Wydział Psychologii
w Katowicach
Wydział Psychologii w Katowicach został utworzony w 2010 r. Od początku działalności łączy nowoczesną dydaktykę z badaniami naukowymi. Nasi wykładowcy oraz studenci opracowują innowacyjne rozwiązania społeczne. Wydział Psychologii w Katowicach prowadzi studia na kierunku psychologia – zarówno studia jednolite magisterskie, jak i studia I i II stopnia. Program studiów psychologicznych jest dostosowany do europejskich standardów nauczania psychologii. W 2024 r. ponownie został potwierdzony Europejskim Certyfikatem Psychologa EuroPsy.
Dydaktyka
Oferujemy nowoczesne studia psychologiczne, które przygotowują studentów do swobodnego wejścia na rynek pracy.
Zróżnicowana oferta dydaktyczna
Zróżnicowany program naszych studiów psychologicznych dający możliwość wyboru specjalizacji, pozwala na dostosowanie procesu uczenia się do indywidualnych zainteresowań i planów zawodowych studentów. Absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na studiach podyplomowych.
Kształcimy psychologów na specjalnościach: klinicznej człowieka dorosłego, klinicznej dzieci i młodzieży, sądowej oraz specjalności psychologia w biznesie i organizacjach. Na studiach II stopnia na kierunku psychologia osoby studiujące mogą realizować program w ramach dwóch specjalności: psychologii klinicznej człowieka dorosłego oraz psychologii w biznesie i organizacjach.
Psychologia – nowoczesny program studiów
Koncepcja kształcenia na kierunku psychologia wywodzi się z dążenia do stworzenia programu opartego na najnowszej wiedzy psychologicznej bazującej na dowodach empirycznych. Jej wyróżnikami są:
- Warsztat badacza. Blok zajęć skoncentrowanych na poszerzaniu i pogłębianiu wiedzy oraz umiejętności pozwalających zaprojektować badania, prowadzić je oraz formułować na ich podstawie wnioski.
- Rozwiązywanie problemów/podejście projektowe. Program studiów zawiera zajęcia projektowe (indywidualne i zespołowe), których głównym celem jest integracja wiedzy i umiejętności poprzez formułowanie i rozwiązywanie rzeczywistych problemów badawczych lub praktycznych.
- Humaniora. Blok zajęć humanistycznych, który pozwala na doskonalenie umiejętności analizowania złożonych zjawisk społecznych i kulturowych, a także daje możliwość udziału w dyskursie społecznym dotyczącym ważkich problemów współczesnego człowieka.
- Umiędzynarodowienie. Stworzenie możliwości rozwoju wysokich kompetencji z języka angielskiego w obszarze psychologii.
- Psychologia w zastosowaniach zawodowych. Prezentowanie obszarów zastosowania psychologii oraz specyfiki pracy psychologa w różnych specjalnościach, co pozwala na budowanie tożsamości zawodowej w obszarze psychologii stosowanej.
Zapoznaj się z koncepcją kształcenia na kierunku psychologia oraz sylwetkami absolwentów wraz z przyznanymi kwalifikacjami i tytułami zawodowymi
Programy studiów
Studia pierwszego stopnia:
Jednolite studia magisterskie:
Studia drugiego stopnia:
Najlepsza psychologia w Polsce
Psychologia na Uniwersytecie SWPS zajęła pierwsze miejsce wśród studiów psychologicznych w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024. Nasze studia od lat cieszą się renomą w środowisku akademickim oraz wśród studentów i kandydatów. Pierwsze miejsce w rankingu to nie tylko duże wyróżnienie, ale przede wszystkim potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia na naszej uczelni.
Czytaj więcej
Studia specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej
Jesteśmy jedną z dwóch jednostek w województwie śląskim posiadających uprawnienia do prowadzenia specjalizacji w psychologii klinicznej dla magistrów psychologii zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Europejskie standardy nauczania
Program studiów psychologicznych jest dostosowany do europejskich standardów nauczania psychologii. W 2024 r. ponownie został potwierdzony Europejskim Certyfikatem Psychologa EuroPsy, który w wielu krajach europejskich definiuje zawód psychologa i reguluje dostęp do jego wykonywania.
Zobacz certyfikat EuroPsy dla Wydziału Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS
Eksperci z doświadczeniem zawodowym
Studenci współpracują z naukowcami oraz praktykami znanymi w kraju i za granicą, takimi jak: dr hab. Danuta Rode, prof. USWPS – autorytet w obszarze klinicznej psychologii sądowej i ceniona biegła sądowa, dr hab. Agata Chudzicka-Czupała – specjalistka w zakresie psychologii pracy, oraz dr hab. Małgorzata Wójcik, prof. USWPS – współtwórczyni zintegrowanego programu monitorowania i zapobiegania przemocy rówieśniczej RESQL. Studenci zdobywają również wiedzę pod okiem laureatów prestiżowych grantów NCN czy NCBR. Należy do nich dr Monika Kornacka, która wraz z zespołem wykorzystuje najnowsze metody i rozwiązania technicznie (aplikacje na urządzenia mobilne, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, okulografię) do pomiarów procesów psychologicznych. Testuje również różne sposoby stosowania nowych technologii w interwencjach psychologicznych.
