Jako specjaliści w dziedzinie neuronauki, badamy układ nerwowy i jego wpływ na różne procesy w organizmie. Dzięki temu pomagamy ludziom w wielu aspektach życia, takich jak uczenie się i doskonalenie funkcji poznawczych, pokonywanie nałogów czy niwelowanie urazów mózgu. Badamy mózg – centrum dowodzenia ludzkim organizmem.
nauka
Badamy otaczającą nas rzeczywistość i szukamy rozwiązań dla wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Postępująca cyfryzacja i natłok informacji, wysokie oczekiwania pracodawców, siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe, do tego konflikty społeczno-polityczne i degradacja środowiska… to zaledwie wierzchołek góry lodowej, z którą przyszło nam się zmierzyć w XXI wieku.
Prowadzimy zaawansowane projekty w wielu dyscyplinach, takich jak psychologia, kulturoznawstwo, nauki społeczne, prawo, a także sztuka i projektowanie. Rozwiązań praktycznych i użytecznych, które mają realny wpływ na jakość naszego życia i pomagają budować lepsze jutro.
Neuronauka
- drzwi do przyszłości
O badanich funkcji poznawczych u osób starszych, wpływie mikrobioty jelitowej na pracę mózgu, o tym, czy empatia jest dziedziczna i czy zawsze idzie w parze z wyższą wrażliwością – a także o wielu innych obszarach mapy mózgu rozmawiamy z prof. Anetą Brzezicką i prof. Kamilą Jankowiak-Siudą z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS.
przeczytaj wywiadBadania i wdrożenia
Prowadzimy badania w wielu obszarach neuronauki, a wypracowane przez nas rozwiązania realnie poprawiają jakość życia.
Czy wiesz, że...
Nabywanie złożonych umiejętności poprzez granie w Gry Wideo (VG) jest wspierane przez różne części mózgu w zależności od wieku ucznia. U młodych ludzi to szare komórki (ang. Gray Matter – GM) w podkorowych rejonach odpowiadają za przebieg złożonego treningu VG, podczas gdy u starszych osób za procesy te odpowiada obszar kory czołowej.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj publikację Neuroanatomical predictors of complex skill acquisition during video game training, w magazynie „Frontiers in Neuroscience”.
Rodzaj mięsa (drób/wieprzowina lub wołowina) spożywanego przez długi czas, ma wpływ na funkcje pamięci u starszych osób.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj publikację Age-Related Cognitive Decline May Be Moderated by Frequency of Specific Food Products Consumption, w magazynie „Nutrients”.
Płeć oraz atrakcyjność osób, które doświadczają bólu, wpływa na emocjonalne naśladownictwo (mimikrę) u osób obserwujących.
Dowiedz się więcej:
Opis wyników badań znajdziesz w artykule Empathic Responses for Pain in Facial Muscles Are Modulated by Actor’s Attractiveness and Gender, and Perspective Taken by Observer.
Metoda całkowitej parametryzacji diagnozy architektury snu, oparta na klasycznych kryteriach elektroencefalografii, może stanowić znaczną pomoc w diagnozowaniu zaburzeń świadomości (ang. disorders of consciousness – DOC).
Dowiedz się więcej:
Odwiedź stronę worldscientific.com i przeczytaj o tej innowacyjnej metodzie.
Jesteśmy bardziej podatni na naśladowanie (mimikrę) wyrazu twarzy ludzi, którzy są podobni do nas samych.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł o mimikrze na stronie Uniwersytetu SWPS.
Początkowe badania sugerują, że jest znaczna różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami, którzy ulegają kompulsywnym zachowaniom seksualnym (ang. compulsive sexual behavior (CSB).
Dowiedz się więcej:
Wejdź na stronę projektu naukowego Badanie psychologicznych i neuronalnych mechanizmów nałogowych zachowań seksualnych kobiet.
Naukowcy badają, jak nawyki żywieniowe i mikrobiota jelitowa wpływają na procesy poznawcze u osób starszych.
Dowiedz się więcej:
Odwiedź stronę projektu naukowego Wpływ suplementacji probiotykiem o właściwościach przeciwzapalnych na funkcjonowanie poznawcze osób starszych – moderująca rola wzorca żywieniowego i mikrobioty jelitowej.
