
Wydział Psychologii
w Katowicach
Wydział Psychologii w Katowicach został utworzony w 2010 r. prowadzi studia I stopnia z psychologii i psychokryminalistyki, jednolite studia magisterskie oraz studia 2 stopnia z psychologii, a także studia podyplomowe. Wypromował ponad 1000 absolwentów.

Dydaktyka
Oferujemy nowoczesne studia psychologiczne, które przygotowują studentów do swobodnego wejścia na rynek pracy.
Zróżnicowana oferta dydaktyczna
Zróżnicowany program naszych studiów psychologicznych dający możliwość wyboru specjalizacji, pozwala na dostosowanie procesu uczenia się do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych studentów. Absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na studiach podyplomowych.
Kształcimy psychologów na specjalnościach: klinicznej człowieka dorosłego, klinicznej dzieci i młodzieży, sądowej oraz specjalności psychologia w biznesie i organizacjach. Na studiach II stopnia na kierunku psychologia oferujemy nowatorską i unikalną w skali kraju specjalność – psychologię uzależnień.
Psychologia – nowoczesny program studiów
Koncepcja kształcenia na kierunku psychologia wywodzi się z dążenia do stworzenia programu opartego na najnowszej wiedzy psychologicznej bazującej na dowodach empirycznych. Jej wyróżnikami są:
- Warsztat badacza. Blok zajęć skoncentrowanych na poszerzaniu i pogłębianiu wiedzy oraz umiejętności pozwalających zaprojektować badania, prowadzić je oraz formułować na ich podstawie wnioski.
- Rozwiązywanie problemów/podejście projektowe. Program studiów zawiera zajęcia projektowe (indywidualne i zespołowe), których głównym celem jest integracja wiedzy i umiejętności poprzez formułowanie i rozwiązywanie rzeczywistych problemów badawczych lub praktycznych.
- Humaniora. Blok zajęć humanistycznych, który pozwala na doskonalenie umiejętności analizowania złożonych zjawisk społecznych i kulturowych, a także daje możliwość udziału w dyskursie społecznym dotyczącym ważkich problemów współczesnego człowieka.
- Umiędzynarodowienie. Stworzenie możliwości rozwoju wysokich kompetencji z języka angielskiego w obszarze psychologii.
- Psychologia w zastosowaniach zawodowych. Prezentowanie obszarów zastosowania psychologii oraz specyfiki pracy psychologa w różnych specjalnościach, co pozwala na budowanie tożsamości zawodowej w obszarze psychologii stosowanej.
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Psychologia na najwyższym poziomie
Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” Uniwersytet SWPS jest jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku psychologia.
Czytaj więcej
Studia specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej
Jesteśmy jedną z dwóch jednostek w województwie śląskim posiadających uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w psychologii klinicznej dla magistrów psychologii zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Pozytywna ocena PKA
Nasze studia psychologiczne otrzymały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, nadzorującej proces kształcenia we wszystkich polskich uczelniach. Wyróżniono współpracę wydziału z otoczeniem społeczno-gospodarczym i kulturalnym, działania na rzecz społeczności lokalnej oraz udział przedstawicieli firm i instytucji w procesie udoskonalania programów nauczania.
Czytaj więcej
Europejskie standardy nauczania
Program naszych studiów psychologicznych jest dostosowany do europejskich standardów nauczania psychologii, spełnia wymagania Europejskiego Certyfikatu Psychologa EuroPsy, który w wielu krajach europejskich definiuje zawód psychologa i reguluje dostęp do jego wykonywania.
Czytaj więcej
Eksperci z doświadczeniem zawodowym
Studenci uczą się od specjalistów, którzy łączą pracę naukową z praktyką zawodową.
Raport z badań satysfakcji studentów i studentek
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań satysfakcji studentów i studentek Wydziału Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS oraz ewaluacji zajęć przeprowadzonych w 2020 roku
Raport z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentów i studentki
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentów i studentki na Wydziale Psychologii w Katowicach w roku akademickim 2021/2022
Organizacje studenckie
- Koło Naukowe „Quantum Satis” Psychologia Żywienia
- Koło Naukowe AkCepTacja
- Koło Naukowe Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu OLWEUS
- Koło Naukowe Debat Sportowych
- Koło Naukowe Homo Inter Homines
- Koło Naukowe PsychoEnglish
- Koło Naukowe Psychologii Kryminalistycznej Corpus Delicti
- Koło Naukowe Psychologii Polityki
- Koło Naukowe Psychologii Zachowań Społecznych
- Koło Naukowe uNIEzależnieni
- Organizacja Studencka „Psychosfera”
- Organizacja Studencka PsychoLOgiczni
Studenci wydziału katowickiego są zrzeszeni w kilkunastu organizacjach naukowych i społecznych. Prowadzą badania dotyczące rożnych dziedzin życia: bullyingu, wykluczenia, wypalenia zawodowego, proaktywności i wielu innych. Obejmują opieką klasy psychologiczne w szkołach ponadpodstwaowych; organizują zajęcia i warsztaty; wsparcie dla uchodźców; akademię wolontariusza; cykliczne konferencje naukowe (Dni Olweusa i Atena), a także liczne spotkania z przedstawicielami nauki. Koło Naukowe Corpus Delicti zdobyło Grant Ministra Edukacji i Nauki w programie „Koła Naukowe tworzą Innowację”.
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy wytyczne dotyczące organizowania oraz zaliczania lektoratów.
Proces kształcenia
Lektoraty
Zasady dyplomowania
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Agata Piwońska
tel. 32 750 60 81
e-mail: [email protected]
Studia
Nasze studia przygotowują do pracy w takich obszarach, jak: pomoc psychologiczna, psychologia kliniczna, psychologia sądowa, psychologia organizacji i marketingu, badania rynku, zarządzanie zasobami ludzkimi – wszędzie tam, gdzie wiedza i kompetencje psychologiczne sprzyjają odnoszeniu sukcesów.
Zobacz kierunki i specjalności, jakie oferujemy:

Psychologia
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja trwa!

Psychologia
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja trwa!
Psychologia kliniczna człowieka dorosłego
Rekrutacja trwa!
Psychologia sądowa i kryminalna
Rekrutacja trwa!
Psychologia w biznesie i organizacjach
Rekrutacja trwa!

Psychologia
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja trwa!
Psychologia kliniczna człowieka dorosłego
Rekrutacja trwa!
Psychologia uzależnień
Rekrutacja zakończona
Psychologia w biznesie i organizacjach
Rekrutacja na studia stacjonarne zakończona

Psychologia
niestacjonarnaRekrutacja trwa!
Psychologia kliniczna człowieka dorosłego
Rekrutacja trwa!
Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży
Rekrutacja trwa!
Nauka i badania
Przynależymy do najlepszych ośrodków badawczych na Śląsku.
Najlepsza psychologia na Śląsku
Kompleksowa ocena Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach ewaluacji jakości działalności jednostek naukowych potwierdziła silną pozycję Uniwersytetu SWPS. Psychologia, którą można studiować na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach, otrzymała najwyższą ocenę A+. Jesteśmy jedynym wydziałem psychologii w województwie śląskim, który otrzymał tak wysoką ocenę.
Społecznie użyteczne projekty naukowe
Od początku działalności łączymy nowoczesną dydaktykę z badaniami naukowymi. Wykładowcy naszego Wydziału opracowują innowacyjne rozwiązania społeczne, np. system zapobiegania przemocy rówieśniczej RESQL (czytaj więcej ).
W katowickich centrach badawczych: Emotion Cognition Lab oraz Health and Coping Research Group (czytaj więcej ) prowadzone są nowoczesne badania naukowe nad procesami poznawczymi i regulacją emocjonalną, a także radzeniem sobie w sytuacjach przewlekłego stresu.
Nasi wykładowcy są beneficjentami grantów z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centru Badań i Rozwoju oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Baza projektów
Aktualności


