Cele badawcze
Członkowie i badacze zgromadzeni wokół Centrum w swojej aktywności naukowej koncentrują się na poznawaniu fizjologicznych, ale też genetycznych mechanizmów zachowania człowieka. W obszarze badań Centrum leżą zagadnienia dotyczące biologicznych mechanizmów zarówno reakcji emocjonalnych, jak i czynności poznawczych. W ramach badań wykorzystane są nowoczesne narzędzia i metody pomiaru psychofizjologicznego – EMG, EEG, TMS, tDCS, MRI oraz zakupionego ostatnio stymulatora sensorycznego TSA 2. W pracach zespołu stosowane są zaawansowane analizy pomiaru aktywności mózgu, w tym analiza strukturalnych i funkcjonalnych połączeń neuronalnych.
Regulacja emocji w samookaleczeniach
Badania z zastosowaniem przezczaszkowej stymulacji stałoprądowej tDCS. Celem tego projektu jest ocena skuteczności zastosowania przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (ang. Transcranial direct current stimulation, tDCS) w procesach regulacji emocji w grupie hospitalizowanych adolescentów z diagnozą samookaleczeń bez intencji samobójczej (ang. non-suicidal self-injury, NSSI). Przyjmuje się, że osiową cechą NSSI jest dysregulacja emocji, przejawiająca się podejmowaniem samookaleczających zachowań, a także impulsywnością, brakiem świadomości emocjonalnej oraz wysokim natężenie przeżywanych emocji negatywnych. Na podstawie wyników obrazowania mózgu wskazujących na zaburzenia funkcjonalne w obrębie korowo-podkorowych połączeń neuronalnych (Schreiner i in., 2017), założono, że stymulacja tDCS kory przedczołowej może przywrócić zaburzoną równowagę ww. połączeń, tym samym pozytywnie wpłynąć na zdolność regulacji emocji tj. obniżyć impulsywność, wysokie pobudzenie emocjonalne, a tym samym zmniejszyć częstotliwość podejmowanych samookaleczeń.
Wpływ afektywnego przyjmowania perspektywy na percepcję bólu z wykorzystaniem różnych metod psychofizjologicznych (EMG, EEG, fMRI) w zależności od wysokiej wrażliwości w przetwarzaniu bodźców / lęku społecznego / elastyczności psychologicznej
Badania są przeprowadzane w zgodzie z paradygmatem picture-based (Jackson i wsp., 2006), w których wykazano, że w trakcie afektywnego przyjmowania perspektywy JA podczas obserwowania bólu dochodzi do silniejszej odpowiedzi zarówno na poziomie reakcji mięśni twarzy (m. orbicularis oculi, m. corrugator supercilli), jak i reakcji mózgu (przednia części kory zakrętu obręczy, kory wyspy) w porównaniu do perspektywy INNI, w której tego efektu nie stwierdzono. Jednocześnie zgodnie z modelem Batsona przyjmowanie perspektywy JA prowadzi do przejawiania większej empatii emocjonalnej. Jak dotąd nie jest wiadomo, czy taka zależności będzie obserwowana w zależności od różnych czynników psychologicznych, takich jak: wysoka wrażliwość w przetwarzaniu bodźców, poziomu lęku, elastyczności psychologicznej. Celem prac jest zbadanie tego zagadnienia.
Wpływ afektywnego przyjmowania perspektywy na poziom reakcji empatycznej u osób narcystycznych z wykorzystaniem pomiaru EMG, EEG, fMRI
Mając na uwadze heterogeniczność grupy osób narcystycznych (np. wyróżniany w literaturze typ narcyzmu wrażliwego i wielkościowego) badamy czy samo indukowanie przyjmowanej perspektywy wpłynie na poziomie wskaźników psychofizjologicznych empatii (reakcja mięśniowa, metoda EMG; reakcja mózgu, fMRI) tak samo u osób reprezentujących narcyzm wrażliwy jak i narcyzm wielkościowy.
Analiza map sieci funkcjonalnych połączeń nerwowych w empatii bólu u osób wysoce wrażliwych w przetwarzaniu bodźców
Przyjmując podejście sieciowe do organizacji funkcjonalnej mózgu, w ramach ścisłej współpracy z zespołem dr hab. Piotra Bogorodzkiego z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pracujemy nad zobrazowaniem mapy funkcjonalnych połączeń leżących u podstawy reakcji empatycznej na ból w trakcie indukowania przyjmowania perspektywy własnej (perspektywa JA) wykorzystując do tego opracowaną bazę filmów bólowych, wśród osób o różnym poziomie wrażliwości w przetwarzaniu bodźców.
Charakterystyka map sieci funkcjonalnych połączeń nerwowych w trakcie reakcji empatycznej na ból u osób cierpiących na ból przewlekły kręgosłupa w zależności od poziomu percepcji bólu
W porównaniu do badań, w których monitoruje się poziom percepcji wzrokowej i słuchowej, niewiele jest badań dotyczących pomiaru bodźców sensorycznych, takich jak ciepło, zimno i ból, które są precyzyjnie monitorowane. Dzięki zakupionemu z programu RID TSA-2, systemowi neurosensorycznemu, przygotowujemy serię badań, w których będziemy monitorować poziom progu i tolerancji na ból w trakcie badania reakcji empatycznej u osób cierpiących na ból przewlekły kręgosłupa.
Dynamika sieci funkcjonalnych u osób z zaburzeniami świadomości
Zbadanie charakterystyki zmian działania sieci funkcjonalnych u osób z zaburzeniami świadomości. Aktualnie opracowywana jest praca przeglądowa dotycząca charakterystyki sieci funkcjonalnych u pacjentów w stanie wegetatywnym oraz minimalnej świadomości. Następnie przeprowadzone zostaną badania EEG z tymi pacjentami w celu dokładnego opisu ich funkcjonowania w stanie czuwania oraz podjęta zostanie próba klasyfikacji poszczególnych pacjentów na podstawie wzorców aktywności mózgu.