Skala Żałowania Rodzicielstwa (The Parenthood Regret Scale – PRS)dyscyplina: psychiatria, psychologiajednostka: Centrum badań nad Rozwojem Osobowościlokalizacja: projekt ogólnouczelnianyokres realizacji: 2023
Wspólny projekt naukowców z Uniwersytetu SWPS oraz UCLouvain w Belgii zaowocował wypracowaniem narzędzia, jakim jest Skala Żałowania Rodzicielstwa. Narzędzie to może okazać się przydatne w prowadzeniu dalszych badań dotyczących żalu rodzicielskiego.
Poniżej zamieszczono dostępne wersje językowe Parental Regret Scale (PRS): polską, angielską, francuską i włoską, które mogą być wykorzystywane w badaniach naukowych..
Wersja w j. polskim
Wersja w j. angielskim
Wersja w j. francuskim
Wersja w j. włoskim
Wersja w j. tureckim
Z ramienia Uniwersytetu SWPS projektem kieruje dr hab. Konrad Piotrowski, prof. USWPS, natomiast z ramienia UCLouvain kierowniczkami projeku są prof. Moira Mikolajczak oraz prof. Isabelle Roskam.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Założenia projektu
Skala Żałowania Rodzicielstwa (PRS) została opracowana w celu pomiaru natężenia żalu odczuwanego przez rodziców w związku z decyzją o posiadaniu dzieci. PRS powstało na podstawie serii badań, w których uczestniczyły osoby z różnych środowisk kulturowych i językowych (anglojęzycznych, francuskojęzycznych i polskojęzycznych).
Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania naukowców poważnymi trudnościami emocjonalnymi, jakie mogą być skutkiem realizowania roli rodzica. W naszych badaniach skupiamy się na kwestii, która przez wiele lat pozostawała tematem tabu i staramy się zrozumieć, dlaczego niektórzy rodzice zaczynają żałować swojej decyzji o posiadaniu dzieci i jakie skutki może to ze sobą nieść.
Metodologia
Parametry psychometryczne
Skala składa się z 12 pozycji, które odnoszą się do poznawczych i emocjonalnych aspektów żalu związanego z decyzją o posiadaniu dziecka. Każda pozycja jest oceniana na 5-stopniowej skali Likerta: od 1 (zdecydowanie się nie zgadzam) do 5 (zdecydowanie się zgadzam). PRS ma strukturę jednoczynnikową. Walidacja skali obejmowała analizy eksploracyjne oraz konfirmacyjne, które wykazały wysoką spójność wewnętrzną (alfa Cronbacha powyżej 0,80 we wszystkich wersjach językowych).
Wyniki uzyskiwane na skali PRS są negatywnie skorelowane z satysfakcją z życia (r = -0,24) i pozytywnie skorelowane z objawami depresji (r = 0,27) oraz wypaleniem rodzicielskim (r = 0,44).
Zastosowanie
Jak dotąd Parental Regret Scale stanowi najbardziej kompleksowe narzędziem do pomiaru żałowania rodzicielstwa ze względu na uwzględnienie zarówno poznawczych, jak i emocjonalnych aspektów emocji żalu. Skala może pomóc w eksploracji przyczyn i konsekwencji żałowania rodzicielstwa oraz jego związku z innymi charakterystykami psychologicznymi i społecznymi. Badania z użyciem Parental Regret Scale mogą zwiększyć świadomość społeczną na temat żałowania rodzicielstwa, co może pomóc zmniejszyć tabu otaczające ten temat.
Zespół
Kierowniczki projektu z ramienia partnerskiej uczelni:
- prof. Moira Mikolajczak
- prof. Isabelle Roskam
Zobacz profile badaczek na portalu Research Gate:
Konsorcjum badawcze tworzą:
- Uniwersytet SWPS, Polska – lider projektu,
- UCLouvain, Belgia.
Użyteczność wyników
Skala Żałowania Rodzicielstwa (PRS) okazała się rzetelnym narzędziem, a uzyskane za jej pomocą wyniki potwierdzają założenie o istotnym znaczeniu żałowania rodzicielstwa dla funkcjonowania rodziców. Zachęcamy badaczy rodziny i rodzicielstwa do prowadzenia dalszych badań, które pozwolą nam zwiększyć wiedzę na ten temat.
Literatura
- Piotrowski, K., Mikolajczak, M., & Roskam, I. (2023). I should not have had a child: Development and validation of the Parenthood Regret Scale. Journal of Family Psychology, 37(8), 1282–1293. https://doi.org/10.1037/fam0001158