Jako obywatele żyjący w państwie o ustroju demokratycznym, poprzez elekcję, mamy znaczny wpływ na władzę wykonawczą swego kraju, a co za tym idzie – na ostateczny kształt życia społecznego. Badamy zachowania wyborcze, bo to one kreują państwo, w jakim żyjemy.
nauka
wyborcze
Badamy otaczającą nas rzeczywistość i szukamy rozwiązań dla wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Postępująca cyfryzacja i natłok informacji, wysokie oczekiwania pracodawców, siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe, do tego konflikty społeczno-polityczne i degradacja środowiska… to zaledwie wierzchołek góry lodowej, z którą przyszło nam się zmierzyć w XXI wieku.
Prowadzimy zaawansowane projekty w wielu dyscyplinach, takich jak psychologia, kulturoznawstwo, nauki społeczne, prawo, a także sztuka i projektowanie. Jako naukowcy chcemy dostarczać rozwiązań popartych rzetelnymi badaniami. Rozwiązań praktycznych i użytecznych, które mają realny wpływ na jakość życia jednostek i całych społeczności, i pomagają budować lepsze jutro. Dlatego wciąż jesteśmy blisko ludzi i problemów, z którymi się zmagają.
Gdy nie ma porozumienia,
to agora zanika
O zaufaniu obywateli do instytucji politycznych, aktywizacji wyborców młodych i starszych oraz problemach Europy w XXI wieku rozmawiamy z prof. Mikołajem Cześnikiem, dyrektorem Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.
przeczytaj wywiadBadania i wdrożenia
Prowadzimy szeroko zakrojone badania nad demokracją, zachowaniami wyborczymi oraz ruchami społecznymi i aktywnością obywatelską.
Czy wiesz, że...
Dzielimy się wynikami naszych badań
Uczestnictwo wyborcze ma w Polsce związek ze strukturą społeczną. Z badań prowadzonych przez naukowców z projektu Generalne Studium Wyborcze wynika, że absencja wyborcza najmocniej związana jest z płcią, wiekiem, wykształceniem, zamożnością i częstotliwością praktyk religijnych. Co jeszcze wpływa na frekwencję przy urnach?
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł „Czemu nie głosujemy? O politycznej apatii Polaków”.
W 2014 r., ćwierć wieku po ustrojowej transformacji, Centrum Studiów nad Demokracją z Uniwersytetu SWPS przeprowadziło Demokratyczny Audyt Polski. Była to pierwsza próba całościowego i porównawczego opisu stanu demokracji w kraju, który przeszedł gwałtowne zmiany po upadku bloku komunistycznego.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj raport z Demokratycznego Audytu Polski.
Narcyzm może być zjawiskiem nie tylko jednostkowym, ale też kolektywnym/grupowym. Grupowy narcyzm to przekonanie o wyjątkowości i wyższości swojej grupy nad innymi. Dowiedz się jak kolektywny narcyzm może przejawiać się w kontekście narodowościowym czy państwowym.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj artykuł „Their own worst enemy? Collective narcissists are willing to conspire against their in-group”.
Uniwersytet SWPS uczestniczy w międzynarodowym projekcie Central European Digital Media Observatory (CEDMO). Celem projektu jest monitorowanie, analiza i przeciwdziałanie dezinformacji medialnej.
Dowiedz się więcej:
Przeczytaj o badaniu i wykrywaniu dezinformacji w Europie Środkowej.
Centra badawcze
Specjalistyczne zespoły badawcze
Centrum Studiów nad Demokracją
Centrum prowadzi badania z zakresu teorii demokracji, modeli i jakości demokracji, partycypacji obywatelskiej i politycznej, innowacji demokratycznych, ruchów społecznych, a także postaw i poglądów politycznych. Działania te mają na celu usprawnienie funkcjonowania sfery publicznej.
dowiedz się więcejMłodzi w Centrum Lab
Centrum prowadzi badania dotyczące młodych ludzi, biorąc pod uwagę doświadczenia migracji międzynarodowych i wewnętrznych, rodzinę, doświadczenia rodzicielstwa, społeczność lokalną, nowe media. Realizowane projekty mają charakter badań porównawczych, w ujęciu metod mieszanych oraz w podejściu longitudinalnym.
dowiedz się więcejCentrum Badań nad Relacjami Społecznymi
Centrum bada relacje społeczne w różnych grupach: od par, przez zespoły i organizacje, aż po narodowości. Analizuje społeczne konsekwencje przebiegu tych relacji: efektywność działań, realizację celów, lojalność i wzajemną życzliwość, komunikowanie się oraz dobrostan jednostek.
dowiedz się więcejzobacz następne centrum
Infrastruktura badawcza
Badania naukowe wymagają profesjonalnych narzędzi i metod
Comparative Study of Electoral Systems
(Studium Porównawcze Systemów Wyborczych)
Międzynarodowy program badawczy, w który włączone są zespoły z całego świata zajmujące się badaniem zachowań wyborczych. Kraje i regiony biorące udział w tej inicjatywie przygotowują wspólny moduł pytań ankietowych w badaniach powyborczych. Kwestionariusze i projekty badań są opracowywane przez międzynarodowy komitet złożony z czołowych uczonych zajmujących się polityką wyborczą, politologią i badaniami ankietowymi. Dane z przeprowadzonych sondaży zgromadzone są we wspólnej, otwartej bazie i mogą być wykorzystywane do dalszych badań i analiz porównawczych.
EES – European Election Studies
(Europejskie Studia Wyborcze)
Program ten dostarcza danych na temat zachowań wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prowadzi go międzynarodowe konsorcjum zrzeszające 5 uczelni (w Amsterdamie, Londynie, Kolonii, Kent, Newcastle). Uczestnicy gromadzą dane ankietowe, które wykorzystywane są do badań z zakresu postrzegania UE przez jej obywateli, oceny polityki wspólnoty europejskiej, a także możliwych kierunków jej rozwoju.