Zintegrowany Program Rozwoju SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
projekt europejski
Zintegrowany Program Rozwoju SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
Kwota dofinansowania 18 863 026,67 zł
Okres realizacji projektu: od 2 lipca 2018 do 30 czerwca 2022 roku
Doskonalenie jakości studiów, rozwój potencjału dydaktycznego, wzmocnienie kompetencji menedżerskich kadry, edukacja online, czy informatyzacja uczelni – to tylko kilka inicjatyw strategicznych, które Uniwersytet SWPS będzie realizował w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju.
Realizację strategii „My, Uniwersytet" w obszarach: edukacja, relacje i rozwój instytucjonalny wspiera dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 o wysokości 18,8 mln zł. Projekt potrwa od 2 lipca 2018 do 30 czerwca 2022 roku.
Projekty
Umiędzynarodowienie – projekt zakończony
Umiędzynarodowienie kształcenia na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu SWPS
Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie to innowacyjny program kształcenia w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS, której model edukacyjny opiera się na 4 filarach tematycznych: umiejętnościach akademickich, metodologii i pracy badawczej, rozwoju kompetencji badawczych i mentoringu, wykładach i seminariach naukowych.
Chcemy przygotować doktorantów do pracy w międzynarodowym środowisku poprzez poszerzanie oferty edukacyjnej o zajęcia w języku angielskim, prowadzonych przez uznanych na świecie wykładowców i specjalistów, a także pogłębienie współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Projekt obejmuje:
- wykłady seminaryjne, warsztaty i indywidualne konsultacje w języku angielskim prowadzone przez wykładowców i specjalistów uznanych na arenie międzynarodowe
- Szkołę Zimową Academic Skills przygotowującą doktorantów do planowania i realizowania wyzwań badawczych oraz publikowania w języku angielskim
- nawiązanie współpracy z międzynarodowymi jednostkami badawczymi w Europie i USA
Satysfakcja
Student & teacher experience - opracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie informacją w Uniwersytecie SWPS w celu doskonalenia jakości kształcenia
Chcemy projektować rozwiązania, które ułatwią studentom zdobywanie wiedzy, a wykładowcom pozwolą lepiej ją przekazywać. Angażując studentów, wykładowców i pracowników będziemy badać wszystkie aspekty życia uczelni - od relacji z kadrą, pracownikami działów, programami studiów aż po funkcjonowanie w przestrzeni budynków. Dzięki temu będziemy stale doskonalić system obsługi, programy kształcenia, ale również budować środowisko związane z Uniwersytetem SWPS.
Projekt obejmuje:
- opracowanie i wdrożenie rozwiązań poprawiających pozyskiwanie informacji od studentów
- identyfikację grup studentów i ich potrzeb edukacyjnych do wykorzystania w ewaluacji programów studiów
- wytyczne w zakresie rozłożenia obciążeń i wprowadzania grup umiejętności w programach
- standardy i rekomendacje dobrych praktyk realizacji zajęć w sali (wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, projekty, badania terenowe, praktyki)
- wyznaczenie standardów komunikacji dydaktyków ze studentami
- wypracowanie standardów prowadzenia seminariów i tworzenia prac dyplomowych
- klasyfikację rodzajów pracy dydaktycznej ułatwiającą rozliczanie zajęć o charakterze innym niż wykłady, konwersatoria, ćwiczenia itp.
- wypracowanie procedur obsługi i przekazywania informacji
Poznanie
Opracowanie i wdrożenie systemu ewaluacji dydaktyki wspierającego zarządzanie informacją w Uniwersytecie SWPS w celu doskonalenia jakości kształcenia
Satysfakcja studentów zależy w dużej mierze od poziomu dydaktyki. Znając ocenę jakości i skuteczności edukacji na Uniwersytecie SWPS możemy doskonalić programy studiów i zaplanować realne efekty nauczania. Chcemy badać i analizować efektywność naszych programów i metod kształcenia stosując ujednolicone sposoby pomiaru.
