europejskich think tanków i uczelni wyższych. Zajmują się kwestiami chińskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej, gospodarki, społeczeństwa i kultury. Współpracują z ekspertami zewnętrznymi, angażują najmłodsze pokolenia uczonych, budują trwałe sieci współpracy badawczej w Europie. Dbają o popularyzację wiedzy w formie otwartych wydarzeń stacjonarnych i online, publikacji i ekspertyz w otwartym dostępie, wystąpień medialnych i konferencyjnych.
Zespół z Uniwersytetu SWPS odpowiedzialny jest za badania chińskiego sektora kultury oraz tego, co wytwory kultury ostatniego dziesięciolecia mówią nam o społeczeństwie chińskim. Zespół przygląda się najnowszym filmom, produkcjom teatralnym, pracom artystów wizualnych oraz dziełom literackim analizując poruszane w nich tematy społeczne oraz sposoby komunikacji twórców z publicznością.
Coraz silniejsze Chiny są niewątpliwie nie tylko bliskim partnerem, ale i coraz większym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. By lepiej zrozumieć kierunki rozwoju i decyzje polityczne tego światowego giganta, potrzebna jest wiedza naukowa oparta na solidnym warsztacie i wykorzystująca najnowsze dane. To właśnie próbujemy w naszym projekcie robić.
Metodologia
Badanie wykorzysta różnicowane metody interdyscyplinarne, obejmujące metody ekonomiczne, politologiczne, prawnicze, socjologiczne i kulturoznawcze, w tym analizę dyskursu, badania ilościowe i jakościowe, a także wywiady terenowe.
Użyteczność wyników
Wyniki badań przybliżają wiedzę o współczesnych Chinach w perspektywie ostatnich 10 lat, dostarczają praktycznych rekomendacji politycznych dla instytucji unijnych oraz środowiska politycznego w Unii Europejskiej dotyczących współpracy z Chińską Republiką Ludową.
Zespół badawczy
Konsorcjum badawcze tworzą:
- COPENHAGEN BUSINESS SCHOOL, Dania (koordynator konsorcjum),
- UNIVERSIDAD AUTONOMA DE MADRID, Hiszpania,
- UNIWERSYTET SWPS, Polska,
- BRUEGEL AISBL, Belgia,
- ASIA CENTRE CENTRE ETUDES ASIE, Francja,
- FONDATION NATIONALE DES SCIENCES POLITIQUES, Francja,
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DEL PIEMONTE ORIENTALE AMEDEO AVOGADRO, Włochy,
- MERCATOR INSTITUTE FOR CHINA STUDIES, Niemcy.
Sprawdź skład konsorcjum badawczego również na anglojęzycznej stronie projektu.
Sfinansowano przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający środki nie ponoszą za nie odpowiedzialności.