„Filmoczułość”. Współpraca Uniwersytetu SWPS z Kinem Muza
Nasi eksperci i ekspertki poprowadzą spotkania filmowe dla młodzieży szkolnej w poznańskim Kinie Muza. Kameralna przestrzeń kina studyjnego i starannie dobrany repertuar umożliwią refleksję nad ważnymi kwestiami pomijanymi w edukacji szkolnej.
„Filmoczułość”, czyli edukacja psychologiczna w Kinie Muza
Nauka poprzez oglądanie filmów i dyskusję o nich jest niezwykle atrakcyjna dla młodych osób. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, Kino Muza stworzyło program spotkań filmowych z ekspertami pod nazwą „Filmoczułość”. To sposób, aby zachęcić dzieci i młodzież do spojrzenia na świat z większą czułością. Filmy, które obejrzą, poruszają wiele istotnych kwestii społecznych i trudnych tematów. Spotkania pomogą młodym widzom lepiej zrozumieć innych ludzi oraz siebie samych, przyczynią się do wzmocnienia ich kompetencji emocjonalnych i poprawy zdrowia psychicznego.
Dowiedz się więcej o edukacji filmowej w Kinie Muza
Program wspierają merytorycznie:
- Uniwersytet SWPS
- Fundacja Familylab
- Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
- Stowarzyszenie Kin Studyjnych
- Ale Kino! Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza
Siedem seansów z komentarzem ekspertów z USWPS
Uniwersytet SWPS objął patronat nad cyklem skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych. Nasi naukowcy i naukowczynie oraz specjaliści i specjalistki z Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu SWPS przeprowadzą siedem spotkań z młodzieżą, obejmujących krótkie wprowadzenie do filmu (15–20 minut), seans oraz dyskusję o filmie i poruszanych w nim zagadnieniach (20–30 min).
Pierwsze spotkanie odbędzie się z udziałem psycholożki dr Anny Kubiak.
Harmonogram spotkań
-
Georgie ma się dobrze
Chociaż Georgie ma zaledwie 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Zarabia na życie, kradnąc rowery. Nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy w jej życiu nagle pojawia się ojciec, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami, stopniowo jednak oboje oswajają się ze swoją obecnością i zbliżają się do siebie.
drAnna KubiakPsycholożka ze specjalnością w psychologii klinicznej człowieka dorosłego. Jej zainteresowania naukowe obejmują autodestruktywność, diagnozę psychologiczną i terapię systemową. Bada czynniki związane z nawykowym podejmowaniem samouszkodzeń bez intencji samobójczej. Przez 10 lat pracowała w szkole podstawowej i gimnazjum. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną i jest członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. W poznańskiej filii Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z diagnozy psychologicznej, etyki zawodowej psychologa oraz seminarium magisterskie.
-
Bezmiar
Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża jest podszyte smutkiem, poczuciem wyobcowania i samotności. Mimo że nie są już w sobie zakochani, nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii dziewczyna nie pasuje do sztywnego świata dorosłych. Nudzi się w ich towarzystwie, dlatego woli spędzać czas z dziećmi. Jej mąż oddaje się zdradom i nie potrafi zapewnić żonie zrozumienia, a dzieciom uwagi. Sytuacja komplikuje się, gdy jedna z córek zaczyna udawać, że jest chłopcem.
-
C'mon, c'mon
Dziennikarz przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieci i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. W drodze odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę, z którą nie rozmawiał od lat. Chcąc wesprzeć ją w opiece nad synkiem, zabiera go do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości. Film uczy troski o innych, okazywania emocji i dbania o relacje.
-
Jutro albo pojutrze
Trzej przyjaciele spędzają wolny czas, jeżdżąc na deskorolkach i imprezując. To film biograficzny, nakręcony przez jednego z nich. Opowiada o głębokich relacjach mężczyzn i stanowi poruszający zapis ich dorastania. Nieokrzesani skejci wkraczają w dorosłość i muszą stawić czoła wielu trudnym sytuacjom, m.in. skomplikowanym związkom, pierwszej pracy, nieoczekiwanemu ojcostwu oraz śmierci rodzica. To szczera opowieść o tym, jak zmienia się życie i osobowość trzech młodych ludzi.
-
Zdarzyło się
Akcja toczy się w latach 60. XX w. we Francji. Główna bohaterka studiuje na uniwersytecie i marzy o karierze akademickiej. Jej plany komplikują się, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży. Młoda kobieta staje przed poważnym dylematem. Nie chce rodzić, ponieważ macierzyństwo zamknęłoby jej zawodową ścieżkę i przekreśliło wszystko, do czego konsekwentnie dążyła. W tamtych czasach aborcja była surowo zakazana we Francji, a próba jej dokonania groziłaby bohatercenie tylko wydaleniem ze studiów, ale także karą więzienia. Czas nieubłaganie ucieka.
-
Aftersun
Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają do tureckiego kurortu na wakacje, podczas których stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek. Sophie dopiero teraz zaczyna rozumieć tatę. Film ukazuje rodzicielstwo z perspektywy dziecka.
-
Film balkonowy
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser obrazu, Paweł Łoziński, rozmawia z przechodniami ze swojego balkonu w kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Zaczepia losowych ludzi – uśmiechniętych, smutnych, zamyślonych, zagapionych w telefony, młodych i starych. Przed kamerą pyta ich, jak radzą sobie w życiu. Bohaterowie skrywają wiele tajemnic i nie dają się łatwo zaszufladkować, a ich historie są niezwykle osobiste. „Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest radosny i refleksyjny. Reżyser spędził na balkonie 165 dni zdjęciowych. W trakcie 2,5 lat kręcenia filmu spotkał ponad 2000 rozmówców. To film o nas samych.
Spotkania dla dzieci i młodzieży w różnym wieku
Na program „Filmoczułość” składają się cztery cykle spotkań:
- dla klas 1–3 szkół podstawowych – pod patronatem Fundacji Familylab
- dla klas 4–6 szkół podstawowych – pod patronatem Fundacji Familylab
- dla klas 7–8 szkół podstawowych – pod patronatem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
- dla szkół ponadpodstawowych – pod patronatem Uniwersytetu SWPS