Projektując skupiamy się na człowieku, potrzebach jednostki, społeczności oraz środowiska. Współtworzymy nowoczesną sztukę i design, łącząc teorię humanistyki i nauk społecznych z działaniami projektowymi. Nie boimy się materii, każdego dnia zaprzęgamy ją do pracy.
design
przyszłości
Badamy rzeczywistość, która nas otacza i szukamy rozwiązań dla wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Postępująca cyfryzacja i natłok informacji, wysokie oczekiwania pracodawców, siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe, do tego konflikty społeczno-polityczne i degradacja środowiska… to zaledwie wierzchołek góry lodowej, z którą przyszło nam się zmierzyć.
Powadzimy zaawansowane projekty w wielu dyscyplinach, takich jak psychologia, kulturoznawstwo, nauki społeczne, prawo, a także sztuka i projektowanie. Jako naukowcy chcemy dostarczać rozwiązań popartych rzetelnymi badaniami. Rozwiązań praktycznych i użytecznych, które mają realny wpływ na jakość naszego życia i pomagają budować lepsze jutro. Dlatego wciąż jesteśmy blisko ludzi i problemów, z którymi się zmagają.
Lubię się ubrudzić
Potrzebuję silnej więzi z tworzywem
O materiałach przyszłości, o tym co odróżnia projektanta od artysty i o różnicach między polską School of Form a kultowym Bauhausem, rozmawiamy z Dyrektorem Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS, prof. Karolem Murlakiem.
przeczytaj wywiadProjekty, wystawy
Wierzymy w projektowanie, w którym ważna jest zarówno potrzeba użytkownika, jak i materiał, z którym pracujemy.
Czy wiesz, że...
Ekspozycja „MYKOsystem” stworzona przez Małgorzatę Gurowską, Agatę Szydłowską i Macieja Siudę pokazała, że projektowanie może być bliżej natury i uwzględniać kolaborację z innymi gatunkami, takimi jak grzyby.
Dowiedz się więcej:
Wystawa Człowiek – natura – dizajn – „MYKOsystem” zaprezentowana została w pawilonie polskim XXII Triennale di Milano w 2019 roku, warszawski wernisaż odbył się w Galerii Kordegarda.
Dr Oskar Zięta, wykładowca School of Form, stworzył jedną z najnowocześniejszych technologii obróbki stali – FIDU (formowanie ciśnieniem wewnętrznym).
Dowiedz się więcej:
Odwiedź stronę pracowni Oskara Zięty i przeczytaj artykuł FiDU TECHNOLOGY. How to stabilize something as thin as a sheet of paper?
Dzięki nowatorskiemu konceptowi prof. Karola Murlaka możemy zapobiegać wylesianiu. Expanded Wood to ażurowy panel z surowego drewna, który pozwala na wydajniejszą produkcję mebli i przedmiotów codziennego użytku.
Pełen opis wyników badań znajdziesz w artykule:
Murlak, K. (2022). „Expanding wood: Developing and validating a new material”, Craft Research (6), Volume 13, Issue 1, Mar 2022, p. 109 - 136.
Serwis ceramiczny „Ślad człowieka” odwiedził m.in. Rejkjawik, Pragę, Pilzno, Lublanę i Berlin. Ewa Klekot oraz Arkadiusz Szwed nadali produkcji porcelany zupełnie nowy wymiar. Każda osoba, która dotykała serwisu podczas procesu wytwarzania, pracowała w rękawicach „ubrudzonych” barwnikiem – dzięki czemu zostawiła na naczyniach ślady swojej obecności.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł Ludzie z Fabryki Porcelany w magazynie Design Alive.
Wykładowczyni grafiki Anna Gondek-Grodkiewicz w 2017 r. zdobyła główną nagrodę Grand Press Photo w kategorii „fotoreportaż – życie codzienne”. Nagrodzone zdjęcia ukazują tajski fenomen „boskich dzieci” – lalek, które przynoszą szczęście.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł na stronie Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS.