Projekt obejmuje:
- udoskonalenie systemu oceny zajęć przez studentów
- wdrożenie rozwiązań zarządzania informacjami o wynikach ewaluacji procesu dydaktycznego
- wypracowanie narzędzi oceny skuteczności działań dydaktycznych
- stworzenie procedury oceny satysfakcji studentów z zajęć zintegrowanej z systemem zarządzania procesem dydaktycznym
- pomiar kompetencji społecznych na kierunku prawo
- pomiar efektów kształcenia na kierunku psychologia
- analizę efektów kształcenia zawartych w sylabusach (według niej
- zostaną wdrożone zasady przypisywania efektów w sylabusach)
Odkrywanie
Program rozwoju kompetencji dla studentów i studentek Uniwersytetu SWPS przygotowujących się do zawodu badacza
Umacnianie potencjału naukowego uczelni wymaga inwestycji w wykształcenie nowego pokolenia naukowców – badaczy społecznych i odkrywców nowej wiedzy człowieku.
Uniwersytet SWPS jest liderem badań w naukach społecznych i humanistycznych, wspieramy studentów w procesie edukacji, rozwoju kompetencji badawczych i absolwentów w kreowaniu naukowej ścieżki rozwoju. Pielęgnujemy ich ciekawość i ułatwiamy zdobywanie doświadczenia poprzez umożliwianie udziału w projektach badawczych, społecznych, edukacyjnych realizowanych na uczelni, warsztaty szkolenia specjalizacyjne z badaczami rynkowymi, wizyty studyjne w firmach i zajęcia projektowe, a także testy i monitorowanie zdobytych kompetencji.
Projekt obejmuje:
- organizację warsztatów i zajęć projektowych
- wizyty studyjne w firmach partnerskich
- testy do bilansu kompetencji uczestników zajęć
RYNEK PRACY
Wykorzystanie informacji z rynku pracy do projektowania kształcenia Uniwersytetu SWPS dopasowanego do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego
Chcemy kształcić kreatywnych i pełnych pasji studentów, których wiedza oraz umiejętności odpowiadać będą wymaganiom stawianym przez pracodawców. Dlatego będziemy jeszcze skuteczniej wspierać ich w starcie zawodowym i badać potrzeby pracodawców, analizować sytuację społeczną oraz prognozy zatrudnienia, a także monitorować losy naszych absolwentów.
Zintegrowanie tej wiedzy w programach studiów sprawi, że będziemy realnie wpływać na sukces zawodowy absolwentów Uniwersytetu SWPS.
Projekt obejmuje:
- monitoring karier zawodowych absolwentów i prognoz zatrudnienia
- badania pracodawców
- tworzenie nowej oferty edukacyjnej odpowiadającej na potrzeby rynku pracy i uwzględniającej kierunki jego rozwoju (nowe programy studiów i specjalności, a także modyfikacja obecnych)
POPULARYZACJA
Przygotowanie i wdrożenie otwartych zasobów edukacyjnych Uniwersytetu SWPS
Od lat dzielimy się wiedzą i popularyzujemy naukę poza murami uczelni podczas wykładów i warsztatów dla młodzieży, nauczycieli oraz spotkań z rodzicami. Przygotowujemy otwarte zasoby edukacyjne, dzięki którym wesprzemy młodych ludzi w świadomym planowaniu rozwoju zawodowego i edukacji wyższej.
Znamy ogromny potencjał naszej kadry dydaktyczno-naukowej i tworzymy przestrzeń do jego rozwoju. Wiemy, że umiejętność prowadzenia angażujących prezentacji przed kamerą pozwala urozmaicić paletę ciekawych rozwiązań edukacyjnych, dlatego zaprosiliśmy dydaktyków i naukowców Uniwersytetu SWPS do udziału w profesjonalnych nagraniach popularyzujących wiedzę z ich dziedzin.
Projekt obejmuje:
- opracowanie i nagranie cyklu Małych Wykładów oraz Rozmów o Nauce (prowadzonych z naukowcami przez dziennikarzy)
- przygotowanie ćwiczeń interaktywnych do wykładu i rozmowy każdego naukowca
- stworzenie bezpłatnej, otwartej platformy on-line z zasobami edukacyjnymi (część w języku angielskim)
Projekt jest powiązany z projektem Potencjał dydaktyczny - nagrania Małych Wykładów oraz Rozmów o Nauce są poprzedzone profesjonalnymi szkoleniami z autoprezentacji przed kamerą. W pierwszej z czterech edycji projektu wzięło udział 25 naukowców i dydaktyków Uniwersytetu SWPS.
