Seminarium: Ekonomika miejsc pamięci. Program badań muzeów i miejsc pamięci byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady

W dniu 26 marca 2019 r. w murach Uniwersytetu SWPS odbyło się Seminarium: Ekonomika miejsc pamięci. Program badań muzeów i miejsc pamięci byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, zorganizowane przez Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, Fundację Auschwitz-Birkenau, oraz Instytut Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Podczas seminarium zostały przedstawione założenia i program ekonomiki miejsc pamięci, stan realizowanych badań pilotażowych dotyczących kluczowych czynników warunkujących realizację celów strategicznych głównych muzeów i miejsc pamięci byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady oraz perspektywa paneuropejskich badań porównawczych nad determinantami i strategiami efektywności zinstytucjonalizowanych miejsc pamięci związanych z niemieckim nazistowskim systemem obozowym.
Więcej o wydarzeniu »
Porozumienie z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

W dniu 28 września 2018 roku, prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, zawarł porozumienie o współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, reprezentowanym przez Panią Dyrektor dr Violettę Rezler-Wasielewską. Przedmiotem porozumienia jest współpraca obu instytucji na rzecz rozwoju badań nad ekonomiką miejsc pamięci obejmującą zestawy najlepszych praktyk i mierników efektywności w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych aspektów powstawania, zachowania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci.
Porozumienie z Muzeum Więzienia Pawiak oraz Muzeum Walki i Męczeństwa

W dniu 26 września 2018 roku, prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, zawarł porozumienie o współpracy z Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie, reprezentowanymi przez Pana dr. Tadeusza Skoczka, Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie i Panią Małgorzatę Łusiak, Główną Księgową. Przedmiotem porozumienia jest współpraca wymienionych instytucji na rzecz rozwoju badań nad ekonomiką miejsc pamięci obejmującą zestawy najlepszych praktyk i mierników efektywności w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych aspektów powstawania, zachowania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci.
Porozumienie z Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

W dniu 21 września 2018 roku, prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, zawarł porozumienie o współpracy z Muzeum Treblinka. Niemiecki Nazistowski Obóz Zagłady i Obóz Pracy (1941-1944), reprezentowanym przez Pana Dyrektora dr. Edwarda Kopówkę. Przedmiotem porozumienia jest współpraca obu instytucji na rzecz rozwoju badań nad ekonomiką miejsc pamięci obejmującą zestawy najlepszych praktyk i mierników efektywności w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych aspektów powstawania, zachowania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci.
Dni Pamięci Ofiar Gestapo

W dniach 13-15 września 2018 roku w Krakowie odbyły się Dni Pamięci Ofiar Gestapo, które zostały zorganizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jednym z głównych zaproszonych panelistów w dyskusji otwierającej konferencję Miejsca (nie)Pamięci. Teraźniejszość – Przyszłość, był prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, który omówił ekonomiczne i zarządcze uwarunkowania instytucjonalizacji miejsc pamięci związanych z niemieckim nazistowskim systemem obozowym w Polsce i Europie. Gospodarzem Dni Pamięci Ofiar Gestapo był Prezydent Miasta Krakowa, wydarzenie zostało objęte patronatem Wojewody Małopolskiego oraz Dyrektora krakowskiego oddziału IPN.
Badanie roli dziedzictwa kulturowego w budowaniu (narodowej) tożsamości w sytuacjach pokonfliktowych

W dniach 10-12 września 2018 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma (ŻIH) w Warszawie odbyła się prestiżowa międzynarodowa konferencja naukowa Badanie roli dziedzictwa kulturowego w budowaniu (narodowej) tożsamości w sytuacjach pokonfliktowych. Konferencję otworzył Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu JHEP2 (Joint Heritage European Programme) dotyczącego koordynacji i działań wspierających Inicjatywy Wspólnego Planowania w zakresie dziedzictwa kulturowego i zmian globalnych; beneficjentem projektu jest m.in. MKiDN. Jednym z zaproszonych gości był prof. Adam Szpaderski, który jako kierownik reprezentował Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS i nawiązywał nowe kontakty z przedstawicielami środowiska. Organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz ŻIH.
Forum Pamięci: Seminarium polskich muzeów martyrologicznych

W dniach 5-6 września 2018 roku w Muzeum Stutthof obyło się 9. Forum Pamięci: Seminarium Polskich Muzeów Martyrologicznych, na którym prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, przedstawił referat pt. Ekonomika miejsc pamięci: założenia badawcze i korzyści dla branży. Forum Pamięci to opiniotwórcza platforma spotkań skupiająca dorocznie głównych ekspertów krajowych i zagranicznych organizacji sektora muzeów i miejsc pamięci, w tym muzealników, naukowców i przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami wydarzenia były Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie reprezentowane przez gospodarzy, dyrektorów: dr. Piotra M. A. Cywińskiego oraz Piotra Tarnowskiego.

Porozumienie z Muzeum Dulag 121

W dniu 17 lipca 2018 roku, prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, zawarł porozumienie o współpracy z Muzeum Dulag 121, reprezentowanym przez Panią Dyrektor Małgorzatę Bojanowską. Przedmiotem porozumienia jest współpraca obu instytucji na rzecz rozwoju badań nad ekonomiką miejsc pamięci obejmującą zestawy najlepszych praktyk i mierników efektywności w zakresie ekonomicznych, finansowych i zarządczych aspektów powstawania, zachowania, upamiętniania i funkcjonowania miejsc pamięci. Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie upamiętnia i dokumentuje historię niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy wypędzonych mieszkańców Warszawy i okolic w czasie i po zakończeniu Powstania Warszawskiego.
I Panel Ekspercki Ekonomiki Miejsc Pamięci

W dniu 6 kwietnia 2018 r. w murach Uniwersytetu SWPS odbył się I Panel Ekspercki Ekonomiki Miejsc Pamięci