Prawie 45 proc. światowej populacji zmaga się z zaburzeniami snu. Jednak odpowiednio dobrane światło jest w stanie wyregulować rytm okołodobowy, poprawić jakość snu i zregenerować nasz organizm. Dlatego Aleksandra Stachowska ze School of Form zaprojektowała lampę ze szkła dichroicznego, która umożliwia łatwą zmianę światła.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł Lampa na dobre samopoczucie.
Studenci grafiki zaprojektowali ciekawe narzędzia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z Wrocławia. Wszystkie pomoce naukowe powstały we współpracy z małymi użytkownikami: dzieci wniosły do projektu mnóstwo cennych uwag.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł Edu Design: pomoce edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Tu dzieje się design
Instytut Projektowania
Skupiamy projektantów i projektantki, artystów i artystki oraz badaczy i badaczki o cenionym i różnorodnym dorobku. Interesują nas metody, techniki, materiały i media w obszarze projektowania i sztuk wizualnych. Reagujemy na to, co dzieje się tu i teraz, ale myślimy też o przyszłości.
dowiedz się więcejGaleria Grafiki
Naszym celem jest prowadzenie i prezentacja sztuk wizualnych na rzecz społeczności akademickiej, tworzenie wspólnej platformy wymiany idei artystycznych i wizualnej refleksji nad zmianami społecznymi.
dowiedz się więcejzobacz następne
Pracownie i laboratoria
Naszego warsztatu uczymy studentów. Specjalistyczne pracownie pozwalają nam projektować innowacyjne rozwiązania
Warsztat robotyczny
School of Form, Kampus w Warszawie
To warsztat, w którym można uczyć się projektowania i prototypowania procesu fabrykacji z wykorzystaniem robotów przemysłowych KUKA. Roboty to narzędzia, które w nieocenionym stopniu wzbogacają warsztat projektanta. Praca z nimi ma również wymiar metaforyczny: to przekraczanie barier i szukanie nici porozumienia między maszyną a człowiekiem.
Dowiedz się więcejPracownie multimedialne
Grafika, Kampus we Wrocławiu
Profesjonalne wyposażenie naszego studia fotograficznego i mobilnego studia filmowo-nagraniowego umożliwia realizację projektów z zakresu animacji graficznej, fotografii studyjnej, rzeczywistości wirtualnej czy grafiki 3D.
Pracownia ceramiczna
School of Form, Kampus w Warszawie
Pracownia jest przygotowana do realizacji ceramicznych projektów, głównie porcelanowych. Mamy tu część do pracy z plastyczną gliną i odlewami porcelanowymi oraz miejsce, w którym powstają modele oraz formy gipsowe. Korzystamy z koła garncarskiego, wyciskarki, walcarki, komory do szkliwienia, mieszalnika do recyklingu gliny, mieszalnika porcelany, drukarki 3d, ekstrudera oraz stołu odlewniczego.
Dowiedz się więcejPracownia graficzna i rysunku
Grafika, Kampus we Wrocławiu
Na pracownię graficzną i rysunku składają się dwie w pełni wyposażone przestrzenie: przestrzeń drukarska, oferująca pracę w tradycyjnych i nowoczesnych technikach w tym druku 3D i wykorzystania plotera laserowego. Ponadto w przestrzeni rysunku realizowane są projekty z zakresu ilustracji, rysunku studyjnego i malarstwa.
Warsztat maszyn numerycznych
School of Form, Kampus w Warszawie
Na wyposażeniu pracowni znajduje się między innymi laser. To maszyna pomocna dla osób, które uczą się kreować nowe przestrzenie projektowe. Można nim ciąć oraz rastrować wiele materiałów, np. papier, tekturę, gumę, materiały drewnopochodne, pleksi. Poza tym studenci mają do dyspozycji ploter termiczny i drukarki 3D.