Sprawna organizacja
Wdrożenie działań restrukturyzacyjnych w Uniwersytecie SWPS w obszarze zarządzania uczelnią
Zadowolony pracownik czerpie radość ze swoich dokonań, jest gotowy do poszukiwania inspiracji, tworzenia nowych rozwiązań i wprowadzania zmian.
Żeby nasza społeczność czuła się częścią Uniwersytetu SWPS, chcemy budować środowisko pracy, które jest bezpieczne i umożliwia kształtowanie indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego. Postawimy jasne cele, usprawnimy procesy i stworzymy motywujące zasady wynagradzania.
Projekt obejmuje:
- wdrożenie rozwiązań w zakresie zarządzania wynagrodzeniami
- uporządkowanie struktury organizacyjnej uczelni
- monitoring kompetencji zarządczych i podnoszenie efektywności kadry kierowniczej
- ocenę skuteczności i efektywności realizacji strategii „My, Uniwersytet" w obszarze rozwoju instytucjonalnego
- wzrost kompetencji zarządczych kadry kierowniczej w zakresie zarządzania finansami i informacją
Kapitał ludzki
Program rozwoju kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej Uniwersytetu SWPS
Ludzie to najcenniejszy kapitał naszej uczelni. Współtworzymy wyjątkowe miejsce edukacji i rozwoju. Kultura organizacyjna Uniwersytetu SWPS ma sprzyjać uczeniu się, innowacjom i ciągłemu doskonaleniu.
Optymalne warunki do pracy, rozwoju osobistego i zawodowego pracowników chcemy zapewniać umacniając ich kompetencje menedżerskie oraz zawodowe na różnych szczeblach kariery w uczelni.
Projekt obejmuje:
- cykl szkoleń menedżerskich m.in. z zakresu: zarządzania projektami, przywództwa w zespole, proaktywnego przedstawiania rozwiązań, podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów, podnoszenia efektywności pracowników i usprawniania współpracy w zespole
- kursy językowe i informatyczne
- warsztaty autoprezentacji oraz obsługi studentów i kandydatów na studia
- projektowanie indywidualnych ścieżek rozwoju
Automatyzacja
Wdrożenie informatycznych narzędzi wspierających zarządzanie Uniwersytetem SWPS
Zarządzanie wiedzą, finansami i procesami biznesowymi, zapewniające sprawne funkcjonowanie uczelni, wymaga wsparcia technologicznego. Usprawnienia informatyczne zmniejszą obciążenie biurokratyczne pracowników. Uwolnią też czas potrzebny na budowanie relacji w kompetentnej i profesjonalnej obsłudze procesów dydaktycznych i biznesowo-organizacyjnych.
Projekt obejmuje:
- wdrożenie informatycznych narzędzi zarządzania uczelnią
- rozwój obsługi procesu dziekanatowego (VDO), procedur rekrutacyjnych i systemu kadrowo-księgowego
- wdrożenie multiwyszukiwarki pozycji bibliotecznych umożliwiającej wielu źródeł bibliograficznych, abstraktowych i pełnotekstowych
Potencjał dydaktyczny
Program rozwoju kompetencji dydaktycznych kadry Uniwersytetu SWPS
Nowoczesne programy studiów i stały rozwój kompetencji kadry dydaktycznej są gwarantem doskonalenia jakości kształcenia. Uniwersytet SWPS chce być miejscem sprzyjającym pracy naukowców i dydaktyków oraz umożliwiać rozwój ich kompetencji na różnych etapach kariery.
Projekt obejmuje:
- 6 cykli szkoleń „Tydzień Kompetencji Dydaktycznych"
- szkolenia z autoprezentacji
- MasterClass z ekspertami z zagranicy
- staże dydaktyczne na zagranicznych uczelniach
- indywidualne konsultacje metodyczne
- szkolenia z metodyki nauczania j. angielskiego dla lektorów
Dialog techniczny
Uniwersytet SWPS zaprasza do udziału w dialogu technicznym. Dialog związany jest z planowanym postępowaniem o udzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest Zakup i wdrożenie Systemu klasy ERP do zarządzania finansami, HR i procesami biznesowymi. W/w postępowanie będzie prowadzone w ramach „Zintegrowanego programu rozwoju SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego”.
Zespół badawczy
Kontakt
Biuro Zintegrowanego Programu Rozwoju Uniwersytetu SWPS
tel. 22 517 98 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.