Psychodeliki i ich działanie terapeutyczne
Środki psychodeliczne budzą wiele emocji i kontrowersji. Czy lęk przed nimi jest uzasadniony? Czy terapia wspomagana psychodelikami ma sens? Czy będzie przełomem w leczeniu zaburzeń psychicznych? Zapraszamy na jednodniową konferencję na ten temat! Zagadnienie przybliżą słuchaczom psychiatra Piotr Marcinowicz oraz Jakub Schimmelpfennig, założyciel Psychodelic & Conscioussness Research Group.
O konferencji
W ostatnich latach nastąpił renesans badań nad substancjami psychoaktywnymi. Konferencja daje okazję do nabycia najświeższych, rzetelnych informacji o psychodelikach, ich zastosowaniu w terapii oraz statusie prawnym.
Psychiatra Piotr Marcinowicz opowie o mechanizmie działania środków psychoaktywnych, wyjaśni, w jakim stopniu mogą poprawić stan psychiczny oraz które z nich można legalnie stosować w Polsce jako metodę wspomagania terapii. Jakub Schimmelpfenning przedstawi historię badań nad DMT i omówi obiecujące działanie tej substancji w leczeniu depresji i chorób neurodegeneracyjnych.
Pomiędzy wykładami i później będzie można zapoznać się z posterami przedstawiającymi działanie substancji psychodelicznych oraz porozmawiać z ich autorami – członkami i członkiniami kół naukowych NeuroPsyche i Psychodelic & Conscioussness Research Group (Koła Badań nad Świadomością i Psychodelikami).
Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy
Termin i miejsce
Konferencja odbędzie się 21 stycznia 2023 r. w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31.
Wykłady: sala S303
Sesje posterowe: sala S302
-
Psychodeliki i ich działanie terapeutyczne
S303
Podczas tego wykładu poruszymy kwestię działania psychodelików od strony chemicznej oraz tego, jak może się to przyczyniać do poprawy parametrów stanu psychicznego. Dokonamy przeglądu zastosowań psychodelików w różnych jednostkach chorobowych i pokażemy, co obecnie można legalnie robić w Polsce.
Piotr MarcinowiczLekarz psychiatra. Jako pierwszy psychiatra w Polsce rozpoczął prowadzenie komercyjnej terapii ketaminą dożylną. W 2021 r. założył Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic.pl, oferujące kompleksowe podejście nawet w najtrudniejszych przypadkach. Współautor artykułów naukowych i monografii. Obecnie pracuje głównie z pacjentami lekoopornymi.
-
Sesja posterowa
S302
-
Molekuła DMT – od doświadczeń mistycznych do neuroplastyczności
S303
Dimetylotryptamina (DMT), nazywana również boską molekułą, zyskała w ostatnich latach popularność, fascynując swoimi unikatowymi właściwościami psychodelicznymi, powiązanymi z fenomenem snów, doświadczeń bliskich śmierci i objawień religijnych. DMT skrywa jednak więcej tajemnic. Prezentacja zabierze słuchaczy w podróż przez skomplikowane dzieje badań nad tą molekułą, ukazując jej nieznane dotąd oblicze: narzędzia wspierającego ludzi w chwilach zagrożenia życia podczas niedotlenienia. Przyjrzymy się potencjałowi DMT w leczeniu depresji i chorób neurodegeneracyjnych. Omówione zostaną mózgowe mechanizmy stojące za efektami takiego leczenia.
Jakub SchimmelpfennigStudent ostatniego roku studiów psychologicznych. Specjalizuje się w neurofarmakologicznych i sieciowych mechanizmach działania psychodelików, szczególnie DMT. Konsultant wydawnictw polskojęzycznych w temacie psychodelików. Założyciel Koła Badań nad Świadomością i Psychodelikami na Uniwersytecie SWPS. Współtworzył przedsięwzięcia technologiczne, biznesowe i społeczno-kulturalne we współpracy m.in. z Kongresem Stanów Zjednoczonych, Komisją Europejską i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
-
Sesja posterowa
S302
Formularz zgłoszeniowy
Kontakt
Koło Naukowe NeuroPsyche
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.