Raport z badań satysfakcji studentów i studentek
Raport z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentów i studentki
Zapoznaj się z raportem z ewaluacji zajęć dydaktycznych przez studentów i studentki na Wydziale Psychologii w Katowicach w roku akademickim 2023/2024
Jakość kształcenia
Zapoznaj się z informacjami dotyczącynmi funkcjonowania Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia (WSZJK)
Na Wydziale Psychologii w Katowicach nie stosujemy procedury potwierdzania kandydatom na studia efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów.
Organizacje studenckie
- Koło Naukowe „Quantum Satis” Psychologia Żywienia
- Koło Naukowe AkCepTacja
- Koło Naukowe Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu OLWEUS
- Koło Naukowe CognITion / KognITywni
- Koło Naukowe Debat Sportowych
- Koło Naukowe Homo Inter Homines
- Koło Naukowe Krąg Erosa
- Koło Naukowe PsychoEnglish
- Koło Naukowe Psychologii Kryminalistycznej Corpus Delicti
- Koło Naukowe Psychologii Polityki
- Koło Naukowe Psychologii Zachowań Społecznych
- Koło Naukowe uNIEzależnieni
- Koło Naukowe Young Space
- Koło Naukowe Zoopsychologia
- Organizacja Studencka „Psychosfera”
- Organizacja Studencka PsychoLOgiczni
Studenci wydziału katowickiego są zrzeszeni w kilkunastu organizacjach naukowych i społecznych. Prowadzą badania dotyczące różnych dziedzin życia: bullyingu, wykluczenia, wypalenia zawodowego, proaktywności i wielu innych. Obejmują opieką klasy psychologiczne w szkołach ponadpodstawowych; organizują zajęcia i warsztaty, wsparcie dla uchodźców, akademię wolontariusza, cykliczne konferencje naukowe (Dni Olweusa i Atena), a także liczne spotkania z przedstawicielami nauki. Koło Naukowe Corpus Delicti zdobyło Grant Ministra Edukacji i Nauki w programie „Koła Naukowe tworzą Innowację”.
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy wytyczne dotyczące organizowania oraz zaliczania lektoratów.
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Agata Marzec
tel. 32 750 60 81
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nauka i badania
Przynależymy do najlepszych ośrodków badawczych na Śląsku.
Wysoki potencjał naukowo-badawczy
Kompleksowa ocena Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach ewaluacji jakości działalności jednostek naukowych potwierdziła silną pozycję Uniwersytetu SWPS. Psychologia, którą można studiować na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach, otrzymała najwyższą ocenę A+. Jesteśmy jedynym wydziałem psychologii w województwie śląskim, który otrzymał tak wysoką ocenę.
Społecznie użyteczne projekty naukowe
Od początku działalności łączymy nowoczesną dydaktykę z badaniami naukowymi. Wykładowcy naszego Wydziału opracowują innowacyjne rozwiązania społeczne, np. system zapobiegania przemocy rówieśniczej RESQL (czytaj więcej o aplikacji RESQL).
W katowickich centrach badawczych: Emotion Cognition Lab oraz Health and Coping Research Group prowadzone są nowoczesne badania naukowe nad procesami poznawczymi i regulacją emocjonalną, a także radzeniem sobie w sytuacjach przewlekłego stresu.
W Interdyscyplinarnym Centrum Badań Aktywności Społecznej i Dobrostanu nasi pracownicy prowadzą badania dotyczące psychologicznych, zdrowotnych i organizacyjnych uwarunkowań zaangażowania człowieka w szeroko pojętą aktywność społeczną.
Nasi wykładowcy są beneficjentami grantów z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centru Badań i Rozwoju oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Baza projektów
Specjalistyczne pracownie
Nasi studenci i naukowcy mają do dyspozycji nowoczesną Strefę Badacza, w skład której wchodzą m.in. fokusownia i pomieszczenie obserwacyjne, wyposażone w profesjonalny system do rejestracji audio i wideo, wykorzystywany podczas działań badawczych i dydaktycznych. Ponadto Strefa Badacza wyposażona jest w okulograf i zestaw do Wirtualnej Rzeczywistości (VR). Studenci i badacze mają także bezpłatny dostęp do panelu SONA i systemu do badań Qualtrics.
Badania na najwyższym poziomie
Nasi naukowcy aktywnie pozyskują środki na prowadzenie badań. Analizują takie zagadnienia, jak:
- wykorzystanie nowych technologii w praktyce psychologa klinicznego i psychoterapeuty,
- uwarunkowania zdrowia psychicznego i stresu doświadczanego w sytuacjach trudnych (np. pandemia czy wojna),
- uwarunkowania przemocy w rodzinie,
- jakość opiniodawstwa sądowo-psychologicznego w sprawach nieletnich i rodzinnych,
- podmiotowe i społeczne zasoby w sytuacji choroby oraz modele zmiany zachowań zdrowotnych,
- role płciowe oraz stereotypy płci w kontekście dobrostanu psychicznego jednostek,
- dynamika grup rówieśniczych ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn, mechanizmów i przejawów bullyingu.
Aktualności
Władze
Wydziału
Dziekan Wydziału, przewodnicząca Kolegium
psycholog, kierownik Health Behavior Team w Health and Coping Research Group, dziekan Wydziału Psychologii w Katowicach