Uniwersytet SWPS w Times Higher Education Young University Rankings 2023
Czytaj więcej
Konferencja „Obszary ZMIANY” z udziałem naukowców i studentów z Uniwersytetu SWPS
Czytaj więcej
Wzmacnianie zaangażowania ludzi w wolontariat na rzecz uchodźców z Ukrainy. Motywacja wolontariuszy i intencje podejmowania takiej aktywności – rola czynników psychologicznych i społecznych
Czytaj więcej
Trauma – przyczyny, objawy, leczenie
Czytaj więcej
Aplikacja studencka Mój USWPS już dostępna!
Czytaj więcej
Prestiżowe stypendium START 2023 dla dr Zofii Szczuki z katowickiego Wydziału Psychologii
Czytaj więcej
II Interdyscyplinarna Międzywydziałowa Konferencja Naukowa „ATENA”
Czytaj więcej
Wzmacnianie zaangażowania ludzi w wolontariat. Dbajmy o wolontariuszy
Czytaj więcej
II Dni OLWEUSA
Czytaj więcej
Wzmacnianie zaangażowania ludzi w wolontariat. Wolontariusze, dbajcie o siebie!
Czytaj więcej
Studentka Wydziału Psychologii w Katowicach finalistką konkursu „25 under 25”
Czytaj więcej
Czy osoby zagrożone wykluczeniem z powodu uzależnienia stanowią jednorodną grupę?
Czytaj więcej
Jak zostać terapeutą uzależnień – spotkanie online z cyklu #Zawodowcy
Czytaj więcej
Podsumowanie Dnia z Psychologią na Uniwersytecie SWPS w Katowicach
Czytaj więcejWładze
Wydziału

Dziekan Wydziału, przewodnicząca Kolegium
psycholog, kierownik Health Behavior Team w Health and Coping Research Group, dziekan Wydziału Psychologii w Katowicach
Prodziekani



Członkowie Kolegium Wydziału
Kolegium jest złożone z pracowników i studentów. Podejmuje decyzje we wszystkich najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania wydziału. Ustala ogólne kierunki działalności jednostki, uchwala plany studiów, programy kształcenia oraz specjalności oferowane w ramach prowadzonych kierunków, opracowuje projekty doskonalenia procesu dydaktycznego. Zajmuje się sprawami ważnymi dla studentów i odpowiada na zgłoszone przez nich potrzeby.











Pracownicy
Wydziału
Wydział skupia ekspertów z zakresu psychologii klinicznej, psychologii pracy i organizacji, psychologii kryminalnej i sądowej. Są wśród nas psychoterapeuci, seksuolodzy, socjoterapeuci oraz biegli sądowi z wieloletnim stażem. To ludzie z pasją, którzy chętnie dzielą się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem.
























Jednostki
Lista
Zespół prowadzi badania z obszaru i pogranicza szeroko rozumianej psychologii klinicznej. Kierowniczką Zakładu jest dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz.

Zakład Psychologii Ogólnej, Społecznej i Organizacji
Napisz do nasZespół zajmuje się zagadnieniami z obszaru psychologii ogólnej, a także społecznej i środowiskowej, do których należą: poznanie, osobowość, emocje i motywacja, jakość relacji międzyludzkich, sposoby zapobiegania przemocy, wykluczeniu, stygmatyzacji, uwarunkowania radzenia sobie z trudnościami, czynniki determinujące zaangażowanie ludzi w różne inicjatywy. Realizuje projekty naukowe z zakresu psychologii pracy i organizacji, psychologii ekonomicznej, psychologii kulturowej, psychologii zdrowia społeczności czy psychologii religii i psychotanatologii.

Zakład Psychologii Sądowej
Napisz do nasZespół zajmuje się zagadnieniami wiedzy psychologicznej, które są wykorzystywane w obszarze wymiaru sprawiedliwości (sądów, prokuratur), organów ścigania i w praktyce penitencjarnej. Prowadzone są badania w zakresie psychologii sądowej i psychologii śledczej, m.in. diagnoza zaburzeń osobowości w dokonywaniu przestępstw, uwarunkowania zeznań świadków i oskarżonych, psychologia przemocy i zachowań agresywnych czy profilowanie sylwetki psychologicznej sprawców przestępstw.

Komisje
wydziałowe
Komisja ds. etyki badań naukowych










Komisja ds. badań i aktywności naukowej



Wydziałowy zespół ds. jakości kształcenia



