„Poster Fighters” – wystawa plakatów społecznych
Znamy już listę laureatów i laureatek konkursu „Poster Fighters”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była dezinformacja — jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Oddaj głos na swoją ulubioną pracę i weź udział w wystawie plakatów studenckich!
O konkursie
„Poster fighters” to idea upominania się o prawa wykluczonych, środowisko naturalne i społeczną sprawiedliwość. W formie społecznie zaangażowanego plakatu chcemy zwracać uwagę na problemy, orientować w rzeczywistości społecznej, podważać status-quo, irytować — generalnie komunikować (się) z otoczeniem.
W tym roku uczestnicy konkursu „Poster Fighters” mieli za zadanie zaprojektować plakat zaangażowany na temat hasła „dezinformacja”. Skąd bierze się zjawisko fałszywych informacji, jak funkcjonuje i kto na nim korzysta? Czy w epoce natychmiastowego obiegu treści można odróżnić prawdę od manipulacji? W myśl idei Briana Reeda, że wszystko zostało zaprojektowane – także dezinformacja – warto zadać pytanie: czy jesteśmy w stanie ją przeprojektować lub zatrzymać? Jak pokazać kłamstwo, nie powielając go? Czy można to zrobić, a może wręcz trzeba?
W konkursie wzięły osoby studiujące na Uniwersytecie SWPS.
Wystawa i nagrody
Prace laureatów i laureatek tegorocznej edycji będzie można zobaczyć na wystawie podsumowującej konkurs „Poster fighters”, która odbędzie się 15 stycznia 2026 r. w Galerii Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Dodatkowo uczestnicy konkursu zawalczą o dwie nagrody pieniężne:
- Nagroda Komisji Konkursowej (w wysokości 1000 zł) – zostanie przyznana autorowi najlepszej pracy konkursowej zakwalifikowanej do wystawy, wybranej decyzją Komisji Konkursowej;
- Nagroda Grand Prix Publiczności (w wysokości 1000 zł) – zostanie przyznana autorowi pracy konkursowej, która uzyska największą liczbę głosów w głosowaniu publiczności przeprowadzonym online.
Szczegóły organizacyjne
Daty:
- termin rozstrzygnięcia konkursu – 15 grudnia 2025 r.
- termin wernisażu – 15 stycznia 2026 r.
- czas trwania wystawy – od 15 stycznia do 28 lutego 2026 r.
Jury:
- dr hab. Mariusz Wszołek, prof. USWPS, przewodniczący jury;
- prof. dr hab. Tomasz Bierkowski;
- dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. USWPS;
- dr hab. Michał Jakubowicz, prof. USWPS;
- dr hab. Magdalena Pińczyńska, prof. USWPS;
- prof. dr hab. Jacek Joostberens.
Kuratorzy/producenci: dr hab., profesor Uniwersytetu SWPS Mariusz Wszołek oraz Zofia Nycz.
Adres: Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, ul. Ostrowskiego 30 b
Wyniki konkursu
Osoby zakwalifikowane do wystawy „Poster Fighters” to:
- Iga Adamczak, „Kłamstwa kłują”
- Kateryna Bodnar, „Killer pigeons”
- Alona Bohomaz, „Sterowani”
- Magdalena Jurczak, „Dezinformacja”
- Dominika Kaleta, „Reality”
- Bartłomiej Karczewski, „Broń masowego rażenia”
- Monika Karczmarczuk, „Disinformation”
- Natalia Łabędzka, „Czysta manipulacja”
- Michał Matuszek, „Sterowani”
- Mika Nechyporenko, „(Dez)informacja”
- Maria Pastukh, „Echo”
- Pavel Petrachenka, „Talking heads”
- Marek Polanowski, „Dezinformacja czyni wolnym”
- Kaja Sikora, „Pelikan”
- Sebastian Staszewski, „Fact-checking”
- Ewa Stawicka, „Replikacja (nie)prawdy”
- Ewa Szpyt, „Who benefits from poisoning your mind?”
- Julia Wieczorkiewicz, „Żółte napisy”
- Marta Wrzosek, „404”
- Klaudia Zaporowska, „Wskazany”
- Natalia Żukowska, „Media dialogue”
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym laureatkom i laureatom!
Oddaj głos na wybraną pracę!
Organizatorzy