Dowiedz się więcejPracownie projektowania graficznego
Grafika, Kampus we Wrocławiu
Współcześnie, główne narzędzia grafików to komputer i monitor. Dlatego nasi studenci i wykładowcy mają do dyspozycji 6 pracowni: 3 wyposażone w komputery iMAC oraz trzy wyposażone w komputery PC. Wszystkie komputery są wyposażone w oprogramowanie graficznego ADOBE oraz AFFINITY. Dodatkowo wykorzystujemy programy takie, jak: 3ds MAX, Maya, Cinema4D, Softimage, MotionBuilder, Mudbox, Fontlab Studio, Sketchbook Pro, Canva.
Pracownia krawiecka
School of Form, Kampus w Warszawie
W krawieckim parku maszynowym znajdują się m.in. stebnówki, czyli przemysłowa wersja domowego Łucznika; maszyna do szycia ciężkiego, renderka i overlocki do szycia tkanin elastycznych, a także mereżka do ozdobnego wykańczania strojów, maszyna do szycia skóry i przemysłowy zik zak, profesjonalna klejarka i dwa parowe żelazka, stoły z wyciągiem pary.
Dowiedz się więcejPracownia teorii projektowania komunikacji
Grafika, Kampus we Wrocławiu
Komunikacja społeczna stanowi uzupełnienie pracowni w postaci interdyscyplinarnego komponentu naukowego, pozwalającego projektantom wykorzystywać w swoim warsztacie zaplecze diagnostyczne oraz strategiczne. Pracownia teorii projektowania komunikacji wyznacza paradygmatyczną ramę dla działań o charakterze projektowym i artystycznym.
Warsztat stolarski
School of Form, Kampus w Warszawie
Stolarski park maszynowy daje ogromne możliwości pracy twórczej. Do dyspozycji mamy takie maszyny stacjonarne, jak: pilarki tarczowe, frezarki, tokarkę do drewna, piłę taśmową, wiertarki pionowe i poziome oraz szlifierki; liczne elektronarzędzia, kilkaset narzędzi ręcznych oraz magazyn materiałów.
Dowiedz się więcejPracownia sitodruku
School of Form, Kampus w Warszawie
To idealna przestrzeń do eksperymentowania, obcowania z farbą i drukiem. Miejsce,w którym projekty nabierają materialnej formy. Mamy do dyspozycji kilka stanowisk z sitami, naświetlarkę, myjkę, suszarkę półkową, a także emulsje światłoczułe i szeroką gamę pigmentów, z których można uzyskać nieograniczone gamy kolorystyczne, włącznie z kolorami fluorescencyjnymi.
Dowiedz się więcejWarsztat ślusarski
School of Form, Kampus w Warszawie
W tej pracowni można nauczyć się kształtowania materiałów metalowych. Do dyspozycji mamy stoły spawalnicze oraz takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa,, spawarka MIG MAG do spawania w osłonie gazowej, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach. W warsztacie znajdują się także różnego rodzaju profesjonalne narzędzia pomocnicze.
Dowiedz się więcejStudio foto-wideo
School of Form, Kampus w Warszawie
W pracownii wykorzystujemy nowoczesny sprzęt takich marek, jak Canon, Sony, Manfrotto, Fomei czy Quantuum. Do ustawienia odpowiedniego światła używamy lamp studyjnych wyposażonych w softbox, czasze do oświetlenia, tła, strumienice i filtry. Korzystamy ze statywów różnego rodzaju i wielkości. Do dyspozycji mamy również stoły bezcieniowe, wyzwalacze i światłomierze.
Dowiedz się więcejLaboratorium komputerowe
School of Form, Kampus w Warszawie
W przestronnej pracowni komputerowej panują świetne warunki do doskonalenia warsztatu projektanta. Pracownia wyposażona jest w komputery Apple z programami graficznymi: Adobe Master Collection CS5 oraz Adobe Creative Cloud, w tym m.in. InDesign, Photoshop, Illustrator, Acrobat Pro. W laboratorium do dyspozycji są również tablety graficzne i skanery.
Dowiedz się więcej