Na Uniwersytecie SWPS odbyła się dyskusja o kształceniu i certyfikowaniu psychoterapeutów
Standardy i dobre praktyki dotyczące szkolenia oraz certyfikowania psychoterapeutów, wyzwania związane z wprowadzeniem regulacji w tym obszarze – to główne tematy seminarium „Standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów – dobre praktyki i regulacje”, które odbyło się 14 kwietnia 2023 r. na Uniwersytecie SWPS. Wzięli w nim udział przedstawiciele uczelni, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, środowiska psychoterapeutów i psychiatrów.
Rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak, otwierając wydarzenie podkreślił, że jest ono odpowiedzią na inicjatywę trzech uniwersytetów, które prowadzą kształcenie w obszarze psychologii i psychoterapii, ale także posiadają najwyższą kategorię naukową A+ w dyscyplinie psychologia: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS oraz Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
– Nasze uniwersytety są zaangażowane w kształcenie psychologów i psychoterapeutów. Są odpowiedzialne za realizację misji publicznej. Dlatego w kontekście planowanych zmian w obszarze psychoterapii chcemy, aby głos naszych uczelni był słyszany i brany pod uwagę. Ważną częścią społecznej odpowiedzialności naszych uniwersytetów jest przyczynienie się do tego, byśmy mogli dostarczać pomocy psychologicznej czy psychoterapeutycznej w formie, która jest potwierdzona naukowo pod względem skuteczności i efektywności – zaznaczył rektor Uniwersytetu SWPS.
Sesja panelowa
W prowadzonej przez rektora sesji panelowej eksperci rozmawiali o założeniach i celach regulacji w obszarze psychoterapii w Polsce, które będą prowadziły do utworzenia specjalizacji z zakresu psychoterapii.
Uczestniczący w debacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber zapowiedział, że rozporządzenie dotyczące ustanowienia specjalizacji z psychoterapii jest w procesie legislacyjnym. Jak podkreślał, jego udział w seminarium to dowód, że resort jest otwarty na dyskusję. Podkreślał też, że w Europie działają różne rozwiązania systemowe dotyczące standardów szkolenia w psychoterapii.
Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) podkreślił, że to dobrze, że zaczynamy mówić o standardach szkolenia psychoterapeutów w Polsce.
- Są pewne ramy, w których działamy, gdy przygotowujemy programy specjalizacji. Za każdym razem zaczynamy od powołania zespołu ekspertów i to oni powiedzą nam, które dziedziny są evidence-based, bo to jest kluczowe z punktu widzenia pacjenta – mówił prof. Gellert. - My nie decydujemy o tym, jak będzie wyglądał program specjalizacji z psychoterapii tylko eksperci reprezentujący środowisko – podkreślał prof. Gellert.
W debacie uczestniczyli też:
- prof. Bernadetta Izydorczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Konsultant krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej;
- prof. Piotr Gałecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego;
- dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz, prof. CMKP, Kierownik Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Bielańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego;
- prof. Zbigniew Izdebski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego, seksuolog, koordynator utworzenia Wydziału Medycznego UW;
- prof. dr hab. Michał Harciarek przewodniczący Komitetu Psychologii PAN, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego;
- prof. Wiesław Jerzy Cubała, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Sesja referatowa
Dyskusję panelową poprzedziła sesja referatowa, dotycząca standardów w psychoterapii i leczeniu metodami psychologicznymi, którą prowadził prof. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Joanna Kłosowska z Instytutu Psychologii UJ mówiła o opartym na dowodach naukowych leczeniu metodami psychologicznymi; kierownik Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, prof. Uniwersytetu SWPS Agnieszka Popiel przedstawiała aktualne regulacje i standardy kształcenia w krajach europejskich; zaś dr hab. Rafał Styła z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił wnioski z badań dotyczących skuteczności szkolenia w psychoterapii.
Seminarium „Standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów – dobre praktyki i regulacje” było okazją do wymiany doświadczeń, refleksji i debaty na temat zwiększenia dostępności do psychoterapii opartej na dowodach naukowych oraz na temat psychoterapii jako obszaru, który wymaga ścisłej współpracy między klinicystami, badaczami i osobami realizującymi publiczne polityki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
Zobacz relację z wydarzenia