Centra badawcze
Praca w zespole specjalistów daje nam nieograniczone możliwości
Centrum Neuronauki Behawioralnej
Prowadzimy badania z zakresu percepcji i regulacji emocji, reakcji empatycznej, afektywnego i poznawczego przyjmowania perspektywy, przetwarzania sensorycznego (szczególnie bólu), czy stanów świadomości. Interesują nas mechanizmy fizjologiczne badanych zachowań: od poziomu genetycznego, przez wskaźniki fizjologiczne, po sieciową organizację mózgu.
dowiedz się więcejCentrum Badań Neuropoznawczych
Prowadzimy badania wokół szeroko rozumianych zmian neuroplastycznych. Pracujemy w ramach pięciu zespołów badawczych: PlasticityTeam, WeedTeam, GutTeam, MoodTeam oraz EEGTeam.
dowiedz się więcejLaboratorium Neuronauki Emocji
Prowadzimy badania eksperymentalne z zakresu neuronauki poznawczej i neuronauki emocji.
dowiedz się więcejzobacz następne centrum
Infrastruktura badawcza
Badania naukowe wymagają profesjonalnego sprzętu
Zestaw BrainVision ActiCHamp
Centrum Neuronauki Behawioralnej oraz Laboratorium Neuronauki Emocji
128-kanałowy (Centrum Neuronauki Behawioralnej w Warszawie) oraz 64-kanałowy (Laboratorium Neuronauki Emocji w Poznaniu) zestaw BrainVision ActiCHamp firmy Brain Products, do pomiaru sygnału EEG i pozyskiwania danych obrazujących pracę mózgu.
Zestaw BIOPAC MP160 SYSTEM
Laboratorium Neuronauki Emocji oraz Laborarium Psychofizjologii Obwodowej
Sprzęt do rejestracji i analizy sygnału psychofizjologicznego, który zawiera oprogramowanie AcqKnowledge, umożliwiające specjalistyczną analizy danych. Urządzenie jest wykorzystywane w badaniach w ponad 40 dyscyplinach naukowych.
System CapTrak
Centrum Badań Neuropoznawczych
Lekki, ręczny skaner wyposażony w dwie zintegrowane kamery i intuicyjne, łatwe w obsłudze oprogramowanie do szybkiego lokalizowania elektrod.
Aparat Starstim tES
Centrum Neuronauki Behawioralnej
Wszechstronne urządzenie do bezprzewodowej, wielokanałowej stymulacji i monitorowania mózgu. Umożliwia różne rodzaje neurostymulacji, np. przezczaszkową stymulację prądem stałym (tDCS), zmiennym (tACS) lub o losowych parametrach szumu (tRNS). Jest to uznane narzędzie wykorzystywane w badaniach bólu, epilepsji, Alzheimera, udarów, rehabilitacji, depresji i nałogów.
Wzmacniacz sygnałów bioelektrycznych Net Amps (EGI)
Centrum Badań Neuropoznawczych
Wzmacniacz Net Amps jest specjalnie zaprojektowany do pomiaru aktywności mózgu (EEG).
Wzmacniacz sygnałów bioelektrycznych SynAmps RT (Neuroscan)
Centrum Badań Neuropoznawczych
SynAmps RT to system odpowiedni to zapisywania wszystkich sygnałów, poczynając od wysokiej częstotliwości (20,000 Hz) próbkowania dźwiękowych zapisów aktywności pnia mózgu, poprzez gwałtowne pobudzenie (Spike Spindles), po zapisy ewentualnych negatywnych odchyleń (ang. Contingent Negative Variation – CNV) i fal P300. Służy również jako platforma do zapisu rezonansu magnetycznego (MRI) i aktywności mózgu (MEG).
Zobacz stronę centrumWzmacniacz sygnałów bioelektrycznych TMSI
Centrum Neuronauki Behawioralnej
Urządzenie wykorzystywane do pomiaru czynności bioelektrycznej, tj. aktywności mózgu (EEG), aktywności mięśni i nerwów (EMG), ruchów gałek ocznych (EOG) oraz pracy serca (EKG). Możliwe jest rejestrowanie sygnału z 8 odprowadzeń, również w trybie bezprzewodowym.
Wzmacniacz sygnałów bioelektrycznych PERUN (Braintech)
Centrum Neuronauki Behawioralnej
32-kanałowy, uniwersalny wzmacniacz do pomiarów różnorodnych sygnałów biomedycznych, zasilany przez USB.
Analizator neurosensoryczny TSA2
Centrum Neuronauki Behawioralnej
Urządzenie służy do dokładnego pomiaru reakcji na wysoce powtarzalne bodźce termalne i wibracje. Jest używane również w badaniach klinicznych do ustalania termalnej bariery bólu.