Profesor Adam Szpaderski uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Z dumą informujemy, że profesor Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, 15 maja 2025 został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególny wkład w rozwój, ochronę i upowszechnianie kultury w Polsce.
Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” to odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniającą się działalność na rzecz tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Jest przyznawana zarówno osobom indywidualnym, osobom prawnym jak również jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju życia kulturalnego, promowania polskiego dziedzictwa i wspierania działań kulturalnych na poziomie lokalnym, krajowym bądź międzynarodowym.
Wnioskodawcą przyznania odznaki było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Laudację i cześć prof. Szpaderskiego wygłosił dyrektor Muzeum – dr Piotr M.A. Cywiński. On również wręczył odznaczenie zasłużonemu naukowcowi.

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą otrzymałem, to dla mnie nie tylko ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale również silne zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz dziedzictwa kulturowego. To także osobista satysfakcja z faktu, że państwo polskie dostrzegło i doceniło wartość mojej wieloletniej działalności naukowej i praktycznej w zakresie zarządzania muzeami oraz parametryzowania efektywności instytucji sektora kultury.

Zobacz więcej zdjęć z uroczystości:
Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci jako platforma wymiany doświadczeń
Profesor Adam Szpaderski wraz z zespołem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci działającym w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie stale prowadzi badania naukowe w zakresie ekonomicznych, finansowych, zarządczych i edukacyjnych prawidłowości powstawania, zachowywania, upamiętniania i funkcjonowania muzeów martyrologicznych na świecie. Zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i wskazówki w zakresie dobrych praktyk rośnie wraz ze wzrostem świadomości znaczenia tego typu dziedzictwa i jego roli w edukacji kolejnych pokoleń. Przekazywanie wiedzy jest jednym z głównych zadań centrum badawczego prowadzonego przez prof. Szpaderskiego.
Poznaj Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
Ekspert w dziedzinie strategii muzeów i zarządzania pamięcią
Profesor Adam Szpaderski specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, prakseologii, modelach zarządzania muzeami i miejscami pamięci, zastosowaniach nowych technologii jako medium transferu wartości dla odbiorów, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach oraz parametryzacji efektywności instytucji sektora dziedzictwa kulturowego.
Jest kierownikiem Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci, członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów – ICOM, jak również głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dziedzinie strategii i zarządzania edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (2020-2024), doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, przewodniczącym Rady Konsorcjum – Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”, kierownikiem i wykonawcą wdrożeniowych projektów badawczych, członkiem towarzystw naukowych zajmujących się ekonomią, zarządzaniem i kulturą oraz laureatem wielu nagród, w tym Medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalu 75 Lat Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i Medalu Muzeum Więzienia Pawiak. Od grudnia 2024 r. pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego rocznika „Muzealnictwo”.
Zobacz inne aktualności

























































































