Mój USWPS– Uczelnia coraz bardziej dostępna
Uniwersytet SWPS rozpoczął realizację projektu „Mój USWPS – Uczelnia coraz bardziej dostępna” w listopadzie 2024 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi 6 691 157,40 zł. Projekt będzie realizowany w okresie 1 listopada 2024 r. –31 października 2028 r.
Nasza uczelnia uzyskała wsparcie na jego realizację w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału w życiu społecznym” (FERS.03.01-IP.08-001/24).
Cel projektu
Celem Uniwersytetu SWPS jest kształtowanie absolwentów i absolwentek odpowiedzialnych społecznie i gotowych wdrażać zmiany cywilizacyjne. Jesteśmy uczelnią, która w centrum uwagi stawia człowieka i jego potrzeby związane z dostępną, otwartą, projektowaną uniwersalnie edukacją oraz ze zrównoważonym rozwojem. Naszym celem jest kształtowanie osób przygotowanych do wyzwań i oczekiwań rynku pracy, odpowiedzialnych społecznie, gotowych wykorzystywać zmiany cywilizacyjne na rzecz rozwoju człowieka.
Aby tak zdefiniowane cele uczelni mogły być wdrażane potrzebne jest stałe doskonalenie się i zwiększanie dostępności wszystkich obszarów i usług uczelni dla odbiorów, w szczególności dla osób ze szczególnymi potrzebami i osób z niepełnosprawnością (ON) w sposób, który czyni edukację równą dla wszystkich.
Zadania realizowane w ramach projektu i planowane efekty
W ramach projektu zostaną zrealizowane działania zwiększające dostępność we wszystkich 8 obszarach dostępności:
- Struktura organizacyjna: Ze względu na rosnące potrzeby organizacyjne i wyzwania z jakimi zgłaszają się do Centrum Wsparcia i Aktywności USWPS osoby ze specjalnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnością, widzimy potrzebę rozszerzenia działalności koordynatorów CWiA w każdym z naszych 5 kampusów (Poznań, Katowice, Sopot, Wrocław i Kraków), co pozwoli ujednolicić standard i zakres świadczonych usług z tym, który udało się osiągnąć w centrali CWiA.
- Dostępność architektoniczna: W ramach zadania zaplanowano montaż dwóch dźwigów osobowo-towarowych (wind) w zabytkowym budynku Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
- Dostępność informacyjno-komunikacyjna: W celu realizacji jednego z celów strategicznych Uniwersytetu SWPS na lata 2024-2029 Centrum Komunikacji Wewnętrznej USWPS (CKW) zrealizuje działania w projekcie polegające na wdrożeniu prostej polszczyzny jako standardu w komunikacji z osobami studenckimi i pracującymi.
- Dostępność cyfrowa: Realizacja polityki dostępności uczelni wymaga dostosowań kanałów komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej do standardów WCAG. Działania projektowe będą opierały się na 2 aspektach: przeprowadzeniu audytu dostępności kanałów komunikacji wewnętrznej USWPS oraz stworzeniu serwisu internetowego USWPS spełniającego wytyczne obowiązującego standardu WCAG.
- Technologie: W ramach działań rozwojowych realizowanych w projekcie dot. technologii na USWPS zostanie wdrożony system kolejkowy do obsługi studentów w 5 filiach (Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Sopot). System kolejkowy wspiera prawidłowe zarządzanie ruchem i właściwą obsługę spraw studenckich (m.in. skrócenie czasu oczekiwania na obsługę osób z niepełnosprawnością przez pracowników Centrum Wsparcia i Aktywności). Mając na uwadze również bardzo dynamiczny rozwój innowacji technologicznych, planujemy wykorzystać również sztuczną inteligencję (AI) w procesie dostosowywania procesu kształcenia do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. W ramach projektu zostaną zaprojektowane i wdrożone nowe rozwiązania dla funkcjonującej na uczelni aplikacji mobilnej, Bazy Wiedzy oraz Wirtualnej Uczelni.
- Procedury: Wypracowane i zatwierdzone Zarządzeniem Rektora Standardy dostępności w USWPS obowiązują wszystkie osoby uczestniczące w różnych formach kształcenia i osoby pracujące. W ramach działań projektowych dokument ten zostanie poddany weryfikacji i dostosowaniu w zakresie dostosowań zrealizowanych w ramach niniejszego projektu, a także będzie poddawany cyklicznym analizom i dostosowaniu do zmieniającego się otoczenia i potrzeb.
- Usługi wspierające edukację, badania naukowe i rekrutację na studia: Zadanie obejmuje wdrożenie systemu obsługi procesu udzielania wsparcia osobom ze specjalnymi potrzebami na uczelni (System adaptacji) w procesie studiowania. System ten będzie umożliwiał zgłoszenie, opracowanie i akceptację dostosowań przez właściwe jednostki uczelni nadzorujące proces kształcenia i obsługi w jednym obiegu sprawy od rekrutacji na studia po proces obrony i indywidualną organizację studiów i egzaminów.
- Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności: Stworzone w toku realizacji poprzedniego projektu dotyczącego zwiększenia dostępności szkolenie (kurs), zostanie rozbudowane o nowe moduły – interwencje kryzysowe oraz wdrożenie adaptacji dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnością i osób neuroróżnorodnych. Realizacja szkolenia została włączona do obowiązków każdego nowozatrudnionego pracownika i nowozatrudnionej pracowniczki USWPS. Szkolenie zostanie zrealizowane przez min. 1282 osoby zatrudnione na uniwersytecie. Celem włączenia w tematykę dostępności całej społeczności USWPS oraz zwiększenia świadomości i edukacji w tym zakresie zostanie przygotowane cykliczne (coroczne) wydarzenie: Dzień Dostępności (DD) na USWPS. W ramach projektu odbędą się 4 edycje tego przedsięwzięcia.
Bezpośrednią grupą docelową, do której skierowane będzie wsparcie w ramach projektu stanowi uczelnia oraz jej kadra (osoby zatrudnione zarówno w pionie organizacyjnym, jak i akademickim).
W związku z realizacją projektu „Mój USWPS – Uczelnia coraz bardziej dostępna” informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
- poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres: ministerstwa (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa) lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa);
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zespół