Jutro zaczyna się dziś, a każdy z nas może zmieniać świat. Poparte badaniami projekty, które wdrażamy, przyczyniają się do poprawy życia jednostek, lokalnych społeczności i całego kraju. Projektujemy polityki publiczne, zmiany społeczne i lepszą przyszłość.
nauka
zmiany społecznej
Badamy otaczającą nas rzeczywistość i szukamy rozwiązań dla wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Postępująca cyfryzacja i natłok informacji, wysokie oczekiwania pracodawców, siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe, do tego konflikty społeczno-polityczne i degradacja środowiska… to zaledwie wierzchołek góry lodowej, z którą przyszło nam się zmierzyć w XXI wieku.
Prowadzimy zaawansowane projekty w wielu dyscyplinach, takich jak psychologia, kulturoznawstwo, nauki społeczne, prawo, a także sztuka i projektowanie. Jako naukowcy chcemy dostarczać rozwiązań popartych rzetelnymi badaniami. Rozwiązań praktycznych i użytecznych, które mają realny wpływ na jakość życia jednostek i całych społeczności, i pomagają budować lepsze jutro. Dlatego wciąż jesteśmy blisko ludzi i problemów, z którymi się zmagają.
Zmiana społeczna
Jak zaprojektować zmianę myślenia?
O tym, jak nadążyć za współczesnym światem i odpowiadać na jego wyzwania, roli uniwersytetów i badaczy w projektowaniu zmiany społecznej i o tym, cza zmiana musi być zawsze innowacyjna, rozmawiamy z projektantem komunikacji i specjalistką ds. organizacji i zarządzania.
przeczytaj wywiadBadania i wdrożenia
W innowacyjny sposób wykorzystujemy najnowszą wiedzę naukową do działania na rzecz sektora publicznego i biznesu.
Czy wiesz, że...
Dzielimy się wynikami naszych badań
Od początku wojny w Ukrainie polską granicę przekroczyło 14,64 mln uchodźców. Część z nich została w naszym kraju. Rząd uregulował podstawowe kwestie, pozwalając władzom lokalnym na opracowanie własnych rozwiązań.
Sprawdzamy, jak samorządy poradziły sobie z kryzysem migracyjnym, analizujemy różne strategie postępowania, by móc jeszcze lepiej sprostać kolejnym wyzwaniom społecznym.
Dowiedz się więcej:
Poznaj szczegółowe założenia projektu „Spójność czy przestrzeń dla eksperymentowania? Analiza reakcji politycznej Polski na kryzys migracyjny wywołany eskalacją rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty z nas jest otyły. Program „Wybieramy zdrowie” to pierwsza w Polsce interwencja internetowa, która pomaga w odchudzaniu poprzez budowanie zdrowych nawyków i pozytywnego podejścia do diety i aktywności fizycznej.
Dowiedz się więcej:
Poczytaj o multimedialnym programie prozdrowotnym opracowanym przez naszych naukowców.
Restrykcje i kontrola częściej powodują społeczny bunt, natomiast komunikaty perswazyjne pomagają uzyskać postulowane zachowania. Sprawdzamy, jak różne rodzaje komunikatów opisujących zagrożenia pandemiczne motywują ludzi do utrzymywania dystansu społecznego.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł „Jakie komunikaty sprzyjają zachowaniu dystansu społecznego w czasie pandemii?”.
Aż 70 proc. pracowników ochrony zdrowia doświadczyło stresu zawodowego lub obserwowało u osób ze swojego otoczenia zawodowego jego negatywne skutki na zdrowie psychiczne. Przygotowaliśmy bezpłatny program internetowy, który umożliwia przedstawicielom zawodów medycznych dostęp do psychoterapii wspierającej redukcję stresu zawodowego oraz jego negatywnych skutków.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj więcej w artykule Med-Stres – wsparcie psychologiczne online dla personelu medycznego.
Polki i Polacy wciąż myślą o „byciu eko” przez pryzmat wymiernych korzyści ekonomicznych i poprawy swojego dobrostanu. Troska o planetę schodzi na dalszy plan.
Badaczki z Youth Research Center inspirują młodych ludzi do zmiany myślenia i zachęcają do podejmowania działań na rzecz klimatu.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj raport „Młodzi Polacy wobec zmian klimatycznych”.
Cztery świerszcze mają tyle samo białka co szklanka mleka lub 100 g ugotowanej cieciorki. Wspólnie z partnerami z międzynarodowego konsorcjum dążymy do zwiększenia dostępności produktów żywnościowych zawierających białka pochodzące z alternatywnych źródeł. Staramy się też upowszechnić je wśród europejskich konsumentów.
Dowiedz się więcej:
Poznaj założenia projektu “LIKE A PRO. Od żywności niszowej do głównych trendów: alternatywne źródła białka dla każdego i wszędzie”.
Centra badawcze
Specjalistyczne zespoły badawcze
Młodzi w Centrum Lab
Centrum prowadzi badania dotyczące młodych ludzi, biorąc pod uwagę doświadczenia migracji międzynarodowych i wewnętrznych, rodzinę, doświadczenia rodzicielstwa, społeczność lokalną, nowe media. To właśnie pokolenia młodych inspirują zmiany społeczne na poziomie pracy, życia rodzinnego i społecznego, komunikacji czy troski o planetę.
dowiedz się więcejCentrum Projektowania i Ewaluacji Polityk Publicznych
Centrum kierowane przez prof. Karola Olejniczaka zajmuje się projektowaniem rozwiązań przyjaznych obywatelom oraz ewaluacją skuteczności polityk publicznych.
dowiedz się więcejCentrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech”
Misją Centrum jest połączenie świata nauki z otoczeniem społecznym, kulturowym i biznesowym. To miejsce spotkań przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i samorządowców z naukowcami i studentami, w celu realizacji wspólnych projektów.
dowiedz się więcej4 CAST Center – Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych
Misją centrum jest utworzenie interdyscyplinarnego środowiska akademicko-społecznego oraz rozwój innowacyjnych i efektywnych rozwiązań dla społeczeństwa w odpowiedzi na wyzwania wynikające z globalnej zmiany klimatu.
dowiedz się więcejCentrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi (CARE-BEH)
Celem CARE-BEH jest prowadzenie badań, a także tworzenie i ewaluacja interwencji psychospołecznych. Zespół Centrum analizuje zmiany zachowań zdrowotnych dotyczące m.in. wpływu interwencji psychospołecznych na dietę i aktywność fizyczną adolescentów, osób dorosłych i seniorów oraz prowadzi badania oceniające implementację polityk prozdrowotnych.
dowiedz się więcejzobacz następne centrum