Profesor Ryszard Balicki w „Głosach Humanistyki”. Wątpiący eksperci i racjonalni ustawodawcy
Profesor Ryszard Balicki: „Nie jestem politykiem. Nigdy nie byłem i nigdy nie chciałem być politykiem. Jednak prawo konstytucyjne wymaga, żeby analizować pewne zjawiska w sferze politycznej”.
Posłuchaj szóstego odcinka z serii „Głosy Humanistyki”, w którym rozmawiamy o zmieniającym się podejściu do prawa!
Znajomość prawa może być supermocą
Z kandydatem na superbohatera prawa spotkaliśmy się w samym sercu Wrocławia, wśród starych kolorowych kamienic. Gość kolejnego odcinka „Głosów Humanistyki” pracuje w jednym z budynków Uniwersytetu Wrocławskiego – na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii.
Przechodząc zatłoczonymi korytarzami, odnaleźliśmy drzwi do gabinetu profesora Ryszarda Balickiego, który przywitał nas serdecznie i zaprosił do przestronnego pomieszczenia. To w tym miejscu nasz zespół miał przyjemność nagrywać szósty odcinek podcastu, zapewniający wyjątkowy wgląd w świat nauk prawnych. Towarzyszyły nam ustawione na półkach prawnicze tomy, drewniane rzeźby i osobiste akcenty, nadające gabinetowi niepowtarzalny klimat.
Usiedliśmy przy dużym drewnianym stole, z zewnątrz dochodziły stłumione głosy przechodzących studentów. Zaczęliśmy rozmawiać o ustawodawstwie, codziennych przemyśleniach profesora, specyfice nauk prawnych i powiązaniu polityki z prawem.
Czy profesor Ryszard Balicki jest superbohaterem, którego szukamy?
W cieniu prawa i polityki
Profesor Ryszard Balicki wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest prawnikiem, konstytucjonalistą i obserwatorem współczesnej sceny politycznej. Bada zagadnienia dotyczące prawa publicznego oraz relacje między wiedzą polityczną a postawami polpulistycznymi. Należy do Państwowej Komisji Wyborczej oraz Komitetu Nauk Prawnych PAN, co daje mu możliwość kształtowania przestrzeni publicznej i demokratycznych instytucji w Polsce.
Jest znany z aktywności na polu społecznym i edukacyjnym: angażuje się w działalność stowarzyszeń naukowych i udziela się jako ekspert w różnych instytucjach. Jest m.in. członkiem Zespołu Ekspertów przy Pełnomocniku Terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu, stałym ekspertem Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej oraz członkiem zarządu stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej (IUS). Należy także do Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego.
Nikt nie lubi ekspertów, bo eksperci mają dużo wątpliwości i zwracają uwagę na konsekwencję niektórych decyzji.
Profesor Balicki jest autorem wielu publikacji naukowych i opinii prawnych. Wśrod nich warto wymienić np.:
- „Ustroje państw współczesnych” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2003)
- „Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w postępowaniu ustawodawczym” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2001)
- „Funkcja europejska Sejmu RP” (E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 2019)
- „Materiały do prawa konstytucyjnego: tabele, schematy, orzecznictwo” (Wydawnictwo C.H. Beck, 1999)
Profesor jest miłośnikiem bliskich i dalekich podróży. W mediach społecznościowych dzieli się nie tylko swoimi komentarzami politycznymi, lecz także spostrzeżeniami z jazdy polskimi pociągami oraz zdjęciami swojego pieska – Bezy.
Jak działa umysł prawnika
Spotkanie z profesorem pozwoliło nam lepiej zrozumieć prawo i to, jak wpływa ono na społeczeństwo. Mówiliśmy o trudnościach z rozszyfrowaniem języka prawniczego, pytaliśmy o wyzwania związane z dążeniem do sprawiedliwości społecznej, a także analizowaliśmy rolę prawników w procesie legislacji i podejmowania decyzji politycznych. Profesor Balicki podzielił się też z nami spostrzeżeniami na temat zmieniającego się podejścia do prawa w kolejnych pokoleniach.
Z podcastu dowiesz się też:
- Czy prawnicy myślą inaczej?
- Co jest celem pracy naukowca-prawnika?
- Co może odkryć prawnik?
- Czy prawnik posługuje się intuicją badawczą?
- Jak odbiera się kobiety studiujące prawo?
- Czym jest moment konstytucyjny?
- Czy należy dzielić się swoimi przemyśleniami naukowymi z rodziną?
Często jest tak, że zaczynamy funkcjonować w pewnym utartym już schemacie. Wtedy właśnie nieprzewidywalność młodego człowieka może być dla nas inspiracją.
Posłuchaj rozmowy!
Głos profesora Ryszarda Balickiego inspiruje do głębszej refleksji nad rolą systemów prawnych w społeczeństwie. Profesor podzielił się z nami przemyśleniami dotyczącymi ewolucji myślenia prawniczego, pokazując, jak różne pokolenia prawników interpretują i stosują prawo w zmieniającym się świecie. Z jego wypowiedzi wyłania się obraz zawiłego świata prawa, który jednak potrafi wyjaśniać w sposób zrozumiały i przystępny. Przede wszystkim dał się jednak poznać jako pasjonat edukacji - nie tylko kompetentny prawnik, lecz także inspirujący mentor dla kolejnych pokoleń badaczy i praktyków prawa.
Zapraszamy do śledzenia projektu w mediach społecznościowych i wspólnego odkrywania kolejnych superbohaterów humanistyki!