Oceny komisji akredytacyjnych
Polska Komisja Akredytacyjna
działa na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia
Jakość kształcenia na Uniwersytecie SWPS oceniana jest przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA), która jest instytucją działającą niezależnie na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.). Działalność Komisji obejmuje ewaluację jakości kształcenia na studiach.
Podstawowymi celami działań PKA są dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej, oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia, a także budowania kultury jakości. Działania te zmierzają do zapewnienia absolwentom polskich szkół wyższych wysokiej pozycji na krajowym i międzynarodowym rynku pracy oraz do zwiększenia konkurencyjności polskich uczelni jako instytucji europejskich.
Kryteria oceny
podczas ewaluacji jakości kształcenia
PKA dokonując ewaluacji jakości kształcenia na studiach, sprawdza w ramach oceny programowej:
- sposób konstrukcji programu studiów oraz jego zgodność ze standardem kształcenia (m.in. koncepcję, cele kształcenia i efekty uczenia się)
- realizację programu studiów (m.in. treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizację zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizację procesu nauczania i uczenia się)
- warunki przyjęć na studia i weryfikacji uzyskiwanych efektów uczenia się, również na etapie zaliczenia poszczególnych semestrów i lat oraz egzaminu dyplomowego
- poziom kompetencji i doświadczenia kadry prowadzącej kształcenie (m.in. kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie oraz rozwój i doskonalenie kadry)
- dostosowanie infrastruktury wykorzystywanej do realizacji programu studiów do potrzeb i celów kształcenia
- relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym w odniesieniu do programu studiów (m.in. współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów oraz jej wpływ na rozwój kierunku)
- stopień umiędzynarodowienia kształcenia (m.in. warunki i sposoby podnoszenia stopnia umiędzynarodowienia procesu kształcenia na kierunku)
- jakość wsparcia studentów w procesie uczenia się (m.in. wsparcie studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym lub zawodowym i wejściu na rynek pracy oraz rozwój i doskonalenie form wsparcia)
- dostępność i jakość informacji o studiach (publiczny dostęp do informacji o programie studiów, warunkach jego realizacji i osiąganych rezultatach)
- sposoby doskonalenia jakości kształcenia i ich skuteczność (m.in. politykę jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów)
Przyznane oceny
Nasze kierunki docenione przez PKA
Polska Komisja Akredytacyjna dokonała oceny ewaluacji jakości kształcenia w Uniwersytecie SWPS na następujących kierunkach studiów:
- psychologia na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu
– ocena pozytywna (2023 r.) - psychologia na Wydziale Psychologii w Sopocie
– ocena pozytywna (2023 r.) - psychologia na Wydziale Psychologii w Katowicach
– ocena pozytywna z okresem obowiązywania skróconym do 2 lat (2023 r.) - prawo na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
– ocena pozytywna (2021 r.) - kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie
– ocena pozytywna (2021 r.) - zarządzanie i przywództwo na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie
– ocena pozytywna (2020 r.) - filologia na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie
– ocena pozytywna (2019 r.) - prawo na Wydziale Prawa w Warszawie
– ocena pozytywna (2017 r.) - psychologia Wydziale Zamiejscowym w Sopocie
– ocena pozytywna (2016 r.) - psychologia Wydziale Zamiejscowym w Katowicach
– ocena pozytywna (2016 r.) - wzornictwo Wydziale Zamiejscowym w Poznaniu
– ocena pozytywna (2016 r.) - psychologia Wydziale Zamiejscowym w Poznaniu
– ocena pozytywna (2016 r.) - psychologia na Wydziale Zamiejscowym we Wrocławiu
– ocena wyróżniająca (2016 r.) - psychologia na Wydziale Psychologii
– ocena wyróżniająca (2016 r.) - kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych
– ocena wyróżniająca (2014 r.) - filologia na Wydziale Kulturoznawstwa i Filologii
– ocena pozytywna (2013 r.) - psychologia na Wydziale Psychologii
– ocena pozytywna (2010 r.)